"شناور مجاز" شناوری است که از مبادی مجاز تردد کند و تحت نظارت بازرسان اداره حفاظت و ایمنی دریانوردی باشد در شرایط نامساعد جوی، از سفر دریایی خودداری نمایید شوخی های خطرناک در شناور یکی از مهمترین عوامل ایجاد حادثه است شناخت و رعایت نکات ایمنی ارائه شده توسط ناظرین و بازرسان ایمنی، مهم‌ترین اصل در سفرهای دریایی است و رعایت آن ضامن سلامت شما است آلودگی دریا، محیط زیست و زندگی میلیون ها انسان را تهدید می کند ساعات ازدحام مسافران در بنادر 8:30 تا 11 صبح است، لذا بهتر است جهت رفاه خود و خانواده محترمتان، ساعات دیگری جهت حضور در بنادر مسافری انتخاب نمایید با رعایت نکات ایمنی، جان خود و فرزندان دلبندتان را بیمه کنید پس از سوار شدن به شناور، بلافاصله با وسایل ایمنی و راه های خروج اضطراری آن آشنا شوید سوار شدن به شناورهای غیرمجاز مخاطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت و کسی (حتی بیمه) مسئولیت آن را قبول نمی کند عجله در هنگام سوار و پیاده شدن به شناور (قبل از پهلوگیری کامل)، از عوامل بروز حادثه است

فرماندهی اطفای حریق بر عهده چین است/ تکاورها وارد نفتکش می شوند/ انتقاد های جدی به چینی ها وارد است/ چینی ها اجازه گفت و گو با خدمه کشتی فله بر را نمی دهند/ خدمه کشتی برای ما میلیون‌ها دلار ارزشمندترهستند

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: موضوع عملیات تجسس و نجات نفتکش سانچی توسط چینی ها مستند سازی خواهد شد و تمامی فعالیت آنها در کمیته سوانح بررسی می شود، لذا پرونده نفتکش سانحه دیده پس از اطفای حریق بسته نخواهد شد.
فرماندهی اطفای حریق بر عهده چین است/ تکاورها وارد نفتکش می شوند/ انتقاد های جدی به چینی ها وارد است/ چینی ها اجازه گفت و گو با خدمه کشتی فله بر را نمی دهند/ خدمه کشتی برای ما میلیون‌ها دلار ارزشمندتره

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، هادی حق شناس در برنامه تیتر امشب شبکه خبر در خصوص آخرین وضعیت نفتکش سانچی گفت: در حال حاضر فرماندهی اطفای حریق بر عهده چین است و ژاپنی ها هم که هم اکنون نفتکش در آبهای آنها قرار دارد در امور اطفای حریق مسئولیت و مشارکت دارند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر این کشتی در آبهای ژاپن است و دو یدک کش آتش خوار این کشور در حال اطفای حریق هستند.هچنین صبح روز شنبه با ورود نیم ساعته چینی ها به کشتی،ضمن اینکه پیکر مطهر دو نفر از دریانوردان پیدا شد ، جعبه سیاه نفتکش نیز به شانگهای منتقل گردید.

بعید به نظر می رسد که خدمه از قایق نجات استفاده کرده باشند

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد:یک بامداد به وقت تهران تکاورهای نیرودریایی کشورمان به نفتکش سانحه دیده می رسند. آنها قرار است وارد موتورخانه شوند تا از وضعیت 29 خدمه نفتکش مطلع شویم.بعید به نظر می رسد که خدمه از قایق نجات استفاده کرده باشند، اگر چنین بود به طور قطع کشتی های اطراف متوجه آنها شده بودند.البته برای اطمینان از این امر گشت زنی های هم در دریا صورت گرفته است لذا پیش بینی ما این است که خدمه در موتورخانه نفتکش باشند.

تکاوران امروز ظهر وارد موتورخانه می شوند

وی با بیان اینکه تمام نگاه ها به این سمت است که تیم 12 نفره تکاوران نیرودریایی به محل حادثه برسند اظهار داشت:با اطفای حریق و سرد شدن نفتکش تیم ما امروز ظهر می تواند وارد موتورخانه شود.

انتقاد جدی به چینی ها وارد است

حق شناس درباره اینکه چرا چینی ها در روزهای اول به صورت شبانه روزی برای اطفای حریق کاری انجام ندادند گفت:از آنجا که این سانحه در آبهای چین رخ داده است ،این کشور مسول اطفای حریق بود.اگر آنها نمی خواستند چنین کاری را انجام دهند باید از سایر کشورها کمک می گرفتند.این انتقاد جدی به چینی ها وارد است.

وی با بیان اینکه اولویت ایران و چین در موضوع نفتکش سانچی متفاوت بود ،افزود: اولویت چینی ها ایمن بودن افراد و شناورهای بود که برای کمک اعزام شده بودند ،همچنین  به خاطر آلودگی های زیست محیطی و گازهای سمی اطفای حریق را شبانه روزی انجام ندادند، اما با فشارهای که از سوی ایران وارد شد بالاخره آنها شبانه روز برای خاموش کردن حریق همکاری کردند.چرا که اولویت ایران در سانحه رخ داده نجات خدمه نفتکش بود.

اگر عملیات شبانه روزی صورت می گرفت تاکنون نفتکش خاموش شده بود

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد:یکی از دلایلی که باعث می شد آتش نفتکش شعله ور شود،قطع عملیات اطفاء در شب بود.اگر به صورت شبانه روزی این کار انجام شده بود قطعا خیلی زودتر امکان ورود به نفتکش سانچی فراهم شده بود.باورود رئیس جمهوری،ورای امورخارجه و کار و رفاه اجتماعی عملیات امداد و نجات سرعت زیادی گرفت.

چین همچنان مسول رسیدگی به نفتکش سانچی است

وی با بیان اینکه موضوع امداد و نجات چینی ها مستندسازی خواهد شد تصریح کرد:پرونده نفتکش سانچی بسته نخواهد شد ،چرا که ما در کمیته سوانح این مساله را پیگیری خواهیم کرد.از مجامع دریایی هم می خواهیم این اتفاق را به صورت دقیق بررسی کنند.هر چند که این موضوع دردی از خانواده ها دوا نخواهد کرد.در حال حاضر نفتکش سانحه دیده به آبهای ژاپن رسیده است و اکنون چین و ژاپن در اطفاء حریق و سرد کردن بدنه کشنی با یکدیگر مشارکت دارند.اما چین همچنان مسول رسیدگی به این حادثه است.

حق شناس در خصوص  جعبه سیاه نفتکش که به شانگهای منتقل شده است گفت:همه ذینفعان باید در رمز خوانی جعبه سیاه حضور داشته باشند تا چرایی این سانحه را متوجه شوند.

چینی ها اجازه گفت و گو نمی دهند

وی در ادامه گفت و گو خود به کشتی باری اشاره کرد که با نفتکش سانچی تصادم کرده است.معاون اموردریایی سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد:روز گذشته مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی و نماینده پاناما از کشتی فله بر بازدید کردند اما چینی ها اجازه ندادند گفت و گویی میان نماینده ایران و خدمه کشتی باری صورت گیرد.

جدیدترین سیستم ناوبری را کشتی ها داشتند

حق شناس درباره پیش بینی علت حادثه بین نفتکش سانچی و کشتی فله بر با ظرفیت 75 هزار تن گفت:هر دو کشتی به سیستم های روز ناوبری مجهز بودند لذا احتمال بروز خطای انسانی وجودارد.البته این امر قطعی نیست و تا زمانیکه جعبه سیاه رمزگشایی نشود امکان هیچ پیش بینی وجود ندارد.

سال 89 سخت و زیان آور بودن فعالیت دریایی تصویب شد

وی درباره اظهارات خانواده های خدمه نفتکش مبنی بر اینکه مشاغل آنها جزو مشاغل سخت و زیان آور نیست، ادامه داد: سخت و زیان آور بودن مشاغل دریایی در سال 89 تصویب شده است. در این میان افرادی که قراردادهای آنها مربوط به نفت است جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب نمی شوند.

خدمه کشتی برای ما میلیون‌ها دلار ارزشمندترهستند

حق شناس با بیان اینکه کشتی های نفتکش بمب ساعتی محسوب می شوند تصریح کرد: خدمه کشتی برای ما میلیون‌ها دلار ارزشمندتر از قیمت نفتکش و بار آن است. خدمه کشتی ها سرمایه ملی هستند و همواره باید به آنها توجه ویژه شود.

 
۲۴ دی ۱۳۹۶ ۰۰:۳۰
کد خبر : ۴۰,۹۶۳

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید