نمایشگاه انسان و دریا در موزه ملی ایران فردا گشایش می یابد سهم حمل و نقل از قیمت تمام شده کالا باید به حداقل ممکن برسد/ زیرساخت های ریلی بنادر کشور؛ بهبود و ارتقا یافته است/ افزایش میزان جابجایی داخلی کالا از طریق دریا؛ اقدام مهم سازمان بنادر/ اتکا به توان داخلی برای تأمین مایحتاج حمل و نقل دریایی کشور اعلام دستاوردهای سازمان بنادر در مراسم روز ملی حمل و نقل/ معرفی سرمایه گذاری های جذب شده در بنادر/ ارائه گزارشی از اقدامات و دستاوردهای دولت در حیطه فعالیت های عملیاتی و امور بندری بندر بوشهر؛ قهرمان هفدهمین دوره مسابقات ورزش های آبی کارکنان بنادر کشورشد بندرامیرآباد؛ حلقه اتصال توسعه حمل و نقل و ترانزیت کالاهای کانتینری در دریای خزر/ توسعه حمل و نقل و ترانزیت کالاهای کانتینری میان ایران و روسیه نخستین کشتی حامل کالای اساسی در بندر بوشهر پهلو گرفت/ ۲ میلیون تن کالا در بنادر بوشهر تخلیه و بارگیری شده است با الحاق بندر چابهار به منطقه ویژه اقتصادی مشکلات سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی حل می شود/ احداث 18 کیلومتر آزاد راه از بندر چابهار/ اعلام جزئیات سرمایه‌گذاری هندی‌ها در بندر چابهار انعقاد قراردادهای جدید سرمایه گذاری در بندر امیرآباد/ میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندرامیرآباد به بیش از ۱۷۸۴۰ میلیارد ریال می رسد راه‌اندازی خط مسافری چابهار - مسقط از اول دی ماه / پیگیری مشکلات شناورهای بنزین سوز/ پیشرفت 40 درصدی فاز 2 بندر شهید بهشتی چابهار/ بندر شهید کلانتری به بندر شهید بهشتی متصل می‌شود/ بندر شهید بهشتی چابهار؛ توانایی پذیرش کشتی‌های پست پاناماکس را دارد بکارگیری علائم کمک ناوبری مجازی در بندر امیرآباد/ ارتقاء سطح ایمنی دریانوردی در بندر امیرآباد
محمدحسین برخوردار- رئیس مجمع واردات/ شرایط اعطای ارز مرجع به کالاهای اساسی
شرکت بازرگانی دولتی کالاهای اساسی را با ارز مرجع و برای ذخیره سازی وارد می کند

تداوم کشمکش تأمین و تخصیص ارز مرجع واردات کالاهای اساسی موجب شده تا بانک مرکزی و وزارت صنعت تلاش کنند تا یکدیگر را مقصر اصلی نابسامانی ارزی و کمبود و افزایش قیمت برخی کالاها قلمداد کنند.

از سوی دیگر واردکنندگان کالا از دپوی کالاهای وارداتی در بنادر کشور و افزایش هزینه تمام‌شده واردات کالاهای اساسی گلایه دارند. با محمدحسین برخوردار، عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و رئیس مجمع عالی واردات در زمینه کم و کیف تخصیص ارز مرجع واردات کالاهای اساسی گفت‌وگو کرده‌ایم .

آیا ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی به موقع تأمین می‌شود؟

پس از دستور چند هفته پیش معاون اول رئیس‌جمهور برای تأمین ارز مرجع واردات کالاهای اساسی، اکنون ارز مورد نیاز کالاهای اساسی برای ذخیره‌سازی‌ به نرخ ارز مرجع تأمین و به دستگاه‌های دولتی وارد‌کننده این کالاها پرداخت می‌شود اما تجار و بازرگانان بخش خصوصی این کالاها را با ارز مبادلاتی وارد می‌کنند. بنابراین هیچ ارز مرجعی برای واردات کالاهای مختلف اساسی به وارد‌کنندگان غیردولتی پرداخت نشده و کالاهای وارداتی توسط بخش خصوصی با ارز مبادله‌ای وارد می‌شود .

ریشه اصلی مناقشه کنونی وزارت صنعت و بانک مرکزی در زمینه ارز چیست؟

با توجه به ممنوعیت‌های وارداتی و تنگناهای نقل و انتقال پول به‌دلیل اعمال تحریم‌ها، اکنون عملا یورو مبنای واردات کالاهای اساسی قرار گرفته است. همچنین کشورهای طرف مبادلات تجاری ایران به کره، ترکیه، هند، ژاپن، برزیل و آرژانتین و چند کشور دیگر محدودشده و بیشتر کالاهای اساسی از طریق آرژانتین و با پرداخت یورو وارد می‌شود. در این شرایط باید مسئولان بانک مرکزی در شورای پول و اعتبار یا شورای امنیت مشخص کند به‌طور دقیق چه میزان از انواع ارز برای واردات این کالاها تخصیص خواهد یافت. از سوی دیگر وظیفه وزیر صنعت تنظیم بازار است و درصورتی که فاکتورهای خریدی که برای گشایش ال‌سی به بانک مرکزی می‌رود با پاسخ مناسب این بانک مواجه نشود بازار با مشکل مواجه خواهد شد .

آیا رویکرد دولت به تخصیص ارز تغییر کرده است؟

بله، در ابتدا مقرر شده بود تا همه کالاهای اساسی وارداتی از ارز مرجع برخوردار شوند اما از مقطعی به بعد خصوصا پس از ارائه لایحه بودجه به مجلس بانک مرکزی تغییر رویه‌ای را در تخصیص ارز مرجع برای واردات کالاهای اساسی اعمال کرد .

آیا تک‌نرخی‌شدن ارز بر مبنای ارز مبادله‌ای به‌معنای افزایش قیمت‌ها خواهد بود؟

درصورتی که ارز تک نرخی بر مبنای نرخ مبادله‌ای مبنای تخصیص ارز برای واردات کالاهای اساسی قرار گیرد قطعا قیمت تمام‌شده واردات این کالاها افزایش خواهد یافت مگر اینکه در قانون بودجه سبد حمایتی با دیدن هزینه مربوطه به واردات پیش‌بینی شود؛ در غیراین صورت افزایش قیمت حداقل حدود دوبرابری ناشی از بالا‌رفتن نرخ ارز واردات را در کالاهای اساسی شاهد خواهیم بود .

بانک مرکزی از سوءاستفاده برخی وارد‌کنندگان در واردات کالا با ارز مرجع و عرضه آن با ارز آزاد خبر می‌دهد. این موضوع تا چه حد در افزایش قیمت‌ها مؤثر بوده است؟

این دیدگاه بانک مرکزی ناشی از بی‌اطلاعی مسئولان این بانک یا تلاش برای ارجاع دادن ریشه اصلی مسائل و مشکلات واردات کالا به دستگاه‌های دیگر است چرا که هرگونه کالای اساسی وارداتی با ارز مرجع توسط سازمان حمایت، شرکت بازرگانی دولتی و پشتیبانی امور دام و معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت هر لحظه رصد می‌شود، بنابر این امکان تخلف وارد‌کنندگان وجود نداشته و درصورتی که چنین تخلفاتی صورت گیرد به راحتی قابل پیگیری است .


۱۸ خرداد ۱۳۹۲ ۱۳:۰۴
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۲۲,۸۷۹

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید