ستاد مدیریت راهبردی جهش تولید در سازمان بنادر تشکیل شد/ سیدعلایی؛ جانشین مدیرعامل در ستاد شد تخلیه و بارگیری مستمر کالاها در بنادر با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی/ کرونا؛ تاثیری بر واردات کالاهای اساسی نداشته است رشد 29 درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بنادر کشور/ رشد ۶ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بنادر/ تهیه مدل واگذاری بنادر کوچک/ ارائه سند آمایش مراکز لجستیک در بنادر امام(ره)، چابهار، بوشهر و امیرآباد/ تدوین مدل ارزیابی و رتبه‌بندی شرکت‌های راهبری پایانه‌های بندری اطفای حریق موتور لنج باری در بندر دیلم بوشهر استمرار فعالیت شرکت های خدمات دریایی و بندری در بندر شهید رجایی منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی رشد ۱۴۰درصدی تخلیه و بارگیری کانتینر در بندر بوشهر تخلیه و بارگیری کالا‌ها در بنادر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی/ عملیات تخلیه و بارگیری کالاها در بنادر بدون‌ وقفه ادامه دارد افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر به 246 میلیون تن/ رشد ظرفیت کانتینری بنادر به 7.7 میلیون TEU/ اجرای فاز سوم طرح توسعه بندر شهیدرجایی و بندر شهیدبهشتی چابهار/ بهره برداری از ۱8 دستگاه ترانستینر ساخت ایران به ارزش 21 میلیون یورو/ عقد 10 قرارداد سرمایه گذاری غیردولتی به میزان 5503 میلیارد تومان ارتقاء فناوری های ارتباطی برای تسهیل مراجعان غیر حضوری در بندر شهید باهنر تخلیه ١٩٧ هزار تن گندم در بندر امام (ره) در ١۶ روز نخست سال جاری/ 116هزار تن محموله گندم با ناوگان ریلی و جاده‌ای حمل شده است/ رشد 13 درصدی حمل و نقل ریلی کالا در بند امام(ره)
شیوه محاسبه حقوق ورودی گمرک چگونه تغییر می کند؟
شرایط ارزی موجب شده تا در این روزها ضوابط جدیدی برای تجارت در نظر گرفته شود.
 به گزارش سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی، دولت پس از اعمال برخی محدودیت ها در صادرات و واردات کالاها قصد دارد نرخ تعرفه های گمرکی را هم بر مبنای نرخ جدید ارز تغییر دهد. در حال حاضر واردات کالاها با نرخ ارز مرجع به پایان رسیده و دیگرز کالاهای ورودی به کشور یا از ارز میادله ای که حدود 2 هزار و 500 تومان است استفاده می کنند یا دلار با قیمت بازار ازاد مورد استفاده قرار می گیرد بر همین مبنا قرار است به زودی حقوق ورودی گمرک تغییراتی را تجربه کند.

در همین زمینه وزیر اقتصاد از تک‌نرخی شدن نرخ ارز و مبنا قرار‌ گرفتن نرخ مرکز مبادلات از اول آذرماه برای حقوق گمرکی خبر داد و گفت: تا امروز مبنای محاسبه حقوقی و گمرک در کشور ارز 1226 تومان بود اما حال که بازار به ثبات رسیده این نرخ تغییر کرده و مبنای محاسبه حقوق ورودی کالای وارداتی نرخ ارز در مرکز مبادلات خواهد بود.

سید شمس‌الدین حسینی با بیان این‌که به دنبال آن هستیم که مرکز مبادلات ارز مرجع عملیات ارزی و عملیات تجاری مرتبط قرار گیرد، گفت: ما حدود یکماه بر روی این موضوع کار کردیم و دو جلسه نیز با حضور رییس جمهوری داشتیم و همراه با تیم اقتصادی دولت و افراد برجسته‌ای که امین نظام هستند و مناصب اقتصادی در دولت‌های قبل داشته و شرایط جنگ و بعد از جنگ را تجربه کرده‌اند، به این نتیجه رسیدیم که نرخ مرکز مبادله یک نرخ فراگیر در اقتصاد کشور باشد.

وی گفت: البته ممکن است این سوال پیش بیاید که دولت با انگیزه درآمدی این کار را کرده است که پاسخ منفی است، زیرا همزمان با اجرایی‌شدن آن، نرخ تعرفه تعدیل می‌شود و به سمت تک‌نرخی شدن ارز پیش می‌رویم.

حسینی گفت: در واقع با این کار به این سمت می‌رویم که ارز بازار مبادله و نرخ آن یک ساز‌وکار فراگیر در اقتصاد باشد. البته اگر به سراغ حقوق ورودی می‌رویم و آن را براساس مرکز مبادله محاسبه می‌کنیم در کنار آن نرخ تعرفه را اصلاح کردیم.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: ما برای گروه کالایی یک و دو نرخ تعرفه را به 50 درصد می‌رسانیم و در واقع 50 درصد کاهش می‌دهیم و بقیه‌ موارد را نیز 45 درصد کاهش می‌دهیم تا کالا از منظر حقوق ورودی گران نشود.

وی تاکید کرد: هم‌چنان در خصوص ارز مرجع و کالاهای اساسی سیاست ما مانند گذشته است، اما دیگر گمرک دو نرخ ندارد و همه را با نرخ ارز مرکز مبادلات محاسبه می‌کند که عدد روز مرکز مبادلات خواهد بود و وارد‌کننده از این منظر هزینه‌ای متحمل نمی‌شود و در واقع نباید کالاهای گروهی یک و دو به هیچ عنوان گران شود.

همچنین در این راستا معاون امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: نرخ جدید ارز برای اعمال تعرفه گمرگی هفته آینده ابلاغ می‌شود.

ناصر علی‌مددی جهرمی در مورد گفته وزیر اقتصاد مبنی بر اعلام نرخ جدید ارز برای محاسبه تعرفه گمرکی و کاهش ماخذ تعرفه‌ها گفت: هنوز نرخ جدید ارز به عنوان مرجع به گمرک ابلاغ نشده است، چون براساس ماده 14 قانون امور گمرکی نرخ ارز براساس اعلام بانک مرکزی محاسبه و تعرفه حقوق گمرکی از کالاهای وارداتی گرفته می‌شود.

معاون امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران افزود: اگر نرخ ارز نسبت به گذشته تغییر کند و براساس نرخ مبادله مرکز مبادلات ارزی محاسبه شود، ممکن است تعرفه گمرکی دو برابر شود، بنابر این باید ماخذ محاسبه حقوق گمرکی تغییر کند، تا اثر افزایشی بر روی تعرفه گمرکی کالای وارداتی به خاطر نرخ ارز نداشته باشد.

علی‌مددی جهرمی تاکید کرد: ماخذ محاسبه حقوق گمرکی براساس نرخ مرجعی است که بانک مرکزی به گمرک اعلام می‌کند که اگر این ماخذ افزایش یا کاهش داشته باشد، حقوق ورودی گمرکی تغییر می‌کند، بنابراین هر نرخی که به عنوان مرجع برای ارز از سوی بانک مرکزی اعلام شود، یا باید به صورت روزانه یا براساس توافق گمرک و بانک مرکزی به صورت هفتگی یا ماهانه اعلام شود.

وی تاکید کرد: تغییرات نرخ ارز بر قیمت تمام شده کالای وارداتی و حقوق گمرکی اخذ شده اثر می‌گذارد.

معاون امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: از ابتدای سال تاکنون نرخ مرجع ارز برای محاسبه حقوق ورودی گمرکی 1226 تومان یعنی همان نرخ مرجع بوده است.

علی مددی جهرمی در مورد اینکه در لایحه بودجه 92 چه نرخی به عنوان مرجع برای محاسبه حقوق ورودی باید اعلام شود، گفت: معمولا یک نرخ ثابت در بودجه لحاظ می‌شود که اگر نرخ ارز افزایش یا کاهش داشته باشد و کسری در بودجه پدید آید، آنگاه دولت متمم می‌دهد که درآمدهای گمرک، مالیات، نفت و سایر درآمدها را محاسبه کرده و برای جبران کسری متمم ارائه می‌کند.

معاون گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: هنوز نرخ جدید مبادلاتی به عنوان مرجع به گمرک ابلاغ نشده و هفته آینده این نرخ ابلاغ می‌شود.

علی مددی جهرمی تاکید کرد: چون ماخذ محاسبه حقوق ورودی گمرکی تغییر می‌کند، بنابراین مشکلی در هزینه تمام شده کالای وارداتی از محل حقوق گمرکی ایجاد نخواهد شد.

۲۶ آبان ۱۳۹۱ ۱۷:۳۸
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۱۷,۹۲۷
کلیدواژه ها: ارز 

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید