مانور مشترک پدافندغیر عامل و مدیریت بحران در بندر بوشهربرگزار شد/ بنادر کشور از لحاظ تجهیزات ایمنی شرایط مناسبی دارند برقراری خط منظم کانتینری بین بندر چابهار و بنادر غرب هندوستان/ سرویس منظم تردد ۱۰ تا ۱۵ روزه از مبدا و مقصد بندر چابهار بررسی چالش ها و مشکلات بخش خصوصی در پروسه لجستیک کالا و کانتینر بندر شهید رجایی/ رونق سرمایه‌گذاری در بندر شهید رجایی؛ نیازمند تصمیمات راهبردی/ضرورت برگزاری آموزش‌های تخصصی نیروها نشست مجازی مدیرعامل سازمان بنادر با سفیر ایران در قرقیزستان/ بیشکک در پی استفاده از بنادر ایران برای ترانزیت کالا/ ابراز تمایل قرقیزستان برای سرمایه‌گذاری در بندر شهیدرجایی آمادگی کامل دادگستری هرمزگان برای حل مشکلات دریایی و بندری حمایت انجمن کشتیرانی از رویکرد سازمان بنادر در جذب نیروی انسانی متخصص بندری و دریایی تاکید بر فعال‌سازی کشتیرانی رو-رو در دریای خزر/ رایزنی برای عملیاتی‌کردن بخشی از صادرات و واردات ایران با چین از طریق بندر آکتائو/ تسهیلات ویژه سازمان بنادر برای شناورهای رو-رو وقوع طوفان دریایی پرقدرت با شدت بالا در منطقه شمال مرکزى خلیج فارس از پنجشنبه/ پیشروى طوفان تا جمعه به سمت سواحل مکران و‌ دریای عمان/ تشکیل کمیته مقابله با بحران پهلودهی بیستمین کشتی روغن نباتی در بندر شهید رجایی نیروی انسانی متخصص، لازمه شکوفایی حوزه دریایی و بندری است/ ضرورت پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم و فنون دریایی و بندری
مجتمع نفتی ابوذر در ۷۵ کیلومتری غرب جزیره خارک، شامل سه سکوی اصلی بهره برداری AA، AB و AC است که از این میدان بیشترین میزان نفت کشور در خلیج فارس تولید می شود. این گزارش عکس های محمد قدمعلی از این مجتمع است.

بر اساس برآوردها، حدود ۴ میلیارد بشکه نفت خام درجا در مخزن میدان ابوذر وجود دارد که ۲۰ درصد آن قابل برداشت است .این میدان سال 1349 با حفر شش حلقه چاه، اقتصادی شناخته شد و عملیات بهره‌برداری از آن به طور کامل سال 1355 آغاز شد. اکنون بهره برداری از این میدان بر عهده شرکت نفت فلات قاره ایران، یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده نفت دریایی جهان است. نفت تولیدی این میدان از سکوی AB از طریق خط لوله ای به طول 81 کیلومتر به ساحل خشکی در جزیره خارک منتقل و از آنجا پس از فراورش صادر می شود.

* 20

سکوی AA ابوذر، این میدان 10 سکوی اقماری، سه مجتمع بهره‌برداری، یک سکوی مسکونی در دریا و یک کارخانه فراورش نفت (با دو ردیف) در خشکی دارد.

* 10

سکوی AB ابوذر، سه سکوی بهره برداری و ده سکوی حفاری در میدان ابودر مشغول به فعالیت هستند و به طور میانگین 130 نفر در این سکوها حضور دارند.

* 1

سکوی AC ابوذر

* 15

سکوی AB ابوذر که در جنوب آن سکوی AA دیده می شود

* 6

هنگام فرود بالگرد روی سکو نیروی آتش نشان و اچ.اس.ایی. به حالت آماده باش قرار می گیرد.

* 3

* 22

سکو ها به طور مرتب شستشو می شوند. در زمان های پس از طوفان و ورود ریزگردها به کشور، دفعات شستشو افزایش می یابد.

* 7

نمایی از سکوهای بهره برداری AB ابوذر

* 19

نمایی از سکوهای بهره برداری AB ابوذر

* 9

پایه های جکت سکوی مسکونی AB ابوذر. در دورنما، سکوی حفاری و شناوری دیده می شود. دکل حفاری خلیج فارس که به منظور حفاری مورب در این میدان از 15 سال پیش در حال فعالیت است تنها دکل حفاری مورب در منطقه خارک است. کل چاه های حفاری شده در سکوهای A10-A11-A12 توسط دکل حفاری خلیج فارس حفاری شده است.

* 11

* 16

نمونه گیری از نفت تولیدی برای آزمایش و کنترل کیفیت. نفت خام تولیدی در میدان ابوذر دارای میانگین درجه، ای پی آی 27 است که با یک خط لوله 24 اینچ پس از فرآورش به جزیره خارک برای صادرات منتقل می شود.

* 13

* 2

* 21

* 17

* 12

عبدالحمید جمعی، رئیس مجتمع نفتی ابوذر در سالن کنفرانس سکو. رئیس مجتمع نفتی ابوذر شرکت نفت فلات قاره ایران می گوید: توسعه ظرفیت تولید میدان ابوذر همزمان با حفاری های جدید و بازسازی چاه های قدیمی سبب افزایش ظرفیت تولید این میدان به 225 هزار بشکه در روز خواهد شد.

* 5

عبدالرضا شعبانی از کارکنان سکوی ابوذر در اتاق رادیو این سکو

* 4

دکتر ابوترابی در حال معاینه یکی از کارکنان سکو. همواره یک پزشک با امکانات اولیه درمانی بر روی سکو مستقر است.

* 14

رستوران سکو که در ساعات مشخص سه وعده خوراک در آن ارایه می شود.

* 8

روی سکو یک سالن کوچک ورزشی برای ساعات استراحت کارکنان ساخته شده است.

۱۸ خرداد ۱۳۹۱ ۱۵:۱۵
pmo |
کد خبر : ۱۳,۸۷۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید