اختصاص یدک کش جدید به بندر امام(ره) برگزاری موفق مانور اطفاء حریق به صورت دستی در بندر بوشهر واگذاری فرصت های سرمایه گذاری از طریق مزایده/ تاکید بر حل چالش های سرمایه گذاران در بنادر با نگاه بلندمدت و حفظ منافع ملی و درچارچوب اقتصاد دریامحور/ سرمایه گذاری 19 هزار میلیاردی بخش خصوصی در بندرامیرآباد صدور مجوز ساخت اسکله گردشگری در بندر ماهشهر مانور موفق اطفای حریق مخازن مایعات نفتی در مجتمع بندری انزلی تعیین تکلیف 30 کانتینر بلاتکلیف در بندر بوشهر آغاز شد بررسی و شناسایی عوامل آلودگی ساحل کنگان ادامه دارد منابع مالی؛ حلقه مفقوده زنجیره تامین نیروی انسانی حمل‌ونقل دریایی/ ضرورت حمایت ویژه مجلس در تسهیل جذب نیرو سازمان بنادر تکریم و معارفه مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان برگزار شد/ضرورت هم افزایی ارگانهای دریایی در بزرگترین استان ساحلی ایران/ بسترسازی برای گسترش زیربناهای بندرگاهی و پسکرانه‌ای "دیپلماسی اقتصادی" سیاست‌ راهبردی دولت در تجارت بین المللی/ نقش کلیدی بنادر کوچک در تامین معیشت ساحل‌نشینان/ ضرورت ارتباط هوشمندانه سازمان‌های همکار در ترانزیت کالا
بندری جدید برای ترکمنستان - بندری جدید برای صادرات فراورده‌های نفتی، گاز طبیعی مایع‌شده  (LNG)، پنبه و همچنین جابه‌جایی مسافر در ترکمنستان ساخته می‌شود.

نام این بندر جدید بنادر بین‌المللی ترکمنباشی (Turkmenbashi International Ports) است. مراسم کلنگ‌زنی این بندر هفته گذشته با حضور نخست‌وزیر ترکیه آقای رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکمنستان آقای قربانگلی بردی محمدف، وزرا و سایر مدعوین از دو کشور برگزار شد. شرکت ساختمانی ترکیه‌ای GAP قرار است این بندر را در حاشیه دریای خزر به مدت 4 سال بسازد. دولت ترکمنستان اعتباری معادل 2 میلیارد دلار آمریکا را برای ساخت این پروژه تخصیص داده است. این پروژه مشتمل بر ساخت 4 ترمینال تخصصی برای فراورده‌های نفتی، LNG ، کانتینر و شناورهای روپکس (ro-pax ferries) و همچنین یک یارد کشتی‌سازی است. در حال حاضر خط لوله‌ای به طول 800 کیلومتر و با هدف کاهش وابستگی به روسیه، برای انتقال گاز طبیعی از میدان گازی Galkynysh به ترکمنباشی ساخته شده است.تجارت خارجی ترکمنستان با اروپا و منطقه مدیترانه عمدتاً از طریق کانال ولگادن روسیه (Volga-Don Canal) که دریای خزر را به دریای سیاه متصل می‌کند، انجام می‌شود. با ساخت این بندر تجارت با اروپا و ترکیه از طریق آذربایجان در ساحل غربی دریای خزر صورت می‌گیرد. در حال حاضر مسیر ریلی بین شهر کارس (Kars) در شرق ترکیه، تفلیس (پایخت گرجستان) و باکو (پایتخت آذربایجان) ساخته شده است که به گفته آقای اردوغان، پروژه خط آهن نقش مکمل را برای بندر ترکمنباشی ایفا خواهد کرد. این خط ریلی در نظر است تا سال 2014 مورد بهره‌برداری قرار گیرد. با ساخت تونل راه‌آهن مرمره در استانبول، خط ریلی مستقیمی بین غرب آسیا و اروپا برقرار خواهد شد.

۶ شهریور ۱۳۹۲ ۱۴:۳۱
www.mtect.info |
کد خبر : ۲۴,۷۸۴

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید