اخبار سازمان بنادر و دریانوردی

تخلیه و بارگیری کالا در بنادر کشور در نوروز متوقف نمی شود
معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در ایام نوروز بیشتر بخش های کشور در تعطیلی به سر می برند اما روند واردات، صادرات و ترانزیت کالا متوقف نمی شود.
ظرفیت سیلوهای غلات بندرانزلی به ۲۰۰ هزار تن می رسد
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان گفت: ظرفیت سیلوهای غلات بندرانزلی سال آینده به ۲۰۰ هزار تن می رسد.
تخلیه بیش از ۱۰۰ هزار تن روغن خوراکی خام در بندر امام(ره) طی ۲ ماه
بیش از ۱۰۰ هزار تن روغن خام خوراکی طی ماه های دی و‌بهمن در مجتمع بندری امام خمینی(ره) تخلیه شد.
تشریح برنامه های سازمان بنادر در توسعه سواحل مکران/یک بندر بزرگ تجاری در محدوده جاسک ایجاد می شود/ افزایش ظرفیت بندر چابهار؛ از 8 به 30 میلیون تن در فاز دوم طرح توسعه بندر/ توسعه ظرفیت زیربنایی و تامین ناوگان در حوزه گردشگری دریایی در دستور کار
معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تشریح برنامه های این سازمان در توسعه سواحل مکران، تاکیدکرد: توجه ویژه به مقوله زیربنا، روبنا و تجهیزات بنادر تجاری در طول این سواحل، در دستورکار قرار دارد.
با هرگونه تصرف غیرقانونی در سواحل قاطعانه برخورد می شود/ برای سفرهای نوروزی تابع تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم
وزیر راه و شهرسازی:
وزیر راه و شهرسازی گفت: برای سفرهای نوروزی تابع تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا هستیم.
توسعه زیرساخت برای بهره گیری مناسب از ظرفیت‌های گردشگری دریایی دستور کار جدی سازمان بنادر است/ ظرفیت مسافرت دریایی کشور به ۲۵ میلیون نفر می رسد/ افتتاح اولین و پیشرفته ترین بندر گردشگری کشور تا پایان ۱۴۰۰
معاون وزیر راه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری:
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: اگرچه تمرکز گردشگری طی سال‌های گذشته در بخش جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی در خشکی بود، اما ظرفیت‌های طبیعی در ساحل و جذابیت‌های دریایی در ایران نشان می‌دهد که از این حیث، هیچ نقیصه و کمبودی در منطقه و حتی در دنیا نداریم.
احیاء مسافرت‌های دریایی بین کشورهای حاشیه دریای خزر/ ارتقاء وضعیت کشتی‌ها و شناورهای کوچک/ تدوین نقشه راه برای توسعه گردشگری دریایی/ حرکت به سمت بنادر نسل سوم در دستور کار
وزیر راه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری با وزارت میراث فرهنگی و گردشگری خبر داد:
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حرکت به سمت بنادر نسل سوم در دستور کار وزارت راه و شهرسازی است، گفت: نقشه راهی برای توسعه بنادر کوچک و توجه به گردشگری و تفریحات دریایی تعریف شده است.
بارگیری همزمان ۳فروند کشتی صادراتی در بندر شهید باهنر
مدیر بنادر و‌دریانوردی شهید باهنر از رونق صادرات غیر نفتی در روزهای پایانی سال جاری با بارگیری همزمان ۳ فروند کشتی خبر داد و گفت: با گسترش زیرساخت های لازم، بهره وروی حداکثری از ظرفیت های موجود، طراحی و تبیین الگو مناسب بازاریابی، صادرات از بندر شهید باهنر و بنادر شرق استان از روند رو به رشدی برخوردار است.
تفاهم‌نامه همکاری وزرات راه و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری امضاء شد
با هدف توسعه گردشکری ساحلی و دریایی در کشور؛
تفاهم نامه همکاری وزارت راه و شهرسازی و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با هدف توسعه گردشگری ساحلی و دریایی به امضا محمد اسلامی و علی اصغر مونسان رسید.
تعرفه‌های جدید بندری از ابتدای ۱۴۰۰ اجرا می شود/ سازمان بنادر قراردادهای اپراتوری و سرمایه گذاری را به دقت کنترل می کند/ تأمین تجهیزات مورد نیاز بنادر کوچک در دستور کار
معاون بندری و اقتصادی سازمان بنادر خبر داد:
عضو هیأت عامل و‌ معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی، توجه ویژه به جا‌به‌جایی اراضی در بنادر و استفاده بهینه همراه با بهره‌وری از اراضی را یکی از اولویت‌های در دستور کار این سازمان برشمرد و گفت: با جابه‌جایی مطلوب اراضی، می‌توانیم از همه ظرفیت اسکله‌ها، محوطه‌ها و سیلوها به نفع بخش خصوصی و صاحبان کالا بیشترین بهره را ببریم.
ساخت اسکله های جدید در بندر پرنسس آمالیا/ افزایش فعالیت ها در بندر روتردام بزرگترین بندر کانتینری اروپا
اداره بندر روتردام، به عنوان بخشی از سرمایه گذاری خود در جهت توسعه ظرفیت کانتینری، پیمانکارانی را برای ساخت اسکله های جدید در بندر پرنسس آمالیا انتخاب کرده است.
افزایش 15 درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر خرمشهر
طی 11 ماهه سالجاری بیش از 2 میلیون و 909 هزار و 412 تن کالا در بندر خرمشهر تخلیه و بارگیری شده است.
اتمام‌ احداث برج کار سیلوی غلات در بندر امام (ره)/ ظرفیت تخلیه و بارگیری غلات در بندر به 150 هزار تن می رسد
در جریان عملیات تکمیل احداث پایانه غلات شماره ۴ مجتمع بندری امام خمینی(ره)، اجرای برج کار سیلوی آن به اتمام رسید.
سازمان بنادر در سفرهای دریایی نوروز تابع تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا است/ مسافران دریایی باید تست کرونا بدهند/ گردشگری دریایی در بنادر جنوب برای نوروز فعلا ممنوع است
مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر:
مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه برای برگزاری سفرهای دریایی و گردشگری دریایی در ایام نوروز ، تابع تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا، هستیم، گفت: احتمال دارد که انجام تست فوری برای تمام مسافران دریایی اجباری شود اما هنوز در این باره هم تصمیم نهایی اعلام نشده است.
پهلوگیری ۱۱۰۰ فروند شناور در بندر نفتی خلیج فارس طی ۱۱ ماه گذشته
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در تشریح عملکرد ۱۱ ماهه بندر نفتی خلیج فارس در حوزه صادرات و واردات، گفت: طی ۱۱ ماه گذشته حدود ۲۷ میلیون ۳۶۶ هزارتن فعالیت انجام گرفته که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۹ درصدی را نشان می‌دهند.
100 میلیون تن ظرفیت‌سازی در توسعه بنادر صورت گرفت/ظرفیت حمل بار از طریق راه آهن به 100 میلیون تن می رسد
وزیر راه و شهرسازی:
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ساماندهی پایانه‌های مرزی از روزهای آینده با مرز بازرگان شروع می‌شود، گفت: ظرفیت بنادر در نیمه سال آینده از 285 میلیون تن عبور خواهد کرد، یعنی حدود 100 میلیون تن ظرفیت‌سازی در توسعه بنادر داشتیم.
حساسیت و دقت بسیار بالای سازمان بنادر در واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی/ بخش خصوصی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در حوزه بندری و دریایی/ تسهیل فعالیت‌ها در حوزه بندری و دریایی با رفع تحریم‌ها
سرمایه گذار بخش خصوصی در بنادر ایران تأکیدکرد:
یک سرمایه گذار بخش خصوصی در بنادر ایران با اشاره به حساسیت و دقت بسیار بالایی از سوی سازمان بنادر و دریانوردی در رابطه با واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی وجود دارد، تاکید کرد: قراردادها و واگذاری‌ها کاملا شفاف است و هیچ چالشی در این زمینه وجود ندارد.
فرصت های مناسب بنادر کشور برای سرمایه گذاری/ ضرورت ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاران بنادر و پسکرانه آن
عضو اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد:
عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: بنادر فرصت های سرمایه گذاری متعددی دارد که با حمایت سازمان بنادر و دریانوردی می توان انگیزه و تمایل برای سرمایه گذاری در بنادر و پسکرانه آن ایجاد کرد.
ارتقا سطح حفاظتی و ایمنی  بندرگاه ابوموسی
معاون فنی و نگهداری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: در راستای تامین تجهیزات و ارتقاء سطح حفاظتی و ایمنی سالن مسافری بندر گاه ابوموسی یک دستگاه ایکس ری تولید داخلی خریداری و در محل این بندرگاه نصب شد.
ضرورت ایجاد دادگاه های تخصصی دریایی/ کمک مجلس برای ایجاد دادگاه دریایی با هدف حل مشکلات فعالان دریایی
عضو کمیسیون صنایع مجلس عنوان کرد:
عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: ایجاد دادگاه تخصصی دریایی بسیار مهم و حساس است چرا که می تواند مشکلات فعالان بخش دریایی را حل کند.