نمایشگاه انسان و دریا در موزه ملی ایران فردا گشایش می یابد سهم حمل و نقل از قیمت تمام شده کالا باید به حداقل ممکن برسد/ زیرساخت های ریلی بنادر کشور؛ بهبود و ارتقا یافته است/ افزایش میزان جابجایی داخلی کالا از طریق دریا؛ اقدام مهم سازمان بنادر/ اتکا به توان داخلی برای تأمین مایحتاج حمل و نقل دریایی کشور اعلام دستاوردهای سازمان بنادر در مراسم روز ملی حمل و نقل/ معرفی سرمایه گذاری های جذب شده در بنادر/ ارائه گزارشی از اقدامات و دستاوردهای دولت در حیطه فعالیت های عملیاتی و امور بندری بندر بوشهر؛ قهرمان هفدهمین دوره مسابقات ورزش های آبی کارکنان بنادر کشورشد بندرامیرآباد؛ حلقه اتصال توسعه حمل و نقل و ترانزیت کالاهای کانتینری در دریای خزر/ توسعه حمل و نقل و ترانزیت کالاهای کانتینری میان ایران و روسیه نخستین کشتی حامل کالای اساسی در بندر بوشهر پهلو گرفت/ ۲ میلیون تن کالا در بنادر بوشهر تخلیه و بارگیری شده است با الحاق بندر چابهار به منطقه ویژه اقتصادی مشکلات سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی حل می شود/ احداث 18 کیلومتر آزاد راه از بندر چابهار/ اعلام جزئیات سرمایه‌گذاری هندی‌ها در بندر چابهار انعقاد قراردادهای جدید سرمایه گذاری در بندر امیرآباد/ میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندرامیرآباد به بیش از ۱۷۸۴۰ میلیارد ریال می رسد راه‌اندازی خط مسافری چابهار - مسقط از اول دی ماه / پیگیری مشکلات شناورهای بنزین سوز/ پیشرفت 40 درصدی فاز 2 بندر شهید بهشتی چابهار/ بندر شهید کلانتری به بندر شهید بهشتی متصل می‌شود/ بندر شهید بهشتی چابهار؛ توانایی پذیرش کشتی‌های پست پاناماکس را دارد بکارگیری علائم کمک ناوبری مجازی در بندر امیرآباد/ ارتقاء سطح ایمنی دریانوردی در بندر امیرآباد
سلطانی: توسعه میادین نفت و گاز در اولویت قرار گیرد
پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در این گفتگو به موضوع سرمایه گذاری در صنعت نفت و راه های توسعه آن پرداخته است.

در 30 تا 50 سال آینده با توجه به رشد سهم انرژی های تجدید پذیر و انرژی های نو نسبت به سهم سوخت های فسیلی در تامین انرژی های جهان ما در زمان طلایی برای حداکثر بهره وری از ثروت های نفتی و گازی کشور بسر می بریم. در راستای درک چالش ها و موانع فعلی پیش رو در جذب و توسعه بازارهای هدف با دکتر پدرام سلطانی نایب رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی اتاق ایران به گفت و گو پرداختیم .

متن این گفت و گو را بخوانید :

با توجه به کاهش تولید 67 درصدی نفت در بودجه سال 92 و افزایش مصارف داخلی پروژه های عمرانی دچار چه چالشی خواهد شد؟

میزان فروش نفت و فرآورده های آن براساس گمانه زنی کمتر از نصف و درحدود یک سوم سال گذشته است و محرومیت از درآمد ارزی در شرایط تحریم اقتصادی موجب کسری بودجه کشور شده است و این کسری بودجه توسعه و تجهیز پروژه های نفتی و گازی را با محدودیت مواجه کرده و میزان سهم 5/14 درصدی شرکت نفت هم از محل تخصیص توسعه میادین نفتی و گازی نیز دچار کاهش شده و فاینانس های خارجی تقریبا متوقف شده است. بخش دیگر افزایش هزینه های ریالی و سرمایه گذاری در داخل به واسطه تورم است و هزینه تمام شده آن ها در مقایسه با پیش بینی ای که در ابتدای پروژه شده افزایش قابل ملاحظه ای داشته است .

ظرفیت استخراج نفت به طور ارادی به علت محدودیت در ذخیره سازی کاهش یافته و امکان ذخیره سازی بیشتر در نفتکش ها را نداریم. با توجه به نرخ تورم قیمت کالاها افزایش یافته، اما قیمت حامل های انرژی ثابت مانده و برخلاف قانون هدفمندسازی حرکت کردیم و در مصرف داخلی نیز افزایش داشتیم و در کنار این مسائل با توجه به بحران سرمایه گذاری در صنعت نفت در آن بخش از پروژه های سرمایه گذاری مشترک با کشورهای دیگر عامل سیاسی در کنار سرمایه گذاری مانع از پیشرفت شده و فشار کشورهای قدرتمند بر دولت های این کشورها در شرایط تحریم باعث به تاخیر افتادن پروژه ها شده است و از سوی دیگر این کشورها با بهره برداری از شرایط موجود، قصد چانه زنی و گرفتن امتیازات بالاتر را دارند .

مهمترین اولویت صنعت نفت در راستای توسعه بین المللی در سال آینده کدام است؟

بستگی به شرایط محیطی و مقدورات کشور دارد. تحریمها می توانند بسیاری از برنامه ریزی ها را جابجا کنند. در شرائط بقا و تشدید تحریمها تأمین هر چه سریعتر ارز جهت نوسازی پالایشگاه ها، راه اندازی پروژه های پالایشگاهی، افزایش ظرفیت تولید و بالا بردن کیفیت فرآورده ها شاید در اولویت بالاتری قرار بگیرند، اما به طور کلی در شرائط عادی اولویت با توسعه میادین نفتی و گازی و خصوصا میادین مشترک است. به این جهت که سهم بازار ایران را از تولید جهانی کسب کنیم و ارتقاء بدهیم، در واقعیت چشم اندازی از رشد تقاضا از سوخت های فسیلی در دنیا وجود دارد که در 30-50 سال آینده با رشد سهم انرژی های تجدیدپذیر و انرژی های نو در تأمین انرژی های جهانی از میزان رشد آن کاسته می شود و این پروسه ی زمانی، زمانی طلایی برای استفاده بهینه با بالاترین بهره وری از ثروت های نفتی و گازی کشور است. از طرفی صنعت نفت لازم است با افزایش فروش فرآورده های نفتی و توسعه بازارهای هدف در این عرصه در راستای افزایش درآمد ارزی و ایجاد منابع مالی برای تأمین پروژه های توسعه ای گام بردارد .

 

در جذب و توسعه بازارهای هدف، موانع و نقاط ضعف ما کدام هستند؟

سرمایه گذاری در مقیاس کلان برای کشورهایی که نظام مالی توسعه یافته ای ندارند و این نظام تأمین مالی در یکپارچگی و ارتباط نهادینه با نظام تأمین مالی دنیا قرار ندارد، نیاز به مشارکت مالی با کشورهای توسعه یافته و شرکت های چند ملیتی دارند. ایران، عراق، عربستان، ونزوئلا... عمده کشورهای صادر کننده هستند. به جهت کلان بودن سرمایه گذاری در میادین نفت و گاز و حفظ قدرت به عنوان صادرکننده در اوپک و خارج از اوپک نیاز به جذب منابع مالی دارند .

سوء مدیریت و کنار گذاشتن مدیران توانمند، عدم ثبات در نظام مدیریتی که باعث به تأخیر افتادن برنامه ریزی ها در پروژه های کلان می شود، و عدم حضور شرکتهای چند ملیتی در پروژه ها - با توجه به اینکه فن آوری نوین تا حد زیادی در انحصار شرکت های بزرگ و چند ملیتی است - ما را به سمت فن آوری درجه 2 و 3 که می تواند باعث کاهش استحصال نفت از میادین نفتی متناسب با تکنولوژی روز دنیا شود سوق می دهد. در بعد داخلی نیز، عدم ورود سرمایه گذاری خارجی، توقف فاینانس، افزایش تورم، رکود اقتصادی، افزایش مطالبات معوقه بانک ها، گردش و تأمین منابع مالی را در راستای توسعه صنعتی به تعویق انداخته است .

 

با توجه به تحریم ها تمرکز بر تسهیل روابط و برگشت به بازارهای اروپا و یا سرمایه گذاری در کشورهای عضو بریکس را مناسب تر می دانید ؟

اروپا بازار سنتی ایران است و در مطالعات و اکتشافات جدید، منطقه ای فقیر از حیث سوخت های فسیلی است و بازار بالقوه ای برای کشورهای تولیدکننده است، اما در شرایط فعلی و با توجه به تحریم های اقتصادی روابط ایران و اروپا به سرنوشت مذاکرات گره خورده است .

درحال حاضر با اروپا همکاری نداریم، اما پیشنهادهایی صورت گرفته و در دور بعدی مذاکرات امکان رسیدن به توافق هست، کشورهای بریکس، به غیر از روسیه که با تولید 10 میلیون و 370 هزار بشکه در روز اولین تولید کننده دنیا و بزرگترین رقیب ماست و در جریان تحریم ها با بالاتر رفتن قیمت نفت سود بیشتری برده است، هند و چین با توجه به نیاز استراتژیک به نفت ایران، در شرایط فعلی علیرغم فشارهای بین المللی ارتباط خودشان را قطع نکرده اند. اما به طور کلی کشورهای اروپایی، هند، چین، ژاپن، کره و تا حدودی برزیل و آفریقای جنوبی بهترین بازارهای ما هستند .

 

رکود اقتصادی در ایران باعث توقف فعالیت شرکت های مهندسی و تعدیل نیروی کارآمد شده، ادامه این روند تا چه اندازه بر اجرای پروژه ها تاثیر گذار است؟

به طور کلی در رکود اقتصادی روند مهاجرت افزایش پیدا می کند، اما در حوزه ی نفت و گاز آمار دقیقی موجود نیست .

کنار گذاشتن متخصصین بیشترین لطمه را به شرکت های دولتی زده است، در واقع بخش خصوصی واقعی مدیر توانمند را کنار نمی گذارد، در سال های اخیر به خاطر ناتوانی و به بن بست رسیدن روشی که در اقتصاد ما حکمفرما بود شرکت های خصوصی طی یکسال گذشته به بازی گرفته شدند. دستاورد این اتفاق برای شرکت های خصوصی مجالی برای کسب تجربه بود، اما فقدان توان مالی گلوگاه عرض اندام این بخش است و با توجه به شرایط موجود بخش خصوصی هم قادر به جوابگویی کامل نیازها نیست .

 

با توجه به تحریم اقتصادی و بدهی دولت، کاهش بودجه و نوسانات نرخ ارز چه مکانیسمی برای قراردادهای بین المللی فروش نفت مناسب تر می دانید؟

ما در شرایطی هستیم که مذاکرات سیاسی راهگشای تنگنای فروش نفت است، با مرور کشورهای خریدار نفت طی یکسال گذشته، کشورهای اروپایی با اقتصاد بحران زده (یونان، اسپانیا، ایتالیا) علیرغم ناباوری به امکان و توان ایشان به توقف خرید نفت از ایران به این اقدام دست زدند، کشورهای عضو جنبش عدم تعهد آنهایی که در سیاست مستقل تر عمل می کردند با این باور که در صورت تبادل با ایران سایر منافع سیاسی، اقتصادی... با تهدید جدی مواجه می شود نسبت به خرید نفت از ایران محتاطانه عمل کردند. اقتصادهای بزرگ دنیا که نیازمند نفت ایران هستند و قدرت چانه زنی بیشتری در تأمین و حفظ استقلال سیاستهای خود دارند هم در این مسیر تمکین کردند و در دوره های زمانی 6 ماه خرید نفت را کاهش می دهند. دلالان نفتی نیز با این میزان همکاری در بین کشورها خواستار خرید نفت ایران در بازار سیاه با تخفیف بالا شدند. با توجه به شرایط موجود باید امیدوار باشیم مذاکرات سیاسی منجر به کاهش تحریم نفتی شود .

 

ریشه اصلی نوسانات و تأخیر در اجرای قرادادهای بین المللی در بسترهای داخلی و یا تحریم اقتصادی می دانید؟

مسائل داخلی موجب سریع تر شدن آهنگ تحریم ها و بروز و ظهور شدیدتر مشکلات ناشی از تحریم شدند. سوء مدیریت داخلی و افزایش فشارهای خارجی برهم اثر تشدید کننده داشته اند؛ هر چه تحریم ها بیشتر شود، سوء مدیریت های داخلی هم بیشتر شده است .

۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۵:۵۷
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۲۱,۷۵۱

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید