اخبار

آغاز عملیات مونتاژ تجهیزات استراتژیک پایانه مکانیزه غلات درمجتمع بندری امام خمینی(ره)

آغاز  عملیات مونتاژ تجهیزات استراتژیک پایانه مکانیزه غلات درمجتمع بندری امام خمینی(ره)
با آغاز مونتاژ سه دستگاه برج تخلیه غلات، فاز توسعه ی پایانه های مکانیزه غلات در مجتمع بندری امام خمینی(ره) وارد مرحله ی جدیدی شد.

به گزارش روابط عمومی، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره) با اشاره به نقش کم نظیر مجتمع بندری امام خمینی(ره) در تخلیه و بارگیری بخش عمده ی کالاهای اساسی کشور از جمله غلات و استقبال قابل توجه بخش خصوصی از ظرفیت های سرمایه گذاری در این بندر اظهار داشت: به دنبال انعقاد قرارداد سرمایه گذاری ساخت پایانه مکانیزه شماره 3 غلات به ارزش 1507 میلیارد ریال با بخش خصوصی در مجتمع بندری امام خمینی(ره)، توان و ظرفیت این بندر در تخلیه و بارگیری غلات به طور قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.

افزایش  2 میلیون تنی ظرفیت تخلیه و بارگیری 

مهندس عبداللهی در ادامه افزود: این طرح در مساحتی بالغ بر هفت هکتار، افزایش توان عملیاتی مجتمع بندری امام خمینی(ره) در پذیرش کشتی های سایز بزرگ فله بر را مد نظر قرار داده و  توان عملیاتی تخلیه و بارگیری غلات در بندر را 2 میلیون تن در سال افزایش خواهد داد. ضمنا با آغاز بهره برداری از این تجهیزات، قابلیت های عملیاتی این بندر در زمینه ی نرخ سرعت تخلیه و پذیرش همزمان کشتی های بزرگ حامل کالاهای فله به طور قابل ملاحظه ای ارتقاء خواهد یافت.

وی، تقویت و تثبیت جایگاه بندر امام خمینی(ره) در زنجیره ی حمل کالاهای اساسی، زمینه سازی برای ترانزیت غلات کشورهای حوزه ی قفقاز و آسیای میانه به شمال و شرق آفریقا و رونق بیش از پیش فعالیت های بازرگانی در استان های همجوار و در نتیجه نیمه غربی کشور در زمینه ی مبادلات کالاهای اساسی را  از جمله مزیت های توسعه پایانه غلات در این مجتمع بزرگ بندری  عنوان کرد.

طراحی و ساخت  اختصاصی، متناسب با ویژگی های اقلیمی بندرامام خمینی(ره)

عبداللهی با اشاره به مکانیزه سازی پایانه شماره 3 غلات بندرامام خمینی(ره) اظهار داشت: بر اساس تعهد شرکت سرمایه گذار، تأمین سه دستگاه برج تخلیه از نوع پنوماتیک با ظرفیت 600 تن در ساعت به یکی از شرکت های اروپایی سفارش داده شد و شرکت سازنده برای اولین بار نسبت به طراحی و ساخت اختصاصی این سه دستگاه متناسب با ویژگی های اقلیمی بندرامام خمینی(ره) اقدام نمود.

وی در ادامه افزود: مراحل مونتاژ این تجهیزات استراتژیک تحت نظارت کارشناسان فنی شرکت سازنده و مشاورین فنی این مجتمع بندری آغاز شده است و پس از تکمیل مراحل مونتاژ  ان شاء الله  در ابتدای سال 96 در مدار بهره برداری قرار خواهد گرفت.   

۲۸ اسفند ۱۳۹۵ ۱۱:۵۹
مرکز روابط عمومی |
تعداد بازدید : ۲۷۰