اطلس تاریخ بنادر و دریانوردی ایران

برای نخستین بار در کشور اطلس تاریخ بنادر و دریانوردی ایران در قالب تحقیقی فراگیر و بین رشته ای با محوریّت «آمایش سرزمینی و تاریخی بنادر و دریانوردی ایران» در حوزۀ های جغرافیایی دریای خزر و خلیج فارس و دریای عمان و در دورۀ زمانی 5 هزار ساله از هزارۀ سوم پیش از میلاد تا سال 1395 خورشیدی را با مدیریت مرکز بررسی ها و مطالعات راهبردی و توسط دانشگاه تهران انجام گردید.

هدف از این پژوهش شناسایی و معرفی کلیه توانمندیهای دریایی ایران در طول تاریخ و همچنین آمایش تاریخی بنادر و جزایر ایران و معرفی سهم ایرانیان در تولید و توسعۀ دانش دریایی و فنون دریانوردی بر اساس منابع و اسناد و مدارک تاریخی موجود در آرشیوهای داخلی و خارجی بود. اطلاعات و داده های موجود چارچوب یک تحقیق زمانی در دوازده فصل به گونه ای تنظیم گردید تا بتواند مهم ترین پرسش های اساسی پیرامون روند توسعۀ تاریخی بنادر و دریانوردی ایران را در حد نیاز پاسخ دهد.

ویژگی های منحصر به فرد اطلس بنادر و دریانوردی ایران

  • ارزیابی مسائل مربوط به بنادر و دریانوردی در دو حوزه دریایی شمال و جنوب در اثری مستقل و با رویکردی ملی و فراگیر.

  • بهره گیری از حدود 6000 سند دریایی موجود در شیوه های معتبر منجلمه آرشیو موزه های روسیه، چین، بریتانیا، هلند و پرتغالی.

  • تحلیل و ارزیابی تحولات داخلی، منطقه ای و جهانی پهنه ای آبی کشور (دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان) در قالب پژوهشی بین رشته ای.

  • شناسایی و معرفی فنون بومی دریایی و دانش بومی دریانوردی مورد استناد برای ثبت جهانی میراث معنوی دریانوردی ایران.

  • تثبیت تداوم تاریخی حاکمیت ملی ایران بر جزایر خلیج فارس مستند به اسناد و مدارک تاریخی در شیوه های داخلی و خارجی و براساس روتدی کرونولوژیک.

تخفیف های ویژه :

در راستای ایفای نقش مرجعیت علمی سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه های تخصصی مرتبط و همچنین کمک به اشاعه فرهنگ دریایی و احیاء هویت تاریخی دریانوردی ایرانیان مجموعه سه جلدی اطلس تاریخ بنادر و دریانوردی ایران به مناسبت روز جهانی دریانورد با موافقت دستور مدیرعامل محترم سازمان با تخفیف ویژه به شرح جدول ذیل به علاقمندان ارائه می گردد.

 

متقاضیان

تخفیف

تعداد کتاب مشمول تخفیف

قیمت قابل پرداخت (ریال)

مدارک مورد نیاز

شرکت های عملیاتی بندری/دریایی

20%

به تعداد پرسنل

2400000

نامه درخواست شرکت با ذکر تعداد کتاب درخواستی

شرکت های مشاوره بندری/دریایی

40%

به تعداد پرسنل

1800000

شرکت های پژوهشی و آموزشی بندری/دریایی

50%

به تعداد پرسنل

1500000

اعضای هیات علمی و دانشجویان رشته های دریایی و تاریخ

70%

هر عضو هیات علمی دانشجو یک عدد

900000

تصویر گواهی هیات علمی/کارت دانشجویی

دریانوردان

70%

هر دریانورد یک عدد

900000

شماره شناسنامه دریانوردی

 

نحوه خرید :

امکان فروش اینترنتی از طریق سایت سازمان و شرکت های پخش در آینده نزدیک فراهم خواهد آمد. با این حال علاقمندان می توانند جهت خرید کتاب با مراجعه حضوری به انتشارات سازمان بنادر و دریانوردی به آدرس زیر نسبت به خرید این مجموعه اقدام کنند.

آدرس: تهران، میدان ونک، بزرگراه شهید حقانی، بعد از چهار راه جهان کودک، انتهای خیابان شهیدی (دیدار جنوبی)، طبقه همکف، انتشارات سازمان بنادر و دریانوردی، شماره تماس: 84935085