بنادر همزمان با تجارت توسعه می یابند
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی باحضور در جمع کارکنان این سازمان در نخستین روز کاری از سال جدید، با بیان اینکه در سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» 104 پروژه بزرگ و کوچک عمرانی و توسعه ای به بهره برداری رسیده است، سال 91 را سال موفقیت آمیز و به بار نشستن تلاشهای متخصصان و مهندسان این سازمان توصیف کرد و گفت: سال گذشته 104 پروژه بندری و دریایی با ارزش یک میلیارد دلار به بهره برداری رسید، که از جمله آنها فاز دوم توسعه بندر شهید رجایی بوده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی طرح توسعه بندر شهید رجایی را شاخص و توان مهندسی کشور دانست و اظهار داشت: در فاز دوم توسعه بندر شهید رجایی به جهت میزان حجم لایروبی، ساخت اسکله و ساخت محوطه بندری عملیات اجرایی بزرگی انجام شده است که قابل توجه است.

به گفته مهندس صدر، فاز دوم توسعه بندر شهید رجایی در دولت هم آغاز و دولت دهم عملیاتی شد و به عنوان پروژه مهر ماندگار و با بودجه  ومنابع داخلی سازمان بنادر و دریانوردی افتتاح گردید.

مهندس صدر ابراز امیدواری کرد : دو پروژه مهر ماندگار طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار و بندر چند منظوره نخل ناخدا در نیمه اول سالجاری به بهره برداری برسد.

تداوم ساخت بنادر چند منظوره در سال جدید

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از سخنانش در جمع کارکنان این سازمان، با اشاره به ساخت و بهره برداری از 40 بندر چند منظوره مردمی در سواحل جنوب کشور در سال گذشته، آن را کار ارزشمند اجتماعی ارزیابی کرد و گفت: با احداث این بنادر در نوار ساحلی کشور که بعضی از آنها باحضور رئیس جمهور محترم به بهره برداری رسیده است، علاوه بر محرومیت زدایی و رونق کسب و کار مردم ساحل نشین، باعث مهاجرت معکوس مردم از شهرهای بزرگ به سواحل کشور شده است.

به گفته مهندس صدر 20 بندر چند منظوره دیگر نیز امسال به بهره برداری می رسد.

نوروز بدون حادثه سفرهای دریایی

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام تخلیه  بارگیری 138 میلیون تن کالا در سال گذشته، از جابه جایی 10 میلیون و 200 هزار نفر مسافر دریایی در سال 91 خبر داد و اضافه کرد: در ایام تعطیلات نوروز امسال شاهد افزایش 10 درصدی سفرهای دریایی بودیم که به رغم این افزایش و اقبال مردم از مسافرتهای دریایی و به کار گیری شناورهای بزرگ مسافر بر و ازدیاد ترافیک دریایی در این ایام، هیچ حادثه ای رخ نداده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان به آب اندازی شناورهای مدرن مسافری، ساخت اسکله ها و ترمینالهای مسافری مطلوب ، از برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان بنادر و دریانوردی در تأمین ایمنی سفرهای دریایی خبرداد و گفت: درحال حاضر با استقرار تیم های ورزیده تجسس و نجات دریایی در بنادر و آموزش حرفه ای امداد و نجات به خدمه شناورهای ناجی، تیم تجسس و نجات آمادگی دارد در ظرف 5 دقیقه خود را به محل حادثه برساند.

توسعه بنادر متناسب با بازار توسعه تجارت

مهندس صدر با تاکید بر اینکه سازمان بنادر و دریانوردی یک ارگان تخصصی است و باید جایگاه تخصصی اش حفظ شود از تداوم سرمایه گذاری و توسعه متوازن این سازمان در همه بخشهای بندری ، دریایی و پسکرانه بندری با مشارکت بخش خصوصی خبر داد.

مهندس صدر با اعلام اینکه کشور باید به چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در سال 1404 دست یابد، از توسعه ظرفیت تکمیلی بنادر خبرداد و گفت: توسعه بنادر یعنی افزایش ظرفیت قبول کالا و پیش بینی ظرفیت رشد تجارت، بنابراین باید مدیریت حمل و نقل و مدیریت اقتصاد کشور یکپارچه شود.

۱۹ فروردین ۱۳۹۲ ۰۹:۱۱
pmo |
کد خبر : ۲۱,۳۵۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید