اخبار

166 شرکت افغان مجوز فعالیت در بندر چابهار را گرفتند

166 شرکت افغان مجوز فعالیت در بندر چابهار را گرفتند
تاکنون به 166 شرکت افغان برای سرمایه گذاری و فعالیت در منطقه آزاد تجاری بندر چابهار مجوز داده شده است.
    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی،منطقه آزاد چابهار به 149 شرکت بازرگانی،4 شرکت صنعتی،10 مجموعه خدماتی و 3 شرکت ترانزیتی افغان مجوز فعالیت داده است.این مجوزها نشان می دهد که بندرچابهار برای رسیدن به هدف ترسیم شده خود در حال حرکت است و به زودی این بندر می تواند هاب منطقه شود.
روز گذشته نیز شینهوا به نقل از رسانه های افغانستان نوشت که افغانستان در حال برنامه ریزی برای آغاز پروازهای کابل-چابهار-دوبی  به منظور تسهیل دسترسی سرمایه گذاران افغانی به بازارهای جهانی است.
ایران، هند و افغانستان در می 2016 موافقتنامه ای را به امضا رساندند که به موجب آن تجار افغانی مجاز به سرمایه گذاری و استفاده از بندر چابهار برای فعالیت های اقتصادی خود خواهند بود.
بندرچابهار به عنوان یکی از بنادر مهم ایران در جنوب کشور و در بخش شمالی دریای عمان از موقعیت استراتژیک برخوردار است و دستیابی به آب‌های آزاد بین‌المللی از طریق اقیانوس هند از مهم‌ترین ظرفیت‌های ترانزیتی این بندر اقیانوسی ایران در منطقه است.
این بندر به علت نزدیکی به کشورهایی نظیر افغانستان، پاکستان و آسیای میانه در آینده‌ای نزدیک با اتصال به شبکه ریلی کشور جایگاه ویژه ای در ترانزیت کالا در کریدور شمال - جنوب و کریدور شرق - غرب خواهد داشت.
بندر چابهار به عنوان دروازه ترانزیتی کشور با ۵۴۱ کیلومتر مرز دریایی در کریدور شرق - غرب نیز می تواند در زمینه ترانزیت و ترانشیب کالا به بنادرجنوبی کشورهای خلیج فارس ایفای نقش کند و با افتتاح طرح توسعه فاز اول بندر چابهار این بندر به عنوان یکی از کانون های داد و ستد و تجارت بین المللی در کشور مطرح شده است.
۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ۱۵:۵۴
تعداد بازدید : ۸۴