پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار انتقال دو پروژه سرمایه‌گذاری نیمه تمام ‌به بخش خصوصی در بندر امام/ ١.٨ میلیون تن به ظرفیت سالانه نگهداری کالا در بندر امام افزوده می شود آغاز عملیات خارج سازی مغروقه W14 از آبراه اروند اختصاص اعتبار ۲۸۴ میلیاردی برای تعمیرات اساسی سیستم‌های سرمایشی و شبکه برق بنادر استان بوشهر پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی بازدید معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه از بندر امیرآباد/ بندرامیرآباد یکی از ظرفیت های استراتژیک دولت برای فعال کردن کریدور شمال – جنوب / فرآیند های صادراتی کالا تسهیل شود/ ضرورت توسعه زیرساخت های حمل و نقل جاده ای از بندرامیرآباد به بندرشهید رجایی و بالعکس افتتاح بندرچند منظوره بندر خمیر آرزوی دیرینه مردم است/ تاکید بر رعایت الزامات زیست محیطی بررسی توسعه ظرفیت‌های گردشگری دریایی در سواحل شرق خوزستان اجرای طرح مطالعاتی بندر پل رونق معیشت اهالی منطقه را به دنبال خواهد داشت/ طرحهای توسعه ای سازمان بنادر به رفاه بیشتر ساحل نشینان منجر شود دیدار مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور ایثارگران با مدیر کل و ایثارگران اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان
مجتمع نفتی ابوذر در ۷۵ کیلومتری غرب جزیره خارک، شامل سه سکوی اصلی بهره برداری AA، AB و AC است که از این میدان بیشترین میزان نفت کشور در خلیج فارس تولید می شود. این گزارش عکس های محمد قدمعلی از این مجتمع است.

بر اساس برآوردها، حدود ۴ میلیارد بشکه نفت خام درجا در مخزن میدان ابوذر وجود دارد که ۲۰ درصد آن قابل برداشت است .این میدان سال 1349 با حفر شش حلقه چاه، اقتصادی شناخته شد و عملیات بهره‌برداری از آن به طور کامل سال 1355 آغاز شد. اکنون بهره برداری از این میدان بر عهده شرکت نفت فلات قاره ایران، یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده نفت دریایی جهان است. نفت تولیدی این میدان از سکوی AB از طریق خط لوله ای به طول 81 کیلومتر به ساحل خشکی در جزیره خارک منتقل و از آنجا پس از فراورش صادر می شود.

* 20

سکوی AA ابوذر، این میدان 10 سکوی اقماری، سه مجتمع بهره‌برداری، یک سکوی مسکونی در دریا و یک کارخانه فراورش نفت (با دو ردیف) در خشکی دارد.

* 10

سکوی AB ابوذر، سه سکوی بهره برداری و ده سکوی حفاری در میدان ابودر مشغول به فعالیت هستند و به طور میانگین 130 نفر در این سکوها حضور دارند.

* 1

سکوی AC ابوذر

* 15

سکوی AB ابوذر که در جنوب آن سکوی AA دیده می شود

* 6

هنگام فرود بالگرد روی سکو نیروی آتش نشان و اچ.اس.ایی. به حالت آماده باش قرار می گیرد.

* 3

* 22

سکو ها به طور مرتب شستشو می شوند. در زمان های پس از طوفان و ورود ریزگردها به کشور، دفعات شستشو افزایش می یابد.

* 7

نمایی از سکوهای بهره برداری AB ابوذر

* 19

نمایی از سکوهای بهره برداری AB ابوذر

* 9

پایه های جکت سکوی مسکونی AB ابوذر. در دورنما، سکوی حفاری و شناوری دیده می شود. دکل حفاری خلیج فارس که به منظور حفاری مورب در این میدان از 15 سال پیش در حال فعالیت است تنها دکل حفاری مورب در منطقه خارک است. کل چاه های حفاری شده در سکوهای A10-A11-A12 توسط دکل حفاری خلیج فارس حفاری شده است.

* 11

* 16

نمونه گیری از نفت تولیدی برای آزمایش و کنترل کیفیت. نفت خام تولیدی در میدان ابوذر دارای میانگین درجه، ای پی آی 27 است که با یک خط لوله 24 اینچ پس از فرآورش به جزیره خارک برای صادرات منتقل می شود.

* 13

* 2

* 21

* 17

* 12

عبدالحمید جمعی، رئیس مجتمع نفتی ابوذر در سالن کنفرانس سکو. رئیس مجتمع نفتی ابوذر شرکت نفت فلات قاره ایران می گوید: توسعه ظرفیت تولید میدان ابوذر همزمان با حفاری های جدید و بازسازی چاه های قدیمی سبب افزایش ظرفیت تولید این میدان به 225 هزار بشکه در روز خواهد شد.

* 5

عبدالرضا شعبانی از کارکنان سکوی ابوذر در اتاق رادیو این سکو

* 4

دکتر ابوترابی در حال معاینه یکی از کارکنان سکو. همواره یک پزشک با امکانات اولیه درمانی بر روی سکو مستقر است.

* 14

رستوران سکو که در ساعات مشخص سه وعده خوراک در آن ارایه می شود.

* 8

روی سکو یک سالن کوچک ورزشی برای ساعات استراحت کارکنان ساخته شده است.

۱۸ خرداد ۱۳۹۱ ۱۵:۱۵
pmo |
کد خبر : ۱۳,۸۷۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید