حرکت معکوس سکه و دلار در روز نخست کاری بازار
در اولین روز فعال بازار طلا و ارز، قیمت های جدیدی برای دلار و سکه رقم خورد.

به گزارش سامانه خبری سازمان بنادر و دریانوردی، اتفاق جالب در بازار امروز، حرکت معکوس سکه و دلار بود به گونه ای که قیمت هر سکه تمام بهار حدود 50 هزار تومان گران شد اما بهای دلار حدود 50 تومان کاهش یافت.

نرخ انواع ارز صبح امروز با اندکی افزایش نسبت به هفته گذشته تعیین شده بود به گونه ای که روی تابلوی صرافی ها برای دلار نرخ 3 هزار و 485 تومان ی تعیین شده بود اما در طول روز روندی نزولی بر آن حادث شد. این روند هرچند کند پیش می رود اما قیمت دلار را به 3 هزار 539 تومان رساند. در این شرایط می توان گفت دلار حدود 50 تومان ارزان شده است اما همچنان نوسانات جزئی در بازار حاکم است. برخی تحلیل گران معتقدند ادامه دار شدن مذاکرات هسته ای در آلماتی موجب شده تا نوسانات بازار ارز جزئی و کاهشی باشد .

این روند نشان می دهد که فعالان بازار ارز چشم انتظار اعلام نتایج مذاکرات هسته ای در آلماتی قزاقستان هستند تا تحولات آینده را بر اساس آن پیش بینی کنند. نتیجه این مذاکرات می تواند در صعود یا نزول قیمت دلار تاثیر چشمگیری داشته باشد. نتایج مثبت دور اول مذاکرات  آلماتی که یک ماه قبل انجام شد، نشان داد که بازار ارز همچنان حساسیت ویژه ای نسبت به تحولات سیاسی دارد. زمزمه کاهش فشار تحریم ها که یک ماه پیش بر سر زبان ها افتاد توانست قیمت دلار را کاهش دهد به همین دلیل سرمایه گذاران بر روی دلار منتظر نتایج این مذاکرات برای تصمیم گیری هستند. نتایج مثبت و امیدوارکننده می تواند خیلی ها را برای فروش ارز خود ترغیب کند و این افزایش عرضه به بازار می تواند کاهش قیمت ها را به همراه داشته باشد. در طرف مقابل اخبار ناامید کننده می تواند میل به خرید دلار را افزایش دهد و این موضوع نیز به رشد قیمت دلار کمک خواهد کرد. شاید موکول شدن ادامه مذاکرات به مرحله ای دیگر تنها راه ادامه روند فعلی در بازار و حفظ قیمت دلار در همین حدود فعلی باشد .

سکه گران شد

قیمت سکه تمام بهار آزادی امروز در بازار تهران با جهشی 50 هزار تومانی مواجه شد. دقایقی قبل به اصطلاح بازاری ها قیمت درآمد و برای سکه نرخ یک میلیون و 396 هزار تومانی رقم خورد. قیمت قبلی سکه یک میلیون و 346 هزار تومان بود که در روز پنجشنبه معامله شده بود. هرچند که در طول روزهای گذشته از سال جدید، بازار طلا و ارز  فعالیت کامل نداشت و قیمت هایی که در این ایام اعلام می شد، چندان جنبه رسمی نداشت. فعالیت نیم بند بازار در نوروز موجب شده بود تا اولین قیمت گذاری رسمی در سال جدید به امروز موکول شود. به گفته فعالان بازار، آغاز فعالیت ها و معاملات در بازار موجب راه افتادن بازار و تکان خوردن آن شده است. صرافان و فروشندگان سکه این پدیده را طبیعی می دانند چراکه معتقدند در ایام نوروز معاملات افت شدیدی را تجربه کرده بود و از امروز بار دیگر خرید و فروش ها آغاز شده است به همین دلیل قیمت ها اینگونه برآورد شده است .

از سوی دیگر همگامی روزهای آغازین سال جدید با مذاکرات هسته ای هم موجب شده بود تا نگاه بازار برای نرخ گذاری به نتایج این مذاکرات باشد. هرچند که هنوز نتیجه قطعی از مذاکرات استخراج نشده است اما آغاز فعالیت جدی در بازار موجب شد تا قیمت های جدید با گذشته تفاوت زیادی داشته باشد. فعالان بازار قیمت انواع سکه که در ایام تعطیلات مورد معامله قرار می گرفت را بر مبنای نرخ سال گذشته می دانستند و حالا نرخ جدید را با توجه به افزایش 28 دلاری بهای طلا در بازارهای جهانی و با نیم نگاهی به مذاکرات هسته ای، رقم زده اند .

سکه طرح قدیم امروز یک میلیون و 360 هزار تومان قیمت گذاری شد که نشان از رشد 50 هزار تومانی نسبت به نرخ قبلی دارد. نیم سکه بهار آزادی هم 35 هزار تومان افزایش قیمت داشت و به 730 هزرار تومان رسید. ربع سکه بهار آزادی امروز به نرخ 440 هزار تومان رسید تا 20 هزار تومان افزایش را تجربه کرده باشد. سکه گرمی هم امروز با 15 هزار تومان رشد به 315 هزار تومان رسید .

همچنین یک گرم طلای خام 18 عیار دقایقی قبل به 136 هزار و 800 تومان رسید .

همزمان با رشد قیمت طلا و سکه در بازار، ارزش سکه در معاملات آتی بورس هم تقریبا به همان نسبت افزایش یافت. فعالان بازار سهام که در روزهای گذشته در قرارداد آتی سکه شرکت کرده اند امروز با سود حدود 4 درصدی نسبت به چهارشنبه گذشته مواجه شده اند. قیمت سکه در معاملات آتی فروردین ماه دقایقی قبل به یک میلیون و 391 هزار تومان رسید تا رشد 49 هزار و 500 تومانی را تجربه کرده باشد. سکه در معاملات آتی اردیبهشت هم یک میلیون و 438 هزار تومان قیمت گذاری شد تا رشد 59 هزار و 500 تومانی را تجربه کرده باشد. این میزان افزایش قیمت نشان از رشد 4.32 درصدی ارزش این معامله نسبت به چهارشنبه گذشته دارد. سکه در معاملات آتی خرداد ماه هم دقایقی قبل با قیمت یک میلیون و 475 هزار تومان معامله شد که افزایش 61 هزار و 500 تومانی و رشد 4.35 درصدی را نسبت به روز کاری گذشته یعنی چهارشنبه هفته پیش، نشان می دهد .

در این شرایط می توان گفت که فعالان بورس برای ماه های آینده رشد قیمت سکه را پیش بینی کرده اند چراکه برای خردادماه 85 هزار تومان بیشتر از نرخ فعلی برآورد کرده اند

۱۷ فروردین ۱۳۹۲ ۱۵:۱۳
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۲۱,۳۲۲

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید