"شناور مجاز" شناوری است که از مبادی مجاز تردد کند و تحت نظارت بازرسان اداره حفاظت و ایمنی دریانوردی باشد در شرایط نامساعد جوی، از سفر دریایی خودداری نمایید شوخی های خطرناک در شناور یکی از مهمترین عوامل ایجاد حادثه است شناخت و رعایت نکات ایمنی ارائه شده توسط ناظرین و بازرسان ایمنی، مهم‌ترین اصل در سفرهای دریایی است و رعایت آن ضامن سلامت شما است آلودگی دریا، محیط زیست و زندگی میلیون ها انسان را تهدید می کند ساعات ازدحام مسافران در بنادر 8:30 تا 11 صبح است، لذا بهتر است جهت رفاه خود و خانواده محترمتان، ساعات دیگری جهت حضور در بنادر مسافری انتخاب نمایید با رعایت نکات ایمنی، جان خود و فرزندان دلبندتان را بیمه کنید پس از سوار شدن به شناور، بلافاصله با وسایل ایمنی و راه های خروج اضطراری آن آشنا شوید سوار شدن به شناورهای غیرمجاز مخاطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت و کسی (حتی بیمه) مسئولیت آن را قبول نمی کند عجله در هنگام سوار و پیاده شدن به شناور (قبل از پهلوگیری کامل)، از عوامل بروز حادثه است

حداکثر امکانات را به کار گرفتیم / ارتفاع 800 متری حریق / پیکرهای یافته شده قابل شناسایی نیستند

محمد راستاد و علی ربیعی با اشاره به ارتفاع 800 متری شعله های آتش نفتکش سانچی، بر به کارگیری حداکثر امکانات در جریان اطفای حریق تاکید کردند.
حداکثر امکانات را به کار گرفتیم / ارتفاع 800 متری حریق / پیکرهای یافته شده قابل شناسایی نیستند

علی ربیعی؛ مسئول کمیته ویژه بررسی سانحه نفتکش ایرانی در گفتگو با خبر ساعت 14 شبکه یک سیما ضمن تسلیت به خانواده جانباختگان و دریانوردان کشور گفت: متاسفانه در حال حاضر قسمت اعظم کشتی غرق شده و به زیر آب رفته و بخش بیرونی به شدت می سوزد و ارتفاع شعله های آتش تا 800 متر می رسد.

وی افزود: کارشناسان معتقدند این کشتی یا خواهد شکست و یا به همین شکل به انتهای آب خواهد رفت.

ربیعی با اشاره به برنامه ورود به کشتی در ابتدای صبح اظهار کرد: متاسفانه انفجارهای پی در پی باعث شد بر شدت آتش افزوده شود و دمای آن در نقاطی که مشغول کاهش دما بودیم نیز به 400 درجه رسید و عملا امکان ورود به کشتی منتفی شد.

وی ادامه داد: در ماه های گذشته نیز مواردی از تصادف کشتی ها پیش آمده و حتی در مواردی به جان باختن دریانوردان منجر شده بود اما نفتکش سانچی به دلیل حمل 115 هزار تن میعانات گازی، 1500 تنگاز و 18 تن گازوئیل شرایط متفاوتی داشت و انفجارهای پی در پی شرایط را از کنترل خارج کرد.

مسئول کمیته ویژه بررسی سانحه نفتکش ایرانی عنوان کرد: چینی ها از روز اول معتقد بودند هیچ یک از خدمه کشتی زنده نیستند و استنشاق گازهای سمی حداکثر یک ساعث امکان زنده مانده به افراد می داده است. با این وجود ما حداکثر تلاش و امکانات را به کار گرفتیم شاید عزیزانی زنده از کشتی خارج شوند یا لااقل به پیکر عزیزان دست یابیم.

وی اضافه کرد: برای اطفای حریف ما تمام فوم های منطقه را جمع آوری کردیم و از کشورهای کره و ژاپن کمک گرفتیم.

ربیعی گفت: متاسفانه پیکرهای بدست آمده نیز سوخته بودند و قابل شناسایی نیستند و از طریق آزمایش DNA باید هویتشان مشخص گردد.

محمد راستاد؛ معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادرو دریانوردی نیز که در محل سانحه مستقر بود و روند عملیات را نظارت می کرد در همین خصوص  با عرض تسلیت به خانواده های داغدار و جامعه دریایی کشور گفت: در جلساتی که با فرماندهان عملیات تجسس و نجات داشتیم آن ها احتمال زنده بودن خدمه کشتی را رد کردند و معتقد بودند در ساعت اولیه سانحه خدمه جان باختند.

وی افزود: کشتی های صیادی منطقه نیز که در لحظات اولیه در محل سانحه بودند احتمال زنده ماندن خدمه را رد می کردند با این وجود ما تمام امکانات را بسیج کردیم و با تمام مقامات داخلی و بین المللی رایزنی کردیم.

وی ادامه داد: متاسفانه کشتی لحظه به لحظه بیشتر در آب فرو می رود و روی دریا اطراف کشتی نیز آتش فراگرفته است.
۲۴ دی ۱۳۹۶ ۱۵:۲۱
کد خبر : ۴۰,۹۷۶

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید