"شناور مجاز" شناوری است که از مبادی مجاز تردد کند و تحت نظارت بازرسان اداره حفاظت و ایمنی دریانوردی باشد در شرایط نامساعد جوی، از سفر دریایی خودداری نمایید شوخی های خطرناک در شناور یکی از مهمترین عوامل ایجاد حادثه است شناخت و رعایت نکات ایمنی ارائه شده توسط ناظرین و بازرسان ایمنی، مهم‌ترین اصل در سفرهای دریایی است و رعایت آن ضامن سلامت شما است آلودگی دریا، محیط زیست و زندگی میلیون ها انسان را تهدید می کند ساعات ازدحام مسافران در بنادر 8:30 تا 11 صبح است، لذا بهتر است جهت رفاه خود و خانواده محترمتان، ساعات دیگری جهت حضور در بنادر مسافری انتخاب نمایید با رعایت نکات ایمنی، جان خود و فرزندان دلبندتان را بیمه کنید پس از سوار شدن به شناور، بلافاصله با وسایل ایمنی و راه های خروج اضطراری آن آشنا شوید سوار شدن به شناورهای غیرمجاز مخاطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت و کسی (حتی بیمه) مسئولیت آن را قبول نمی کند عجله در هنگام سوار و پیاده شدن به شناور (قبل از پهلوگیری کامل)، از عوامل بروز حادثه است

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان خبر داد:ایجاد شبکه سفر دریایی انزلی – آستارا – باکو

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان از ایجاد شبکه گردشگری و سفر دریایی بین انزلی- آستارا - باکو و انتقال دو دستگاه جرثقیل نسل جدید به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا خبر داد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان خبر داد:ایجاد شبکه سفر دریایی انزلی – آستارا – باکو

«مهندس حسین چراغی» در گفت و گوی اختصاصی با ایسنا، منطقه گیلان، اظهار کرد: اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، متولی دریایی استان گیلان می باشد و بر اساس تکالیفی که با استناد به قوانین برای این مجموعه ترسیم شده، در بندر انزلی با ظرفیت نهایی 17 میلیون تن تخلیه و بارگیری کالا، اهداف تجاری و گردشگری تعریف شده است.

وی ادامه داد: در چارچوب این اهداف است که حجم واردات، صادرات و ترانزیت از طریق بندر انزلی افزایش می یابد و در بخش گردشگری و سفرهای دریایی این بندر نیز اهداف دیگری مدنظر می باشد که در تولید ثروت و ایجاد اشتغال بسیار تأثرگذار است.

چراغی در ادامه از بندر آستارا به عنوان دومین و مهمترین بندر استان گیلان نام برد و افزود: در حال حاضر ظرفیت بندر آستارا یک میلیون تن می باشد و این ظرفیت در حال افزایش است.

وی اضافه کرد: در ایام باقیمانده سال 1396، برای اینکه ظرفیت های بندر آستارا تکمیل شود، اقدام به انجام عملیات لایروبی با سرمایه گذاری 30 میلیارد ریالی نموده ایم که این عملیات با استقرار لایروب خزر در حال انجام است.

وی توضیح داد: این عملیات سبب می شود که ظرفیت بندر آستارا تا سقف واقعی یک میلیون تن ارتقاء یابد و حوضچه آن شرایط ایده آل برای ورود و پهلوگیری آسان همه کشتی های متردد در دریای خزر را داشته باشند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان در بخش دیگر سخنان خود با تأکید بر اینکه در تلاش هستیم تا بندر آستارا همانند بندر انزلی در حوزه های صادرات، واردات و ترانزیت بیش از پیش فعال شود، تصریح کرد: در سالجاری شرایط برای ایجاد بندر سوم در شرق استان، جهت فعالیت در دو حوزه تجاری و گردشگری مهیا خواهد شد.

وی با بیان اینکه اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان به دنبال ایجاد یک شبکه گردشگری و سفر دریایی در طول سواحل استان در راستای تقویت حوزه گردشگری می باشد، خبر داد: در گام اول در انزلی یک مرکز گردشگری و سفر دریایی ایجاد می شود و در گام دوم این سرمایه گذاری در بندر آستارا و سپس در بندر چمخاله انجام خواهد شد.

حسین چراغی اضافه کرد: این شبکه را ابتدا در خط ساحلی خزر و در استان گیلان ایجاد می کنیم و پس از آن در فاز دوم، یک خط منظم دریایی بین بندر باکو در جمهوری آذربایجان و بندر آستارا و انزلی در جمهوری اسلامی ایران ایجاد خواهد شد.

وی گفت: بخش عمده این سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی و زیرساخت های آن توسط سازمان بنادر در حال انجام می باشد که در بندر انزلی در بخش خصوصی مبلغی معادل 100 میلیارد تومان سرمایه گذاری پیش بینی شده است و همین میزان هم توسط بخش دولتی انجام خواهد شد و همین روال هم در سایر بنادر انجام می گردد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در بخش پایانی سخنان خود از انتقال دو دستگاه جرثقیل نسل جدید به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا خبر داد و اظهار داشت: هم اکنون کارهای حقوقی اسناد و سپس مالی در راستای انتقال جرثقیل ها از یک شرکت به شرکتی دیگر در حال انجام است و در  آینده ای نزدیک این جرثقیل ها به مجموعه فعلی تجهیزات بندر آستارا اضافه می شود.

وی اذعان کرد: با انتقال این جرثقیل ها که در تلاش هستیم این جابجایی تا پایان فصل تابستان محقق شود، توان تخلیه و بارگیری در این بندر تا حد چشمگیری افزایش می یابد.

وی افزود: جرثقیل ها با ظرفیت 15 هزار تن و جزء جرثقیل های نسل جدید هستند و با استقرار آنها در بندر آستارا، توان تخلیه و بارگیری کلیه کالاهای جابجا شده در دریای خزر نیز در بندر فوق فراهم می شود.


۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ۱۷:۲۴
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۹,۳۷۰

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید