اخبار

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر اعلام کرد :5 هدف کلان بندری در سال 96

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر اعلام کرد :5 هدف کلان بندری در سال 96
معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی 5 هدف کلان این معاونت در سال آینده را برشمرد و بر اجرای دقیق آن متناسب با اهداف کلی این سازمان تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی ،عضو هیأت عامل سازمان بنادر که در جمع مدیران و معاونان امور بندری سخن می گفت، با بیان این مطلب، «افزایش ظرفیت اسمی بنادر بازرگانی از 219 میلیون به 225 میلیون تن» و «افزایش ظرفیت کانتینری بنادر بازرگانی از5/4 میلیون TEU به 6 میلیون TEU» را به عنوان «دو هدف دارای اولویت سازمان بنادر در سال 96 قلمداد کرد و گفت : ارتقای ظرفیت بندر چه از لحاظ فیزیکی، چه از حیث زیرساختی و تجهیزاتی و چه از نظر نرم افزاری را شامل می شود.

جلیل اسلامی در ادامه، «افزایش ظرفیت پایانه های مسافری از 19/2به 20/5»، «افزایش میزان جلب سرمایه گذاری از 95 هزار میلیارد ریال به 125 هزار میلیارد ریال» و «ارتقای توان عملیاتی بنادر از طریق رشد نرم های عملیاتی به میزان 5 درصد نسبت به سال قبل» را از دیگر اهداف کلان بخش معاونت بندری عنوان کرد.

عضو هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه کلیه مباحث مجموعه معاونت بندری به سه مفهوم «تجاری سازی»، «برون سپاری» و «آزادسازی» بر می گردد، تأکید کرد : در این فرایند ابتدا باید مفاهیم تجاری سازی با ظرفیت های عملیاتی انطباق پیدا کند. سپس با تعریف پکیج های کاری و دستیابی به قابلیت های اجرایی، مرحله برون سپاری بر اساس پلان های اجرایی با برنامه سه ساله آغاز می شود. در مرحله سوم باید تعیین کنیم از نظر قیمت گذاری و مدیریت درست، کدام بخش ها را آزادسازی کنیم.

مهندس اسلامی با بیان اینکه سازمان بنادر در بخش برون سپاری از سازمان های پیشرو در دولت است، گفت : طی 15 سال گذشته و با آغاز فرصت های خصوصی سازی، سازمان بنادر در لایه های اول و دوم یعنی تجاری سازی و برون سپاری به سرعت جلو رفت و تجارب ارزنده کسب کرده است، اما در بخش ظرفیت های رقابت پذیری و آزادسازی باید شک و تردیدها را کنار بگذارد.

اسلامی با تأکید بر اینکه در همه حوزه های وسیع معاونت امور بندری باید «تحلیل شکافت» انجام شود، گفت : لازم است مشخص کنیم بر اساس اطلاعات موجود و فرصت های آینده، بین میزان عرضه از طرف سازمان و تقاضای خدمات در بنادر چه تناسبی وجود دارد و بر اساس این تحلیل، فاصله ها الان به چه میزان است.

معاون امور بندری، جذب سرمایه گذاری را اولویت جدی سازمان بنادر عنوان کرد و گفت: جذب سرمایه گذاری چه از نوع داخلی، چه خارجی و چه تلفیقی از داخلی و خارجی با هر الگویی از مدل جذب سرمایه گذاری چه به شکل پروژه، چه به شکل پیشنهاد و چه به شکل پلان و یا حتی به شکل طرح پیشنهادهای اجرایی را کاملاً پذیرا هستیم و خوش آمد می گویم.

اسلامی حمل و نقل ترکیبی را به عنوان یکی از کامل ترین مصوبات مطرح شده در برنامه ششم برشمرد و با اشاره به توسعه ظرفیت های ریلی در بنادر گفت : در حال حاضر سهم ریل در بنادر سالانه 15 درصد است که امکان ارتقای آن تا 30 درصد وجود دارد.

۲۰ بهمن ۱۳۹۵ ۱۵:۳۱