تأکید نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس بر تسریع در خروج کالاها از بنادر با همکاری دستگاه های ذیربط سازمان بنادر؛ مشکلات حمل و نقل دریایی و بندری را به حداقل رسانده است/ بنادر و بخش خصوصی؛ شریک تجاری یکدیگر هستند قرارداد احداث کارخانه تولید آرد بلغور و کنسانتره ذرت در بندر امیرآباد امضاء شد/ ۱۴۲۷میلیارد ریال مجموع قراردادهای سرمایه گذاری بندرامیرآباد با بخش خصوصی استفاده از فناوری های نوین هیدروگرافی مولتی بیم در بندرامیرآباد نجات جان ۲ صیاد قشم پس از شش ساعت عملیات جستجو و نجات پیش بینی ثبت رکورد سودآوری شرکت های کشتیرانی در سال 2021 نیاز اساسی ایران به تجارت دریایی از طریق شناورهای رو-رو در خزر/ امکان تردد 4 شناور رو-رو از بنادر امیرآباد، انزلی و نوشهر در فاز اول/ فعالیت بخش خصوصی در حوزه شناورهای رو-رو؛ بدون حمایت دولت امکان‌پذیر نیست ضرورت رفع مشکلات بخش خصوصی در بندر فریدونکنار راهکار دیجیتالی جدید برای بهینه سازی عملکرد کشتی ها فعالیت در اسکله‌های گردشگری قشم به دلیل محدودیت‌های کرونا تا اطلاع ثانوی ممنوع است/ ارائه خدمت دربنادر مسافری استان با محدودیت وفقط در موارد خاص و اضطراری صورت می پذیرد
آخرین تصمیمات ارزی برای تجارت
ضوابط جدید برای واردات و صادرات در حال طراحی است. تعیین تعرفه های جدید گمرکی، مشخص کردن لیست کالاهای ممنوعه وارداتی و صادراتی و مبنا قرار دادن نرخ ارز مبادله ای این روزها اصلی ترین دغدغه های دولت و فعالان اقتصادی است.
 به گزارش سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی، تجارت این روزها در انتظار تصمیمات جدید ارزی است تا شرایط بر اساس نرخ ارز تطبیق داده شود.

در این زمینه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه از فردا اولویت 8 گروه‌های کالایی نیز مشمول دریافت ارز در اتاق مبادلات ارزی می‌شوند، گفت: بر اساس تصمیم جدید دولت، مبنای محاسبه ارز و تعدیل تعرفه‌ها در گمرکات به گونه‌ای خواهد بود که اجرای نرخ مبادله‌ای و تعدیل تعرفه‌ها، تغییری در محاسبه و پرداخت عوارض گمرکی نسبت به قبل صورت نگیرد.

حمید صافدل با بیان اینکه جزئیات تصمیم‌گیری دولت برای تغییر در عوارض صادراتی ظرف روزهای آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد، گفت: کمیته‌های کارشناسی در حال بررسی موضوع هستند که امیدواریم نتایج مناسبی برای صادرات کشور به دست آید.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در خصوص غربالگری کالاهای اولویت 8 برای دریافت ارز از اتاق مبادلات ارزی افزود: ظرف امروز و فردا، اولویت 8 گروه کالایی نیز از اتاق مبادلات ارزی، ارز دریافت خواهند کرد.

وی تصریح کرد: سیاست دولت از ابتدا این بوده است که به اولویت‌های 3 تا 8 ارز مبادلاتی اختصاص دهد که بر این اساس با اضافه شدن اولویت 8 به دریافت‌کنندگان ارز از اتاق مبادلات ارزی، این وعده محقق می‌شود.

به گفته صافدل، البته اختصاص ارز به نرخ مبادله‌ای به اولویت 9 نیز در دستور کار دولت قرار دارد و بر این اساس، تصمیم بر این است که رویه اختصاص ارز به تمامی گروههای کالایی استمرار یابد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برخی از گروههای کالایی اولویت 8 که در رده‌های ماده اولیه، کالاهای نیمه‌ساخته یا کالای ساخته شده قرار دارند، به تفکیک دسته‌بندی شده‌اند، ولی اختصاص ارز به آنها تغییری نسبت به قبل ندارد؛ چراکه در بین اولویت‌ها، مبنای اختصاص ارز، به نرخ مبادله‌ای است و تنها گروه 1 و 2 کماکان ارز مرجع می‌گیرند.

وی همچنین از تصمیم جدید ارزی دولت خبرداد و گفت: بر اساس تصمیم جدید دولت، مبنای محاسبه ارز و تعدیل تعرفه‌ها در گمرکات به نحوی خواهد بود که همزمانی اجرای اختصاص نرخ مبادله‌ای به کالاها با تعدیل تعرفه‌ها، باعث می‌شود که تغییری در محاسبه و پرداخت عوارض گمرکی صورت نگیرد.

در این شرایط مبنا قرار دادن نرخ ارز مبادله ای که از سوی وزیر اقتصاد مطرح شده طرفداران و منتقدانی را در میان بخش خصوی دارد. در این خصوص عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران و ایران گفت: دولت اگر دلار عرضه نکند بازار متعادل نمی‌شود.

اسدالله عسگر اولادی اظهار داشت: من پیشتر هم تأکید کرده بودم که دولت باید یک نرخ داشته باشد و برنامه دولت این است که از اول آذرماه نرخ دلار را بر اساس نرخ مرکز مبادلات ارزی تثبیت کند.

وی در واکنش به این سؤال که آیا با این کار نرخ دلار تک نرخی می‌شود یا خیر گفت: نرخ دلار تک نرخی نمی‌شود و در واقع دو نرخی می‌شود، یعنی نرخ مرکز مبادلات و نرخ بازار آزاد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران در پاسخ به این سؤال که آیا این برنامه‌ها کارساز است یا خیر گفت: اگر دولت دلار ندهد کارساز نیست قبلا هم گفته‌ام ما روزانه 170 میلیون دلار برای واردات نیاز داریم که باید رفع احتیاج شود اگر دولت دلار بدهد بازار تنظیم می‌شود و در هر قیمتی که دولت بخواهد می‌تواند بازار را نگه‌ دارد.

در این میان ایجاد محدودیت در تجارت واکنش هایی را به همراه داشته است در این زمینه رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: محدودیت و ممنوعیت در تجارت مشکلات ارزی را حل نمی‌کند.

محمد نهاوندیان در شانزدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق ایران اظهار داشت: تعدد و تلاطم در تصمیمات مربوط به صادرات و واردات به حضور قوی فعالان اقتصادی در تجارت هیچ کمکی نمی‌کند.

وی افزود: در شرایط ویژه امروز نیاز کشور به ارز حاصل از صادرات بیش از پیش است و با حمایت از صادرات باید میزان ارز مورد نیاز کشور را جبران کنیم، اما این روزها شاهد ابلاغ بخشنامه‌هایی از سوی دولت هستیم که انواع محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها را برای صادرات و واردات اعمال می‌کنند، در صورتی‌که بر اساس قانون برنامه پنجم اعمال هر گونه محدودیت و ممنوعیت غیر تعرفه‌ای برای صادرات و واردات غیرقانونی است.

نهاوندیان گفت: باید دولت از تعدد تصمیمات دوری کند،چرا که تعدد تصمیمات امکان برنامه‌ریزی را سلب می‌کند لذا لازم است تا جهت‌گیری تصمیمات به سمت افزایش صادرات غیرنفتی باشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: امروز به دلیل عدم توجه به نظرات کارشناسی طی 4 سال گذشته شاهد بروز جهش نرخ ارز در کشور هستیم، این عامل کاهش قدرت پول ملی شده است که از 4 سال پیش تاکنون بارها توسط کارشناسان اعلام شده بود.

وی افزود: برای حل التهابات ارزی باید علت مورد توجه قرار گیرد نه معلول، اعمال انواع ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها که منجر به توقف دادوستد در کشور شده است مشکلات ارزی را حل نمی‌کند پرداختن به این مسائل به معنای پرداختن به معلول‌هاست و علت همچنان به قوت خود باقی است.

نهاوندیان گفت: افزایش نقدینگی که اقتصاد ایران به آن مبتلا است تورم ناگزیری را به دنبال داشته است و پدیده‌ای که امروز به آن مبتلا هستیم گرانفروشی نیست بلکه گرانی است، وقتی که بدون برنامه‌ریزی پول در کشور تزریق می‌شود باید چنین عواقبی را هم انتظار داشته باشیم لذا نباید امروز فعالان اقتصادی را مقصر معرفی کنیم.

وی با اشاره به ارائه لایحه مربوط به مالیات مستقیم در مجلس اظهار داشت: قانون مالیات یک قانون مادر است و بررسی آن باید در شرایط عادی صورت گیرد اما شرایطی که امروز داریم یک شرایط ویژه است.

نهاوندیان با اشاره به مصوبه قانون بودجه مبنی بر امکان تهاتر بدهی‌های دولت و بخش خصوصی گفت: قرار بود بر اساس این مصوبه اوراق اسناد خزانه اسلامی منتشر شود چرا که از این طریق پول جدیدی وارد اقتصاد کشور نمی‌شود.

در این شرایط تلاش ها برای ایجاد آرامش در بازار ارز بدون لطمه خوردن به تجارت ادامه دارد. در این زمینه قرار است از ابتدای آذرماه نرخ ارز مبادله ای مبنای محاسبه حقوق ورودی گمرک قرار گیرد.

۲۸ آبان ۱۳۹۱ ۱۴:۳۶
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۱۷,۹۹۴

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید