تأکید نایب رییس کمیسیون کشاورزی مجلس بر تسریع در خروج کالاها از بنادر با همکاری دستگاه های ذیربط سازمان بنادر؛ مشکلات حمل و نقل دریایی و بندری را به حداقل رسانده است/ بنادر و بخش خصوصی؛ شریک تجاری یکدیگر هستند قرارداد احداث کارخانه تولید آرد بلغور و کنسانتره ذرت در بندر امیرآباد امضاء شد/ ۱۴۲۷میلیارد ریال مجموع قراردادهای سرمایه گذاری بندرامیرآباد با بخش خصوصی استفاده از فناوری های نوین هیدروگرافی مولتی بیم در بندرامیرآباد نجات جان ۲ صیاد قشم پس از شش ساعت عملیات جستجو و نجات پیش بینی ثبت رکورد سودآوری شرکت های کشتیرانی در سال 2021 نیاز اساسی ایران به تجارت دریایی از طریق شناورهای رو-رو در خزر/ امکان تردد 4 شناور رو-رو از بنادر امیرآباد، انزلی و نوشهر در فاز اول/ فعالیت بخش خصوصی در حوزه شناورهای رو-رو؛ بدون حمایت دولت امکان‌پذیر نیست ضرورت رفع مشکلات بخش خصوصی در بندر فریدونکنار راهکار دیجیتالی جدید برای بهینه سازی عملکرد کشتی ها فعالیت در اسکله‌های گردشگری قشم به دلیل محدودیت‌های کرونا تا اطلاع ثانوی ممنوع است/ ارائه خدمت دربنادر مسافری استان با محدودیت وفقط در موارد خاص و اضطراری صورت می پذیرد
مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مرزنشینان با اشاره به ارائه پیشنهاد معافیت مالیاتی این تعاونی‌ها در پیش نویس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در صورت عدم حمایت‌ مالیاتی قاچاق و بیکاری در مناطق مرزی افزایش می‌یابد.
اسماعیل خلیل‌زاده ، با اشاره به سبقه دیرینه فعالیت غیررسمی تعاونی‌های مرزنشینان اظهار داشت: علی رغم فعالیت رسمی تعاونی‌های مرزنشینان از سال 1344 تا به امروز و تحولات ساختاری و حقوقی در بدنه این تشکل‌ها، متأسفانه کماکان با محدودیت‌های قابل توجهی در حوزه تجارت و بازرگانی مواجه هستند.

وی افزود: مشکل محدودیت سقف ارز تخصیصی، محدودیت مبادله حجم اقلام و کالاهای صادراتی و وارداتی در کنار دیگر محدودیت‌های اداری و اجرایی پیشروی این تعاونی‌ها، سبب شده تعاونی‌های مرزنشین نتوانند متناسب با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های در اختیار، نقش خود را در حوزه بازرگانی خارجی را ایفا کنند.

* سیاست‌های دولت باید در راستای حمایت از تولید باشد

عضو هیأت مدیره اتحادیه سراسری تعاونی‌های مرزنشینان در تشریح سیاست‌ها و تمهیدات منتج به بهره‌وری حداکثری از ظرفیت‌های این دست تعاونی‌ها، تصریح کرد: مهم‌ترین اصل در این باره، ایجاد تحول ساختاری و مدیریتی در تغییر رویکردهای اجرایی از توزیع محوری به سمت تولیدمحوری است.

وی ادامه داد: تمهیدات و سیاست‌های اصلاحی در تعاونی‌های مرزنشینان باید به گونه‌ای اتفاق بیفتد که حرکت به سمت تولید و ترویج فرهنگ بهره‌وری حداکثری از مزیت‌های منطقه‌ای و اقلیمی در دستیابی به اهداف کلان اقتصادی کشور به عنوان یک رویکرد و باور ملی در تعاونی‌های مرزنشینان نهادینه شود.

* توسعه صادرات غیر نفتی از برنامه‌های مرزنشینان

خلیل‌زاده کشف استعدادها و ظرفیت‌های اقلیمی و منطقه‌ای مناطق مرزی، حرکت به سمت بهره‌وری بهینه از منابع در تولید اقلام و کالاهای دارای مزیت‌های تجاری و اقتصادی، ایجاد اشتغال از طریق جذب مشارکت‌های مردمی در فعالیت‌های اقتصادی و بازشناسی ظرفیت بازارهای هدف جهت توسعه صادرات غیرنفتی را از اهم برنامه‌های آتی اتحادیه مرزنشینان عنوان و تأکید کرد: تحقق این اهداف تنها در سایه تسهیل فرایند فعالیت تجاری امکان‌پذیر خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: افزایش سقف ارز تخصیصی، حذف بروکراسی‌های اداری زاید و بهبود روش‌ها، ثبات و پایداری قوانین و مقررات در حوزه بازرگانی از جمله عواملی است که موجب رونق برای افزایش درآمدزایی در کشور می‌شود.

* حذف مالیات از تعاونی مرزنشینان برای صادرات

این فعال تعاونی‌ها تصریح کرد: کاهش عوارض و حذف مالیات، ایجاد و بسط روحیه تعاون و هماهنگی بین سازمان‌های متولی امر صادرات و تثبیت موقعیت تعاونی‌های مرزنشینان در امر تجارت خارجی از جمله الزاماتی است که متولیان اجرایی و سیاستگذار باید نسبت به آنها دقیق و حساس باشند.

مدیر عامل اتحادیه مرکزی تعاونی‌های مرزنشینان کشور خلأ تولید در مناطق مرزی را یک معضل جدی برشمرد و تصریح کرد: پرداخت 25 درصد از درآمد سالیانه تعاونی‌های مرزنشینان به عنوان مالیات، در شرایطی که با محدودیت فهرست اقلام وارداتی مواجه هستند،‌یکی از این موارد و چالش‌هاست.

* خلا تولید در مناطق مرزی معضل قاچاق را به همراه دارد

عضو هیئت مدیره اتاق تعاون مرکزی افزود:‌ باید اقلام مصرفی خود اعم از برنج، چای و شکر را از طریق واسطه‌گران اقتصادی تأمین کنند، مطلوب این مناطق نیست و باید نسبت به رفع این مشکل سیاست عاجلی اتخاذ و اجرایی شود.

وی هدف از تشکیل تعاونی‌های مرزنشینان را جلوگیری از مهاجرت، تأمین کالا و الزامات زندگی مرزنشینان، ایجاد و بسط روحیه تعاون بین اعضاء و کاهش مشکلات دولت در تأمین نیازهای مرزنشینان عنوان خاطرنشان کرد: رواج قاچاق و مهاجرت و تخلیه مناطق مرزی حداقل معضلی است که به جهت کاهش تسهیلات و حمایت‌های درخور مرزنشینان گریبان‌گیر متولیان امر خواهد شد.

عضو هیأت مدیره اتحادیه سراسری تعاونی‌های مرزنشینان اظهار داشت: تحولات روز افزون مرزی و افزایش تهدیدها بعد از پیروزی انقلاب پیش مقدمه‌ای شد تا ساکنان مناطق مرزی به نسبت درجه محرومیت تعیین‌شده برابر قانون، یک بار در سال امتیاز واردات کالا مطابق لیست کالاهای لحاظ‌شده در آیین‌نامه اجرای قانون صادرات و واردات را داشته باشد، اما این لیست محدود و تأمین‌کننده الزامات اساسی این خانوارها نیست.

* معافیت 30 تا 100 درصدی معافیت حقوق گمرکی

وی در تشریح نوع و چگونگی واردات کالا توسط مرزنشینان، گفت: مطابق قانون و مقررات صادرات و واردات، کالاهای وارداتی توسط مرزنشینان از 30 تا 100 درصد مشمول معافیت حقوق گمرکی و سود بازرگانی بر حسب نوع کالا می‌شوند.

این فعال تعاونی‌ بیان داشت: واردات کالای موضوع مبادلات مرزی نیازی به کسب مجوز ورود ندارد، اما در هر مورد رعایت اصول بهداشت و استانداردهای لازم اجباری و ضروری است.

وی ادامه داد: دارندگان کارت مبادلات مرزی می‌توانند کالای خود را از کشورهای همجوار با استان محل سکونت یا از طریق مناطق آزاد تجاری و صنعتی وارد کشور کنند که البته به منظور تسهیل در انجام مبادلات مرزی در هر منطقه یک شرکت تعاونی ویژه مرزنشینان ایجاد شده است که فرایند مبادلات تجاری مرزنشینان از این طریق انجام می‌شود.

* اخذ مالیات مستقیم بزرگترین معضل مرزنشینان

خلیل‌زاده اخذ مالیات مستقیم از مرزنشینان را بزرگترین معضل تعاونی‌های مرزنشینان برشمرد و تأکید کرد: سازمان امور مالیاتی به این جهت که کلمه مرزنشینان در ماده 133 قانون مالیات‌های مستقیم قید نشده است، از مرزنشینان و پیله‌وران مالیات‌های سنگین دریافت می‌کند.

عضو هیئت مدیره اتاق تعاون مرکزی اظهار داشت: در حالی که بسیاری از افراد و گروه‌ها اعم از ملوانان و صادرکنندگان از معافیت‌های مالیاتی برخوردارند و این جفای در حق مرزنشینان است.

به گفته این فعال تعاونی‌ها، مطابق تبصره یک ماده 133 قانون مالیات‌های مستقیم، معافیت مالیاتی صراحتاً مشعر بر شرکت‌های تعاونی تولیدی روستایی بود و عدم تعریف این‌گونه شرکت‌ها در قانون شرکت‌های تعاونی موجب تعمیم معافیت نسبت به تمامی شرکت‌های تعاونی نبوده است.

وی عنوان کرد: استناد سازمان امور مالیاتی به ماده 133 برای دریافت مالیات مستقیم تبعیض و اجحاف در حق تعاونی‌های مرزنشینان است.

* پیشنهاد معافیت مالیاتی برای تصویب در دولت و مجلس

خلیل زاده با بیان اینکه با پیگیری اتاق تعاون ایران و حضور نماینده این اتاق در کمیسیون‌های مربوطه سبب شد تا بتوانیم در پیش‌نویس شورای ساماندهی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز حمایت‌های لازم را اخذ کنیم، تصریح کرد: در صورت تصویب نهایی در دولت و مجلس شورای اسلامی، تعاونی‌های مرزنشینان نیز مشمول معافیت‌های ماده 133 قانون مالیات‌های مستقیم شده و از پرداخت مالیات‌های سنگین معاف خواهد شد.

* آموزش هزار نفر در امور واردات و صادرات

وی در خصوص مباحث آموزشی نیز عنوان کرد: در بحث ارائه خدمات آموزشی ویژه مدیران و اعضاء هیأت مدیره تعاونی‌های مرزنشینان مطابق مصوبه هیأت مدیره این اتحادیه، آموزش دوره تکمیلی حدود هزار نفر در حوزه‌های مربوط به امور گمرکی، تعاون و مباحث مرتبط با امور واردات و صادرات د‌ر آینده نزدیک برگزار خواهد شد.

* پیگیری مطالبات تعاونگران از دولت و مجلس در دستور کار

عضو هیأت مدیره اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران در خصوص فعالیت‌های این اتاق نیز اظهار داشت: توانمندسازی اتاق‌های تعاون استانی، تلاش و پیگیری مستمر اجرای صحیح قوانین منتج به تقویت بخش تعاون مندرج در سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، اخذ امتیاز تصدی‌گری امور قابل واگذاری دولت به نفع تعاونگران، احیاء و تقویت مرکز تجاری ایران در سلیمانیه عراق از جمله این برنامه‌ها است.

وی ایجاد پایگاه‌های فعال صادراتی و وارداتی، حضور فعال در مجامع و شوراهای اقتصاد، پیگیری مطالبات تعاونگران و تعاونی‌ها در مجلس و دولت را از دیگر فعالیت‌ها دانست و افزود: فعال‌سازی کمیسیون‌های تخصصی مجلس، ایجاد دبیرخانه فراکسیون تعاون مجلس در اتاق تعاون مرکزی و ارتباط و تعامل مثبت و سازنده میان اتاق تعاون و کمیسیون‌های تخصصی مجلس در دستور کار است.
۲۴ دی ۱۳۹۱ ۱۳:۵۰
pmo |
کد خبر : ۱۹,۲۳۴

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید