سهم حمل و نقل از قیمت تمام شده کالا باید به حداقل ممکن برسد/ زیرساخت های ریلی بنادر کشور؛ بهبود و ارتقا یافته است/ افزایش میزان جابجایی داخلی کالا از طریق دریا؛ اقدام مهم سازمان بنادر/ اتکا به توان داخلی برای تأمین مایحتاج حمل و نقل دریایی کشور اعلام دستاوردهای سازمان بنادر در مراسم روز ملی حمل و نقل/ معرفی سرمایه گذاری های جذب شده در بنادر/ ارائه گزارشی از اقدامات و دستاوردهای دولت در حیطه فعالیت های عملیاتی و امور بندری بندر بوشهر؛ قهرمان هفدهمین دوره مسابقات ورزش های آبی کارکنان بنادر کشورشد بندرامیرآباد؛ حلقه اتصال توسعه حمل و نقل و ترانزیت کالاهای کانتینری در دریای خزر/ توسعه حمل و نقل و ترانزیت کالاهای کانتینری میان ایران و روسیه نخستین کشتی حامل کالای اساسی در بندر بوشهر پهلو گرفت/ ۲ میلیون تن کالا در بنادر بوشهر تخلیه و بارگیری شده است با الحاق بندر چابهار به منطقه ویژه اقتصادی مشکلات سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی حل می شود/ احداث 18 کیلومتر آزاد راه از بندر چابهار/ اعلام جزئیات سرمایه‌گذاری هندی‌ها در بندر چابهار انعقاد قراردادهای جدید سرمایه گذاری در بندر امیرآباد/ میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندرامیرآباد به بیش از ۱۷۸۴۰ میلیارد ریال می رسد راه‌اندازی خط مسافری چابهار - مسقط از اول دی ماه / پیگیری مشکلات شناورهای بنزین سوز/ پیشرفت 40 درصدی فاز 2 بندر شهید بهشتی چابهار/ بندر شهید کلانتری به بندر شهید بهشتی متصل می‌شود/ بندر شهید بهشتی چابهار؛ توانایی پذیرش کشتی‌های پست پاناماکس را دارد بکارگیری علائم کمک ناوبری مجازی در بندر امیرآباد/ ارتقاء سطح ایمنی دریانوردی در بندر امیرآباد انتصاب"رئیس کمیته اجرایی همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی _ ICOPMAS 2020 "
فرصت‌های اقتصادی جنبش عدم تعهد برای ایران
اجلاس عدم تعهد در تهران که قرار است از چند روز دیگر آغاز شود به غیر از مباحث سیاسی در زمینه‌های اقتصادی نیز می‌تواند نتایج مثبتی داشته باشد.
<:xml>به گزارش سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی، حضور بیش از 100 کشور در ایران به همراه هیات‌های همراهشان فرصتی برای انجام مذاکرات اقتصادی در حاشیه نشست اصلی به حساب می‌آید.

این کشورها حجم زیادی از اقتصاد جهان را در اختیار دارند که می‌توان با ایجاد ارتباط اقتصادی با آن‌ها در زمینه‌های مختلف توفیقاتی برای اقتصاد ایران به دست آورد. در زمینه تحریم‌های اقتصادی نیز می‌توان با انجام مذاکرات رو در رو گشایشی ایجاد کرد تا هم از نظر بانکی و هم از نظر تجاری پیشبرد امور تسهیل شود. کشورهای عدم تعهد بر اساس آمار گمرک با ایران بیش از 43میلیارد دلار مراودات تجاری دارند که می‌توان در حاشیه این نشست با ایجاد ارتباط بهتر میان تجار کشورها این حجم را افزایش داد.

کشورهای عضو جنبش عدم تعهد روزانه 35 میلیون بشکه نفت به دیگر کشورها صادر می کنند که 57 درصد صادرات روزانه نفت دنیا را شامل می‌شود که این موضوع نشان از پتانسیل بالای این جنبش در مدیریت اقتصاد و سیاست جهان دارد.

در این زمینه یک کارشناس اقتصاد بین‌الملل گفت: هیئت‌های تجاری ایران از فرصت برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران برای مذاکرات تجاری استفاده کنند.

پرویز شریفی با اشاره به برگزاری اجلاس سران جنبش عدم تعهد در تهران گفت:‌ این فرصت بسیار خوبی است که هیئت های تجاری ایران می‌توانند با هیئت‌های تجاری نمایندگان کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران مذاکرات تجاری و اقتصادی داشته باشند.

وی افزود: البته در فرصت اجلاس تأکید بر مباحث سیاسی است اما هیئت‌های تجاری و اتاق بازرگانی می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

این کارشناس اقتصاد بین‌الملل در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه ریاست دوره‌ای جنبش عدم تعهد مرکب از 120کشور به ایران منتقل می‌شود آیا می‌توان از این فرصت برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی و خنثی کردن آثار تحریم استفاده کرد، گفت: شرایط هر کشور به تناسب نوع رابطه سیاسی و اقتصادی است و به صرف قرار داشتن کشورها در جنبش عدم‌تعهد برای آنها هیچ تعهدی ایجاد نمی‌کند که روابط اقتصادی با ایران برقرار کنند.

شریفی افزود: مواضع داخلی کشورهای عضو جنبش عدم تعهد بسیار متنوع است و روابط اقتصادی بین این اعضا بستگی به جایگاه و نوع سابقه کاری و جاری هر کشور دارد.

وی افزود: طیف وسیعی از روابط اقتصادی و دیدگاه‌های متفاوت در بین کشورهای عضو جنبش عدم تعهد وجود دارد و همه این کشورها در وضعیت اقتصادی موقعیت یکسانی ندارند.

شریفی تأکید کرد: بسیاری از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد رابطه اقتصادی نزدیکی با همدیگر دارند، به عنوان مثال روابط اقتصادی و تجاری بین ایران و هند و ایران و کشورهای آسیای جنوب شرقی خیلی خوب است، اما در عین حال برخی از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در مسائل تحریم ایران نیز مشارکت کرده‌اند.

این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: رابطه اقتصادی بین دو یا چند کشور به عوامل دیگری غیر از روابط صرف سیاسی بستگی دارد.

شریفی در مورد برقراری رابطه بین ایران و مصر به عنوان دو کشور مسلمان و قدرتمند با توجه به انتقال ریاست دوره‌ای جنبش عدم تعهد از مصر به ایران افزود: رابطه مصر در چهارچوب روابط خاصی است که آن کشور نیز محدودیت‌های مخصوص به خود دارد و نباید انتظار داشت مسائلی که در 30سال گذشته بین ایران و مصر گذشته ظرف یکسال کاملاً حل شود.

شریفی افزود: در عین حال رابطه اقتصادی و تجاری قبل از روابط سیاسی باید برقرار شود اما از یک اجلاسی که اهداف سیاسی دارد نمی‌توان همه انتظارات اقتصادی و تجاری را برآورد کرد.

وی تأکید کرد: البته در طول برگزاری اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران فرصت خوبی وجود دارد که بین هیئت‌های تجاری ایران و کشورهای شرکت‌کننده مذاکرات تجاری و اقتصادی برگزار شود.

کارشناس اقتصاد بین‌الملل اتاق بازرگانی ایران افزود: معمولاً شرکت‌کنندگان در اجلاس سیاسی آنقدر سرشان شلوغ است که به کارهای حاشیه نمی‌رسند اما در عین حال اتاق بارزگانی دنبال فعالیت‌های تجاری خود و درصدد برگزاری زمینه مذاکره بین هیئت‌های تجاری ایران و کشورهای عضو جنبش است.

شریفی در مورد حجم تجارت کشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت: طیف وسیعی از حجم تجارت بین این کشورها وجود دارد و باید درصدد مذاکرات دو و چند جانبه بین هیئت‌های تجاری کشورها باشیم.

۱ شهریور ۱۳۹۱ ۱۷:۴۰
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۱۵,۷۹۴
کلیدواژه ها: عدم تعهد 

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید