قرارگیری ایران در تراز کشورهای دارای بنادر پیشرفته با توسعه بندر چابهار/ راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار/ تأکید بر تسهیل و تسریع مسافرت های دریایی ایران و روسیه زمینه های متعددی برای همکاری های تجارى دارند/ رشد ٣٠ درصدى تجارت خارجی منطقه آستراخان با ایران/ حل مشکلات تجار بنادر شمالى ایران و بنادر آستراخان امدادرسانی به یک شناور مسافری در آب های بندرعباس/ مسافران شناور مسافری "ذوالفقار" در ایمنی و سلامت کامل هستند تعیین تکلیف قایق های فاقد هویت در بندر خرمشهر/ گواهینامه های قدیمی مالکان شناورها تعویض می شود احداث سیلو توسط بخش خصوصی به ظرفیت ۲۵۰هزار تن در بندرامیرآباد/ بندر امیرآباد؛ هاب غلات شمال کشور است صدور مجوز ساخت برای شناورهای تولید داخل درسیستان و بلوچستان/ حل مشکلات کارگاه های شناورسازی پنج خدمه موتور لنج باری از خطر غرق نجات یافتند علاقه قرقیزستانی ها برای سرمایه گذاری در بنادر ایران/ امکان ارتباط لجستیک بین دو کشور ایران و قرقیزستان برای هاب توزیع کالا/ پیشنهاد ایجاد محل هایی در بنادر ایران برای فعالیت سرمایه گذاران قرقیزستان ایجاد خطوط منظم کانتینری بین بنادر ایران و روسیه/ راه اندازی خطوط کشتیرانی رو – رو ریلی بین بنادر ماخاچ کالا و امیرآباد/ تسهیل ورود و اجازه پهلودهی شناورهای کشتیرانی دریای خزر در کلیه بنادر ساحلی روسیه/ معافیت ویزایی برای پیاده و سوار شدن دریانوردان دو کشور ایران و روسیه ساماندهی قایق‌های فاقد هویت در بوشهر آغاز شد
پیشنهاد کرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت به «محمدرضا نعمت زاده» وزیری فعال در عرصه صنعت، نگرانی به حاشیه رانده شدن بخش تجارت از سوی فعالان این عرصه را به همراه داشته، اتفاقی که پس از تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تولید رخ داد و این بخش به حاشیه نشین وزارت تازه تاسیس بدل شد.

نگرانی از حضور وزیری که بتواند دو حوزه صنعت و تجارت را به صورت همزمان پیش ببرد از زمان ادغام دو وزارت صنعت و تجارت در میان فعالان این دو عرصه وجود داشت. نگرانی که با روی کار آمدن مهدی غضنفری به عنوان وزیری فعال در عرصه تجارت به نفع فعالان عرصه تجارت تمام شد و حال با حضور محمدرضا نعمت‌زاده ظاهرا نوبت به صنعتی‌ها رسیده تا نفسی راحت بکشند.
از نعمت زاده به عنوان وزیری کاملا صنعتی یاد می‌کنند با این حال فعالان صنعتی با اشاره به مشکلات این بخش معتقدند که باید رفع مشکلات صنعت در اولویت قرار گیرد.
نعمت‌زاده مهندس و دولتمردی است که حضور در چهار دولت را به عنوان وزیر یا معاون وزیر تجربه کرده، وی اوایل انقلاب اولین تجربه وزیر شدن در وزارت کار را کسب کرد و پس از آن در دولت‌های محمد علی رجایی و اکبر هاشمی رفسنجانی به وزارت صنایع رسید. «نعمت‌زاده» در کابینه محمد خاتمی نیز معاونت وزارت نفت در امور پتروشیمی و پس از آن معاونت وزارت نفت در امور پخش و پالایش در کابینه محمود احمدی‌نژاد را برعهده داشت. حال پس از 16 سال دوری از بخش صنعت شرایط برای حضور وی در وزارتخانه ادغامی فراهم شده است. پیشنهاد «نعمت‌زاده» برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت با استقبال صنعتگران مواجه شده است.
حسین سلیمی عضو هیات مدیره انجمن مدیران صنعتی انتخاب «نعمت‌زاده» به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت را انتخابی مناسب برای حوزه صنعت دانسته و در این خصوص می‌گوید: نعمت‌زاده فردی مقتدر و عملگرا است و در دوره حضور خود در صنایع مختلف توانسته‌ کارنامه موفقی داشته باشد و با این شرایط می‌توان گفت گزینه مناسبی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهند بود.
سلیمی با اشاره به اینکه «نعمت‌زاده» توجه خاصی به تشکل‌ها دارند، افزود: پیش از این تشکل‌ها در تصمیم‌گیری‌ها کمترین دخالت را داشتند و این موجب شده بود تا برخی از مصوبات در اجرا با مشکل مواجه شوند به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود وزیر پیشنهادی طی جلساتی با حضور تشکل‌ها ابتدا از مشکلات این بخش آگاه شده و پس از آن برای رفع مشکلات راهکار در نظر بگیرند.
عضو هیات مدیره انجمن مدیران صنعتی در خصوص عدم تخصص وزیر پیشنهادی برای حوزه صنعت، معدن و تجارت در حوزه بازرگانی نیز می‌گوید: هرچند دو سال از عمر ادغام می‌گذرد با این حال «نعمت‌زاده» حضور در عرصه‌های مختلف را تجربه کرده و می‌تواند در این بخش نیز اثرگذار باشند.
تشکل‌ها به بازی گرفته شوند
به گزارش دنیای اقتصاد، محمدرضا مرتضوی، رییس خانه صنعت و معدن تهران نیز با اشاره به اینکه نگاه «نعمت‌زاده» در تجارت و تولید نگاه به استفاده از حداکثر توان داخلی است، می‌گوید: این دیدگاه «نعمت‌زاده» موجب رشد بخش تولید خواهد شد.
مرتضوی با اشاره به فعالیت‌هایی که نعمت‌زاده در دوره‌های قبلی صورت داده، می‌گوید: انتقال تکنولوژی ساخت نیروگاه‌ها، توسعه واحدهای تولیدی پتروشیمی، توسعه صنعت سیمان و... از جمله اقدامات مثبت ایشان در دوره‌های قبلی بوده و نشان‌دهنده توانایی وی برای حضور در بخش‌های مختلف است.
اعتقاد به بکارگیری تشکل‌ها از سوی «نعمت‌زاده» دیگر موردی است که مرتضوی به آن اشاره کرده و در این خصوص می‌گوید: رویکرد رییس‌جمهور نیز استفاده از تشکل‌ها است و در دیدارهای حضوری با ایشان نیز به برخی از مشکلات تشکل‌ها اشاره شد. همچنین در این جلسات این نکته نیز مطرح شد که با استفاده از توان تشکل‌ها می‌توان برخی از مشکلات را برطرف کرد.
تنظیم آیین‌نامه ادغام دیگر موردی است که مرتضوی به آن اشاره کرده و می‌گوید: آیین‌نامه ادغام با گذشت دو سال هنوز نهایی نشده و اولین اقدام وزیر جدید با تدوین و نهایی کردن این آیین‌نامه باشد که در این خصوص نیز می‌توان از تشکل‌ها به بهترین شکل استفاده کرد.
به گفته مرتضوی، بررسی ظرفیت‌های خالی صنایع و دلایل خالی بودن آنها نیز بررسی شود تا با استفاده از این ظرفیت‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری در بخش‌های کوچک از بین برود.
آرمان خالقی عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن نیز با توانمند خواندن «نعمت‌زاده» می‌گوید: علاوه بر حضور در بخش‌های مختلف، وی در طرح حمایت از تولید که سال گذشته تدوین آن در دستور کار قرار گرفته بود به‌عنوان مشاور حضور داشتند و به عنوان مشاور عالی اعمال نظر می‌کردند.
به گفته خالقی، «نعمت‌زاده» به‌عنوان مشاور کمیسیون مجلس نیز در حال فعالیت است و با این شرایط می‌توان گفت وی با وجود دوری طولانی‌مدت از بخش صنعت به‌طور کامل جدا نشده بودند.
صنعتگری توانمند، بازرگانی نیازمند تجربه
اگرچه صنعتگران از حضور «نعمت‌زاده» در وزارت صنعت، معدن و تجارت ابراز رضایت می‌کنند؛ اما نداشتن تجربه در حوزه بازرگانی موجب نگرانی فعالان این عرصه شده است.
یحیی آل اسحاق، رییس اتاق بازرگانی تهران نیز به‌عنوان یکی از چهره‌های شاخص بخش خصوصی، درباره آثار مثبت انتخاب «نعمت‌زاده» به‌عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت، وی را فردی دارای سابقه طولانی در حوزه‌های «صنعت» و از چهره‌های کاردان و شایسته این حوزه می‌خواند؛ اما می‌گوید: در حوزه «بازرگانی»، وی نیازمند بهره‌گیری از تجربیات کارشناسان این حوزه است تا بتواند خود را با سیاست‌های حوزه تجارت و بازرگانی وفق دهد. به اعتقاد آل‌اسحاق، هم اکنون مشکلات عمده بخش بازرگانی مربوط به نظام بانکی، حمل و نقل، موانع صادراتی و کمبود مواد اولیه است و آقای نعمت‌زاده برای رفع این مشکلات، باید رویکرد جدی در بخش بازرگانی داشته باشد و اطلاعات جامعی در این حوزه کسب کند. اسدالله عسگراولادی، رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران نیز در این باره، ضمن ابراز خرسندی از انتخاب «نعمت‌زاده» به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت، می‌گوید: آقای نعمت‌زاده در گذشته، عملکرد خوبی در وزارت صنایع سابق داشت و اکنون نیز همه به ویژه فعالان بخش خصوصی و کارشناسان باید کمکش کنند تا زمام امور را در دست گیرد.

۱۴ مرداد ۱۳۹۲ ۰۹:۴۲
pmo |
کد خبر : ۲۴,۲۲۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید