تخلیه ۵.۷ میلیون تنی کالای اساسی در بنادر کشور تا پایان خرداد/ اعلام میزان موجودی تفکیکی کالاهای اساسی در بنادر مجوز تمدید بهره برداری از اسکله صنایع پتروشیمی بندر ماهشهر صادر شد برنامه راهبردی مصر برای توسعه ناوگان کشتیرانی و کمک به زنجیره تامین منطقه برنامه‌های گسترده سازمان بنادر برای تقویت پدافند غیرعامل و مدیریت بحران/ تاکید بر بکارگیری نیروهای متخصص و کارآمد/ انجام مطالعات تفصیلی مدیریت بحران در ۹ بندر پهلوگیری خودکار کشتی ها در بنادر، پیش نیاز کشتیرانی خودران پروژه برق رسانی بندر شادگان در مراحل پایانی عزم‌ سازمان‌بنادر برای تسریع در رفع مسائل و مشکلات سرمایه گذاران در بنادر کشور/ شفافیت در واگذاری های اراضی در بنادر کشور در دستور کار زلزله هیچ خسارتی به زیرساخت های بنادر هرمزگان وارد نکرد/عملیات تخلیه و بارگیری در تمامی بنادر بدون وقفه درحال انجام است ایجاد زیر ساخت‌های لازم برای تردد ایمن شناورهای مسافری و تفریحی در بنادر مازندران/ آمادگی کامل بندر نوشهر در پذیرش شناورهای استاندارد/ ارائه تسهیلات از سوی سازمان بنادر به متقاضیان تامین شناور سیزدهمین کارگروه حمل و نقل بین ایران و روسیه برگزار شد/ اعلام آمادگی شرکت های حمل و نقل دریایی و پایانه های بندری ایران برای سرمایه گذاری/ تاسیس شرکت های مشترک لجستیکی بندری و دریایی بین ایران و روسیه در دستور کار
فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهار داشت: ایران برای اینکه بتواند از خود دربرابر دشمنان فرامنطقه ای و یاهر اقدام احتمالی آنها برضد منافع ملی دفاع کند در هفته جاری سامانه مین روبی پاک سازی بستر دریا را رونمایی خواهد کرد.
امیر دریادار «حبیب الله سیاری» روز شنبه در نشست خبری بیست و یکمین همایش هماهنگی ارگان های دریایی با شعار «توسعه پایدار، نقش ارگان های دریایی» با اشاره به اهمیت دریا در برنامه های راهبردی کشورمان افزود: بیست و یکمین همایش هماهنگی ارگان های دریایی از 24 اردیبهشت ماه در رامسر برگزار می شود.

وی با بیان اینکه این همایش می تواند کمک موثری به هماهنگی بین ارگان های دریایی کشور داشته باشد، خاطر نشان کرد: این همایش با حضور وزرای دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح برگزار می شود.

سیاری برپایی این همایش را در راستای برنامه ریزی برای استفاده از دریا برای توسعه برنامه های دریاپایه در کشورعنوان کرد و افزود: باید از منابع خود از جمله نفت و گاز که در کف دریاهاست استفاده کنیم؛ همچنین بهره برداری از انرژی های نوین مانند جز و مد دریا را نیز در دستور کار داشته باشیم.

وی با بیان اینکه با توسعه بنادر جاسک، کنارک، پسابندر و چابهار باید به سمت ایجاد بنادر نسل سوم که در استقرار جمعیت و آبادانی سواحل مکران مؤثر است، حرکت کنیم، خاطر نشان کرد: نیروی دریایی ارتش باید بتواند در دریا به ویژه دریاهای آزاد امنیت را برقرار و از منافع کشورمان دفاع کند تا توسعه پایدار در سواحل و کشورمان ایجاد شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش حضور در خلیج عدن و تنگه باب المندب را باعث ایجاد امنیت تجارت خارجی برای کشورمان دانست و تصریح کرد: با اقدامات مهمی که نیروی دریایی ارتش در منطقه خایج عدن وتنگه باب المندب انجام داده فعالیت دزدان دریایی علیه کشتی های ایرانی بسیار کم شده و منطقه ای که در گذشته به منطقه خطر معروف بود را تحت کنترل دارد.

وی با تاکید براینکه نیروی دریایی ارتش با حضور خود در خلیج عدن اجازه فعالیت دزدان دریایی علیه کشتی های تجاری را گرفته است، اضافه کرد: دزدان دریایی می دانند که اگر قصد ربایش کشتی های ما را داشته باشند با آنها از سوی نیروی دریایی ارتش به شدت برخورد خواهد شد.

دریادار سیاری در پاسخ به سوالی درباره برگزاری رزمایش مین روبی آمریکا و چند کشور دیگر در خلیج فارس با تاکید دوباره براین موضوع که افزایش توان نظامی جمهوری اسلامی برضد هیچ کشوری نیست ، تصریح کرد : برگزاری اینگونه رزمایش ها فقط در راستای افزایش ایران هراسی است.

وی اظهار داشت: بارها اعلام کرده ایم که هدف ما حتی در برگزاری رزمایش ها ارسال پیام صلح و دوستی به کشورهای منطقه است.

سیاری با بیان اینکه آمریکایی ها پیشتراعلام کرده بودند که برگزاری این رزمایش با حضور بیش از 26 کشور خواهد بود، ادامه داد:تا چند روز گذشته از این تعداد کشور، فقط 6 کشور باقی ماندند که حتی از این 6 کشور در حال حاضر فقط آمریکا و انگلیس در این رزمایش شرکت خواهند کرد.

وی درباره اینکه آیا پایگاه پسابندر نظامی است یا خیر گفت: ما در پسابندر برای حضور و برقراری امنیت و تامین منافعمان در دریا پایگاه نظامی دریایی خواهیم داشت.

وی با اشاره به برگزاری اولین همایش توسعه سواحل مکران و حضور شخصیت های مهم از جمله رییس جمهوری در آن که نشان دهنده اهمیت این موضوع است، گفت: برای توسعه و رشد این سواحل با ارگان ها و وزارتخانه های کشور ارتباط داریم و برنامه های مختلفی از جمله ساخت فرودگاه، بنادر و غیره اجرا خواهد شد.

دریادار سیاری در پاسخ به سوال دیگری درباره حضور نیروی دریایی ارتش در اقیانوس اطلس و آب های آزاد دور دست اظهار داشت: در سال 92 برنامه های وسیع تر و گسترده تری برای حضور در آب های آزاد داریم که در صورت صلاح دید سلسله مراتب و فرماندهی کل قوا، آمادگی داریم در مناطق دیگر جهان از جمله اقیانوس اطلس، اقیانوس هند جنوبی و اقیانوس منجمد جنوبی حضور داشته باشیم.

وی با بیان اینکه نیروی دریایی تجهیزات قدیمی خود را بهینه کرده و قطعا ساخت تجهیزاتی جدید در حوزه سطح و زیرسطح را در دستور کار دارد، گفت: تجهیزات ما باید بروز باشد و ضمن بهینه سازی تجهیزات قدیمی به دنبال ساخت زیردریایی و ناوهای جدید نیز هستیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش همچنین درباره حضور این نیرو در دریای خزر نیز گفت: این دریا، دریای صلح و دوستی است ولی اگر بخواهیم منافع خود را حفظ کنیم، باید توان و قدرت لازم را داشته باشیم.

وی بر نزدیکی ارگان های دریایی برای توسعه سواحل کشور تاکید کرد و افزود: باید فرهنگ دریایی را گسترش دهیم تا مردم ما با منابع و منافع سرشار کشورمان در دریاها آشنا شوند.
۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۱:۳۵
pmo |
کد خبر : ۲۲,۰۲۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید