شنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۵
 
به سازمان بنادر و دریانوردی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود

اخبار

شبیه سازی سراسری جزر و مد در خلیج فارس و دریای عمان

شبیه سازی سراسری جزر و مد در خلیج فارس و دریای عمان
شبیه سازی جزر و مد بصورت سراسری در خلیج فارس و دریای عمان در قالب بخشی از پروژه پایش و مطالعات شبیه سازی سواحل استان هرمزگان انجام شد.

مهندس محمد رضا الهیار مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر سازمان با بیان این مطلب افزود: تحقیق و مطالعه در خصوص پدیده های هیدرودینامیکی حاکم بر خلیج فارس،تنگه هرمز و دریای عمان در دهه اخیر به دلیل اهمیت استراتژیک منطقه بویژه در کشورهای حاشیه رشد قابل توجهی داشته و در داخل کشور نیز بصورت پراکنده و موردی فعالیت هایی توسط سازمانها و ارگان های دریایی انجام شده بود که این امر لزوم انجام مطالعاتی جامع را در این خصوص دو چندان می کرد. در این راستا  شبیه سازی سراسری جزر و مد بعنوان بخشی از پروژه پایش و مطالعات شبیه سازی سواحل کشور در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی قرار گرفت. این پروژه که بصورت مرحله ای در بخش هایی از سواحل استان های سیستان و بلوچستان و بوشهر و هرمزگان به انجام رسیده یکی از بزرگترین پروژه های تحقیقاتی می باشد. موارد کلیدی این پروژه مهم شامل اندازه گیری پارامترهای دریایی، شبیه سازی های ریاضی پدیده های هیدرودینامیکی( موج، جریان ،رسوب و ...)، ارائه امواج طراحی و در مناطق مورد مطالعه ،طبقه بندی سواحل از دیدگاه مورفولوژی، ارائه طرح بلند مدت پایش سواحل کشور، تهیه و اجرای مدل ریاضی ایرانی ، تهیه بانک اطلاعاتی مهندسی سواحل و بنادر و موارد قابل ذکر دیگری است. در حال حاضر انجام این پروژه برای سواحل شمالی کشور در دستور کار سازمان قرار گرفته و این مرحله از پروژه بزودی آغاز می گردد.
وی اضافه کرد شبیه سازی  سراسری جزر و مد با استفاده از یک مدل هیدرودینامیکی دو بعدی  که کل خلیج فارس ، تنگه هرمز و بخشی از دریای عمان را پوشش می دهد طراحی و اجرا گردید.  برای انجام این شبیه سازی از اطلاعات  ژرفا سنجی، داده های پروفیل های عرضی برداشت شده و داده های اندازه گیری شده جزر و مد در پروژه پایش و شبیه سازی سواحل کشور استفاده شده است. از ویژگی های این مطالعات می توان به صحت سنجی و واسنجی مدل با استفاده از داده های 31 ایستگاه اندازه گیری در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان اشاره کرد .

جزرومد 2 

جزرومد 1 

۵ بهمن ۱۳۹۰ ۱۳:۳۷
تعداد کلیک: ۳,۲۷۲

ارسال نظرات


نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به سازمان بنادر و دریانوردی می‌باشد.