انجام عملیات مشترک جست و جوی دریایی ایران و عراق/ اثری از مفقودین سانحه کشتی بهبهان در آب های عراق به دست نیامد افزایش ترافیک دریایی؛ هدف اصلی سرمایه گذاری در بنادر/ ایجاد مشوق‌های سرمایه گذاری در قراردادهای سرمایه گذاری بخش خصوصی / ایجاد ۳۵ هزار شغل در شهرهای واقع در نوار ساحلی توسط بنادر تجاری/ تکمیل جاده راهبردی دامغان – گلوگاه – بهشهر جهت افزایش رقابت پذیری بندرامیرآباد/ بهره برداری از اسکله رو رو ریلی بندرامیرآباد تا پایان مهرماه سال جاری تعمیر پروانه سیستم رانش یدک کش، بدون خارج سازی آن در بندر شهید رجایی پیشرفت ۴۴ درصدی برج کنترل ترافیک دریایی چابهار آخرین اقدمات سازمان بنادر برای کاهش زمان ماندگاری کالاهای اساسی/ کاهش یک ماهه مهلت مجاز توقف کالا در بنادر/ ارسال منظم لیست کالاهای مهلت منقضی و متروکه به گمرکات مستقر در بنادر/ حمل یکسره کالاهای اساسی از بنادر و انتقال کالا از کشتی به انبارهای خارج از محدوده بندری عملیات موفق تیم امداد و‌نجات برای پیشگیری از برخورد یدک کش با شناورهای پهلو گرفته در اسکله بندر آبادان بندر چابهار می‌تواند پاسخگوی ترخیص و‌ تامین تمام نیازهای کشور باشد/ کاهش زمان جابجایی کالاهای اساسی از هند به افغانستان به یک هفته خط کانتینری یخچالی گناوه _ کویت راه اندازی شد موج شکن های جدید و اسکله برگشتی مجتمع بندری انزلی هیچ تأثیری بر رسوب تالاب انزلی ندارد آمریکا با تحریم و شلیک موشک به هواپیمای ایرانی، انسانیت را هدف قرار داده است
بازار طلا و ارز طی 10 روز گذشته شرایط ویژه ای را از سر گذرانده است. موج جدید کاهش قیمت ارز از اواخر دو هفته پیش در بازار آغاز شد و بهای دلار را از خط مقاومت 3 هزار و 300 تومان پایین کشید.

پول آمریکایی چند روزی را در مدار نزولی سپری کرد و تا نزدیکی 3 هزار تومان پایین آمد اما موفق به عبور از سد 3 هزار تومان نشد. اواخر هفته گذشته اما بازار ارز شرایط نسبتا آرامی را سپری کرد به گونه ای که هر دلار در محدوده 3 هزار و 100 تومان مورد معامله قرار گرفت تا فعالان بازار این نرخ را فعلا نقطه آرامش بازار قلمداد کنند. بازار ارز که پس از انتخابات تحولات چشمگیری را از سر گرانده است. زمانی را در نقطه 3 هزار و 300 تومان به عنوان نقطه تثبیت شده سپری کرد و حالا در مدار 3 هزار و 100 تومان قرار گرفته تا فارغ از روزهای پرالتهاب گذشته، در آستانه تحویل زمام امور به دولت جدید بتوان از سه مقطع مهم در بازار ارز طی 45 روز گذشته یاد کرد. اولین مقطع پیش از انتخابات بود که دلار قیمتی در حدود 3 هزار و 700 تومان داشت. مقطع دوم مربط به سه هفته پیش بود که نرخ 3 هزار و 300 تومانی برای پول آمریکایی حاکم بود و مقطع سوم هفته گذشته رقم خورد که بهای دلار بر روی 3 هزار و 100 تومان، آرام گرفت.

فعالان بازار ریزش اخیر قیمت دلار را به عوامل مختلفی نسبت می دهند. عده ای، ایجاد موج جدید در بازار را در نزدیک شدن به زمان پایان کار دولت دهم و آغاز فعالیت دولت یازدهم، جستجو می کنند. این دسته معتقدند که پایان دولت دهم و آغاز دولتی که امید به بهبود اوضاع اقتصادی را زنده کرده است بر بازار تاثیر گذاشته است. برخی از فعالان بازار نیز نامه نمایندگان کنگره آمریکا به اوباما و ایجاد تاخیر در لایحه تحریمی جدید این کشور را دلیلی برای بهبود روابط بین المللی در دولت آینده می دانند و آن را در کاهش قیمت ها تاثیر گذار قلمداد می کنند. از سوی دیگر هم عده ای معتقدند دولت دهم، در روزهای آخر تلاش می کند قیمت دلار را پایین بیاورد تا نرخ تحویل ارز از دولت دهم به یازدهم را در سطح پایینی رقم بزند. در این خصوص اسدالله عسگراولادی می گوید: دولت به دنبال آن است تا دلار را با قیمت 3 هزار تومان به دولت یازدهم تحویل دهد. این عضو اتاق بازرگانی معتقد است: شاید قیمت اسکناس دلار پایین آمده باشد و آنهم به این دلیل است که مردم پول خود را در بازار نقد می کنند، اما حواله برای واردات کم شده است.

 در این شرایط قیمت طلا و انواع سکه هم به تبع تغییرات نرخ ارز با نوساناتی همراه شد که برآیند آن به کاهش قیمت ها در بازار طلا انجامید. این در شرایطی بود که طی این مدت و درست همزمان با کاهش بهای دلار، قیمت طلا در بازارهای جهانی به حد قابل توجهی تقویت شد. هر اونس طلا پس از سخنرانی امیدوارکننده برنانکه، رئیس بانک مرکزی آمریکا، طی یک هفته 60 دلار افزایش یافت و به یک هزار و 344 دلار رسید. با این وجود در این فاصله زمانی هر قطعه سکه بهار آزادی در ایران با حدود 50 هزار تومان کاهش به یک میلیون و 40 هزار تومان رسید. هر گرم طلای 18عیار هم در حالی به 100هزار تومان نزدیک شد که پیش از این دوره نوسانی 103 هزار تومان قیمت داشت. در واقع برآیند کاهش قیمت دلار و افزایش بهای طلای جهانی برای سکه و طلا در ایران، نزولی بود و موجب کاهش نسبی قیمت انواع مسکوکات شد.

۹ مرداد ۱۳۹۲ ۱۹:۴۷
pmo-گزارش خبری |
کد خبر : ۲۴,۳۴۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید