راه اندازی خط مسافری به جزیره ابوموسی در دستور کار استانداری هرمزگان و اداره کل بنادر و دریانوردی استان قرار گرفته است در این ارتباط کشتیرانی والفجر اعلام آمادگی کرده و منتظر تایید مراتب و نحوه تامین هزینه انجام این سرویس توسط مسئولین ذیربط است.
در حالی سلطان بن محمد القاسمی حاکم شارجه یک کشتی مسافری تندرو را در اختیار اهالی اماراتی جزیره ابوموسی قرارداده تا تبعه این کشور با راحتی بیشتری بین این جزیره و شارجه تردد کنند که در ایران هنوز اقدام عملی برای تسهیل در تردد دریایی هموطنان این جزیره صورت نگرفته است .

هر چند هدیه دادن کشتی در ایران از سوی یک مقام مسئول آن هم برای تسهیل در تردد ساکنان یک جزیره استراتژیک تاکنون سابقه نداشته و امری غیر مرسوم و غیر معمول است اما با توجه به ظرفیتهای بالقوه کشتیرانی های داخلی انتظار راه اندازی خط کشتیرانی و استفاده از پتاسیل های این بخش ، خواسته غیر منطقی و دور از انتظاری نیست آن هم برای جزیره ای که چشم طمع کشورهای خارجی همواره به سمت آن بوده است و ما نیز در سیاستهایمان بر توسعه و آبادانی آن به کرات تاکید کرده ایم .

در این ارتباط مدیرعامل کشتیرانی والفجر که شرکت متبوعش دستی در راه اندازی خطوط مسافری در بنادر جنوب کشور و بنادر کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد می گوید: ما از سال گذشته برای راه اندازی خط مسافری بین جزیره ابوموسی و بندر لنگه اعلام آمادگی کرده ایم و مواردی را هم حسب درخواست استانداری هرمزگان و سازمان بنادر و دریانوردی انجام داده ایم که مورد تایید مسئولین و اهالی شریف منطقه بوده است و آمادگی داریم که در صورت تایید هزینه های مربوطه این خدمات را بطور مرتب ادامه دهیم.

کاپیتان حمزه کشاورز درباره کشتیهای این خط مسافری گفت: کشتیرانی والفجر در صورت اجرایی شدن راه اندازی این خط ؛از یک فروند کشتی رو-رو مسافری باظرفیت حمل 380 نفر مسافر و 140 دستگاه خودرو استفاده خواهد کرد و زمان سفر از بندر لنگه به جزیره ابوموسی در حدود سه ساعت خواهد بود .

مدیرعامل کشتیرانی والفجر گفت: طبق برنامه ای که با ادراه کل سازمان بنادر و دریانوردی استان ارائه شده است این خط بصورت دوبار در هفته٬ کار خود را شروع خواهد کرد که البته با افرایش تقاضا و برآوردهای بعدی ؛ این خط را بصورت روزانه فعال خواهیم کرد .

وی درباره زیرساختهای بندری جزیره ابوموسی نیز اظهار داشت: هر چند ابوموسی در شرایط فعلی از زیرساختهای اولیه برای پهلوگیری کشتی ها برخوردار است اما با توجه به موقعیت استراتژیک این جزیره و سیاست های ایران ؛باید از نظر اسکله و بندر تجهیز شود .

کشاورز گفت: امیدواریم با هماهنگی استانداری هرمزگان و سازمان بنادر ،این خط بزودی راه اندازی شود.

اما در این ارتباط معاون امور دریایی سازمان بنادرو دریانوردی نیز درباره راه اندازی خط کشتیرانی بین بندر لنگه و جزیره ابوموسی گفت: این سازمان از راه اندازی خط مسافری بین جزیره ابوموسی و بنادر کشور استقبال می کند .

سیدعلی استیری ادامه داد :سازمان بنادر برای راه اندازی این خط در حال هماهنگی با کشتیرانی والفجر و استانداری هرمزگان است تا تردد ساکنان جزیره ابوموسی به بندر لنگه بصورت رایگان انجام شود که البته اجرای این امر منوط به نظر این سه ارگان ذیربط است.

وی درباره سیاستهای حمایتی سازمان بنادر و دریانوردی نیز گفت:سازمان بنادر و دریانوردی در این راستا ضمن ارائه خدمات بندری؛ با پرداخت یارانه و معافیت از پرداخت حقوق و عوارض بندری از راه اندازی این خط مسافری حمایت می کند .

این عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره زمان راه اندازی خط مسافری ابوموسی - بندر لنگه گفت: راه اندازی این خط در دستور کار قرار دارد و فعلا نیز در حال بررسی شرایط و انجام هماهنگی های لازم هستیم


۱۵ تیر ۱۳۹۲ ۰۸:۵۵
pmo |
کد خبر : ۲۳,۵۳۸

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید