"شناور مجاز" شناوری است که از مبادی مجاز تردد کند و تحت نظارت بازرسان اداره حفاظت و ایمنی دریانوردی باشد در شرایط نامساعد جوی، از سفر دریایی خودداری نمایید شوخی های خطرناک در شناور یکی از مهمترین عوامل ایجاد حادثه است شناخت و رعایت نکات ایمنی ارائه شده توسط ناظرین و بازرسان ایمنی، مهم‌ترین اصل در سفرهای دریایی است و رعایت آن ضامن سلامت شما است آلودگی دریا، محیط زیست و زندگی میلیون ها انسان را تهدید می کند ساعات ازدحام مسافران در بنادر 8:30 تا 11 صبح است، لذا بهتر است جهت رفاه خود و خانواده محترمتان، ساعات دیگری جهت حضور در بنادر مسافری انتخاب نمایید با رعایت نکات ایمنی، جان خود و فرزندان دلبندتان را بیمه کنید پس از سوار شدن به شناور، بلافاصله با وسایل ایمنی و راه های خروج اضطراری آن آشنا شوید سوار شدن به شناورهای غیرمجاز مخاطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت و کسی (حتی بیمه) مسئولیت آن را قبول نمی کند عجله در هنگام سوار و پیاده شدن به شناور (قبل از پهلوگیری کامل)، از عوامل بروز حادثه است
نشست خبری مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی/2

12هزار شناور تفریحی در ایام نوروز خدمات می دهد/ نصب 9 فروند اسکله شناور ویژه کشتی های گردشگری/ایمنی گردشگری ضرورت سازمان بنادر است /حوادث دریایی را به 1550 اطلاع دهید/"همیار ناجی" در نوروز 97 فعال می شود/بازرسی ایمنی از شناروهای گردشگری انجام شد

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت:گردشگران دریایی در نوروز 97 خدمات ویژه می گیرند به گونه ای که 12 هزار و 244 قایق تفریحی و 63فروند کشتی خدمات ارایه می دهند که در مقایسه با سال های گذشته رشد قابل توجهی داشته است.
12هزار شناور تفریحی در ایام نوروز خدمات می دهد/ نصب 9 فروند اسکله شناور ویژه کشتی های گردشگری/ایمنی گردشگری ضرورت سازمان بنادر است /حوادث دریایی را به 1550 اطلاع دهید/"همیار ناجی" در نوروز 97 فعال می
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی،محمد راستاد در آخرین نشست خبری خود در سال 96  با  اشاره به ظرفیت ناوگان  مسافری  و گردشگری دریایی، افزود: در استان خوزستان دو فروند شناور مسافری با ظرفیت 307 صندلی در مسیر های خارجی ( خرمشهر - بصره و خرمشهر - کویت ) تردد می کند. در استان بوشهر 6 فروند کشتی مسافری با ظرفیت 86 صندلی در مسیر های داخلی ( بندر بوشهر – بندر گناوه و جزیره خارک ) فعالیت دارد.

هرمزگان مرکز ثقل گردشگری و سفرهای دریایی

 
وی با بیان اینکه عمده کشتی های مسافربری دریایی در بنادر استان هرمزگان به عنوان مرکز ثقل گردشگری دریایی کشور، تردد می کنند، اظهار داشت: در هرمزگان و در مسیر بندرعباس به جزیره قشم، جزیره هرمز و جزیره لارک ، 42 فروند شناور با ظرفیت 4هزار و 232 صندلی تردد دارد و در مسیر دریایی پهل – لافت 35 فروند شناور خودرو بر ( لندی کراف) فعالیت دارد که با ظرفیت 1500 دستگاه خودروی سواری ، 7500 مسافر را هم می تواند جا به جا کند.در مسیر بندر لنگه به جزیره کیش ، یک فروند شناور رو- رو پسینجر با ظرفیت 381 مسافر تردد می کند که امکان حمل 120 خودرو را نیز فراهم می آورد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه در بندر کاملا خصوصی آفتاب در جزیره کیش یک فروند شناور با ظرفیت 100 مسافر و امکان حمل 180 خودرو ، به مسافران نوروزی خدمات ارائه می کند، تصریح کرد: در مسیر چارک – کیش ، 10 فروند کشتی مسافری تردد دارد که 121 صندلی ظرفیت این شناور است. همچنین در این مسیر ، 27 فروند شناور لندی گراف ( خودرو بر ) با ظرفیت 1080 خودرو و 5400 نفر مسافر نیز آماده ارائه خدمات است.

7 هزار و 322 صندلی ؛ ظرفیت سفرهای دریایی در بنادر جنوب

معاون وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنان اش با اعلام اینکه در مجموع 63 فروند کشتی مسافری با ظرفیت 7 هزار و 322 صندلی در بنادر جنوب ایران آماده خدمات دهی به مسافران نوروزی در دریا است، اظهار داشت: مجموع شناور های خودرو بر در بنادر مسافری کشور ، 65 فروند است که قابلیت حمل 2 هزار و 880 خودرو و 13 هزار و 800 مسافر را دارد.

تمهیدات سازمان بنادر در حوزه گردشگری دریایی  

وی در ادامه این نشست مطبوعاتی ، با اشاره به اقدامات سازمان بنادر در بخش تفریحات دریایی –  ساحلی و قایقرانی دریایی خاطر نشان کرد: برای فعالیت های تفریحی در سواحل شمال کشور ، 3 هزار و 638 فروند قایق تفریحی دارای مجوز فعالیت از سازمان بنادر و دریانوردی هستند. و در جنوب نیز 8 هزار و 606 فروند برای مقاصد تفریحی و گردشگری اجازه تردد دارند.

ساخت و نصب اسکله های مخصوص کشتی های گردشگری 

معاون وزیر راه و شهرسازی «تامین ایمنی گردشگری دریایی» را جزو الزامات سازمان بنادر در حوزه مسئولیت های اجتماعی برشمرد و توضیح داد: با توجه به تمرکز گردشگری دریایی در استان هرمزگان و استقبال مردم از آن ، سازمان بنادر و دریانوردی اقدام به ساخت و نصب 9 فروند اسکله شناور ویژه کشتی های گردشگری در این استان کرد که در ایام نوروز امسال مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

راه اندازی تلفن اضطرار دریایی  1550     

وی با بیان اینکه تدوین ضوابط و محدویت های ایمنی دریانوردی برای شناور های مسافری و گردشگری دریایی ، از جمله اقدامات این سازمان برای تسهیل تردد های دریایی است، گفت: سامانه  اضطرار دریایی  یا تلفن اضطراری 1550 بدون نیاز به پیش شماره به طور مداوم در استان های ساحلی فعال است و مردم می توانند هر سانحه دریایی را با استفاده از این سامانه در اختیار مراکز جست و جوی نجات مستقر در بنادر قرار دهند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: مسیر های ایمن کشتی های مسافری و گردشگری تعیین شده و  کشتی ها ملزم هستند فقط از مسیرهای تعیین شده توسط سازمان بنادر و دریانوردی استفاده کنند.

آمادگی کامل سازمان بنادر برای شرایط اضطراری 

وی  درباره امکانات و تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی برای مقابله با شرایط اضطراری دریایی ، اظهار داشت: 21 فروند شناور ناجی ( جست و نجات دریایی ) ، 6 فروند بالگرد ، یک فروند هواپیما و یک فروند هاور گراف در شرایط بحرانی در بنادر شمال و جنوب کشور بلافاصله فعال می شوند. علاوه بر این امکانات ، پیش بینی شده است تا از تجهیزات و امکانات سایر ارگان های دریایی نیز در شرایط اضطراری استفاده شود.
 
راستاد با بیان اینکه از شناورهای بخش خصوصی با ساختار « همیار ناجی » برای امداد رسانی در شرایط اضطرای کمک گرفته می شود ،تصریح کرد:موسسات رده بندی برای حصول رعایت استاندارد های ایمنی و انجام بازرسی ها در بنادر شمال و جنوب کشور در ایام نوروز حضور دارند.بازرسی های لازم و متمرکز ایمنی ، قبل از شروع تعطیلات برای ناوگان مسافری و گردشگری انجام شده و افزون بر این، در ایام نوروز مسیر های پرتردد به طور کامل تحت نظارت الکتریکی و اینترنتی سازمان بنادر و دریانوردی هستند.

تهیه اینترنتی بلیت سفرهای دریایی

وی  تسهیل در تهیه بلیت سفرهای دریایی از طریق اینترنت را یکی دیگر از اقدامات سازمان بنادر در جهت سهولت و سرعت دهی به انجام مسافرت ها و عدم معطلی مسافران در پایانه های مسافری دانست و گفت: علاوه بر روش های سنتی تهیه بلیت ، برای مسیر های پرتردد ( پایانه شهید حقانی در بندر عباس و پایانه شهید ذاکری در جزیره قشم ) امکان  استفاده از بلیت الکترونیکی فراهم شده است.
۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ۱۳:۴۴
کد خبر : ۴۱,۶۷۱

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید