اخبار

حداکثر امکانات را به کار گرفتیم / ارتفاع 800 متری حریق / پیکرهای یافته شده قابل شناسایی نیستند

حداکثر امکانات را به کار گرفتیم / ارتفاع 800 متری حریق / پیکرهای یافته شده قابل شناسایی نیستند
محمد راستاد و علی ربیعی با اشاره به ارتفاع 800 متری شعله های آتش نفتکش سانچی، بر به کارگیری حداکثر امکانات در جریان اطفای حریق تاکید کردند.

علی ربیعی؛ مسئول کمیته ویژه بررسی سانحه نفتکش ایرانی در گفتگو با خبر ساعت 14 شبکه یک سیما ضمن تسلیت به خانواده جانباختگان و دریانوردان کشور گفت: متاسفانه در حال حاضر قسمت اعظم کشتی غرق شده و به زیر آب رفته و بخش بیرونی به شدت می سوزد و ارتفاع شعله های آتش تا 800 متر می رسد.

وی افزود: کارشناسان معتقدند این کشتی یا خواهد شکست و یا به همین شکل به انتهای آب خواهد رفت.

ربیعی با اشاره به برنامه ورود به کشتی در ابتدای صبح اظهار کرد: متاسفانه انفجارهای پی در پی باعث شد بر شدت آتش افزوده شود و دمای آن در نقاطی که مشغول کاهش دما بودیم نیز به 400 درجه رسید و عملا امکان ورود به کشتی منتفی شد.

وی ادامه داد: در ماه های گذشته نیز مواردی از تصادف کشتی ها پیش آمده و حتی در مواردی به جان باختن دریانوردان منجر شده بود اما نفتکش سانچی به دلیل حمل 115 هزار تن میعانات گازی، 1500 تنگاز و 18 تن گازوئیل شرایط متفاوتی داشت و انفجارهای پی در پی شرایط را از کنترل خارج کرد.

مسئول کمیته ویژه بررسی سانحه نفتکش ایرانی عنوان کرد: چینی ها از روز اول معتقد بودند هیچ یک از خدمه کشتی زنده نیستند و استنشاق گازهای سمی حداکثر یک ساعث امکان زنده مانده به افراد می داده است. با این وجود ما حداکثر تلاش و امکانات را به کار گرفتیم شاید عزیزانی زنده از کشتی خارج شوند یا لااقل به پیکر عزیزان دست یابیم.

وی اضافه کرد: برای اطفای حریف ما تمام فوم های منطقه را جمع آوری کردیم و از کشورهای کره و ژاپن کمک گرفتیم.

ربیعی گفت: متاسفانه پیکرهای بدست آمده نیز سوخته بودند و قابل شناسایی نیستند و از طریق آزمایش DNA باید هویتشان مشخص گردد.

محمد راستاد؛ معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادرو دریانوردی نیز که در محل سانحه مستقر بود و روند عملیات را نظارت می کرد در همین خصوص  با عرض تسلیت به خانواده های داغدار و جامعه دریایی کشور گفت: در جلساتی که با فرماندهان عملیات تجسس و نجات داشتیم آن ها احتمال زنده بودن خدمه کشتی را رد کردند و معتقد بودند در ساعت اولیه سانحه خدمه جان باختند.

وی افزود: کشتی های صیادی منطقه نیز که در لحظات اولیه در محل سانحه بودند احتمال زنده ماندن خدمه را رد می کردند با این وجود ما تمام امکانات را بسیج کردیم و با تمام مقامات داخلی و بین المللی رایزنی کردیم.

وی ادامه داد: متاسفانه کشتی لحظه به لحظه بیشتر در آب فرو می رود و روی دریا اطراف کشتی نیز آتش فراگرفته است.
۲۴ دی ۱۳۹۶ ۱۵:۲۱
تعداد بازدید : ۲۰۲