flag

رئیس‌کل گمرک در مورد کشتیرانی چه می گوید؟

رئیس‌کل گمرک ایران که حدوداً تا یک ماه پیش از این، او مشاور اتاق بازرگانی بود به دعوت کمیسیون حمل و نقل اتاق تهران به خانه فعالان اقتصادی آمد .
عصر دیروز سه شنبه مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک ایران به دعوت کمیسیون حمل و نقل اتاق تهران به خانه فعالان اقتصادی آمد تا در مقام رئیس‌کل گمرک هم انتظارات تجار و بازرگانان را بشنود، هم برنامه‌ها و طرح هایی که دارد را با آنان در میان بگذارد.

او انتظاراتی هم از بخش خصوصی داشت:« کار من به مراتب مشکل تر از بقیه همکارانم در دولت است، ولی راضی هستم که به خانه خودم، گمرک، بازگشته ام. در فرصت هشت سال گذشته که از کار دولتی به دور بوده‌ام این امکان برای من فراهم شد که بفهمم سیستم دولتی چه بلایی بر سر مردم و بخش خصوصی می آورد. امروز تنها انتظاری که از بخش خصوصی دارم این است که من را از تذکرات و راهنمایی های خود بی نصیب نگذارند.»

مدیری حرفه‌ای که با دوچرخه هم نیامد

در نشست روز گذشته، رییس اتاق تهران به همراه برخی اعضای هیات رییسه و دبیرکل اتاق، مسعود کرباسیان را همراهی کردند. آن طور که یحیی آل‌اسحاق در این نشست عنوان کرد، کسی که سکان گمرک ایران را به دست گرفته از جنس بخش خصوصی است و قطعا او در طول دوران خدمتش حمایت فعالان اقتصادی را پشت سر خود دارد.

آل‌اسحاق که کرباسیان را مدیری حرفه‌ای و با صراحت در کار معرفی کرد، از او خواست در پست جدید خود، در مواجهه با قوانین و مقررات دست و پا گیر، صراحت و جدیت ذاتی خود را کنار نگذارد.

رئیس‌کل گمرک در این نشست گفت: اصطلاح رایج این است که مدیران دولتی به هنگام استقرار خود، اتوبوسی افراد را جابه جا می کنند، اما من در نهادی مانند گمرک، با دوچرخه هم نمی توانم کسی را بیاورم و تنها از دو مدیر با سابقه گمرک که دائره المعارف گمرک هستند، دعوت کردم که من را در این راه همراهی کنند. اشاره کرباسیان به آقایان محمود بهشتیان و ناصر ابراهیمی بود که هر دو از مدیران باسابقه گمرک هستند و با حکم او به خانه خود بازگشته اند.

کرباسیان در ادامه به شرح وضعیت فعلی گمرک پرداخت و افزود: بررسی ها نشان می دهد که به لحاظ وضعیت و مقررات، گمرک ایران در جهان رتبه 140 را به خود اختصاص داده که باید این رتبه را اصلاح کرد. به گفته رئیس‌کل گمرک ایران، دلیل عمده حضور گمرک ایران در این رتبه، وجود و اعمال مقررات و بخشنامه هایی است که به اشکال مختلف تاکنون صادر شده است. کرباسیان، «ایران‌کد» را از جمله موانع پیش روی فعالیت های اقتصادی دانست که طی سال های اخیر بر بار سنگین مقررات اضافه شده است.

به اعتقاد کرباسیان، یکی دیگر از موانع کسب وکار در ایران، وجود و اعمال ثبت سفارش است. به گفته وی، هیچ کشوری در دنیا پروسه ثبت سفارش ندارد در حالی که در ایران تجارت خارجی عملا بستگی به آن دارد. او تصریح کرد: ظهور ثبت سفارش در ایران برمی گردد به بحران ارزی سال 1373 که در آن مقطع بانک مرکزی به منظور آنکه با درخواست های بیشمار واردات کالا مواجه شد، از دولت وقت خواست تا مقررات ثبت سفارش اعمال شود و از آن هنگام سخت گیری ها در حوزه کسب وکار تجارت شروع شد.

وی در ادامه، یکی دیگر از گرفتاری های جدی در حوزه تجارت خارجی را حضور نهادی به نام مرکز مبادلات ارزی عنوان کرد. به گفته وی، فشارهایی که در ارتباط با استاندارد کالاهای وارداتی اعمال می شود نیز از دیگر مشکلات ایجاد شده طی سال های اخیر است که باید در دوره جدید برطرف شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در دوره ای که من ریاست گمرک ایران را برعهده داشتم، مسیر سبز شامل عبور 40 درصد از کالاهای وارداتی می شد اما این میزان در حال حاضر به زیر یک درصد رسیده است. کرباسیان اضافه کرد که پروسه زمانی عبور کالاهای در مسیر سبز، برای کشورهای دیگر زیر 2 تا 5 دقیقه است در حالی که در ایران 190 روز طول می کشد. او با بیان اینکه در حال حاضر هزینه های دریافتی در گمرک به مراتب بیشتر از درآمدهای پیش بینی شده است، افزود: در سال 1372 تنها چهار ردیف تعرفه اعمال می شد در حالی که امروز این رقم به 15 ردیف رسیده است.

انتقاد کرباسیان از روند بیش اظهاری و کم اظهاری ها

رئیس‌کل گمرک همچنین اعلام بیش‌بود و کم‌بود ارزش کالاهای اظهاری در گمرک را یکی دیگر از مشکلات جاری این بخش عنوان کرد که به گفته وی، در شرایط تحریم ، اینگونه فشارهای داخلی در نهایت منجر به بسته شدن منافذ تنفسی تجارت و کسب وکار در کشور می شود.

از دیگر نکاتی که مسعود کرباسیان به عنوان معضلات پیش روی کسب وکار در کشور و گرفتاری های گمرک اعلام کرد، موضوع «خوشنام» و «بدنام» تلقی کردن فعالان اقتصادی است که طی سال های اخیر در حوزه گمرکات باب شده و تصمیمات و برخوردها با تجار بازرگانان بر مبنای آن شکل گرفته است. کرباسیان با رد این نوع از برخوردها، تصریح کرد که اعتقادی به تلقی کردن فعالان اقتصادی به خوشنامی و بدنامی ندارد و در دوره جدید مدیریت گمرک ایران، سعی می کند این رویه را به طور کامل حذف کند.

به گفته وی، در حالی گمرک ایران طی سال های گذشته بر روال نادرستی مانند خوشنامی و بدنامی افراد گام برداشته که این نهاد با صدور بخشنامه های متعدد، خود به عنوان سد بزرگی بر سر راه کسب وکار و تجارت خارجی کشور تلقی شده است.

رکورد ابلاغ 6 بخشنامه در روز برای گمرک

کرباسیان در همین رابطه افزود: بررسی ها نشان می دهد که از تاریخ 1/7/91 تاکنون، نزدیک به 1600 بخشنامه از سوی گمرک ایران به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده که رکورد روزانه 6 بخشنامه را به ثبت رسانده است.

او در ادامه به ترخیص اخیر دارو از گمرکات کشور اشاره کرد و گفت: طبق قانون و بندهای مختلف آن، ترخیص و آزاد کردن دارو از گمرکات جزو اختیارات قانونی رئیس‌کل گمرک است و من نیز از این اختیار استفاده کردم و دستور ترخیص داروهایی که مدت ها در گمرکات مانده بود را صادر کردم.

کرباسیان افزود: در دوران قبلی که من در گمرک بودم فهرست خوشنام ها و بدنام ها و بی اعتمادی به فعالان اقتصادی خبری بود و نه آنکه به مانند امروز برای واردات هر قلم کالا باید 135 درصد ارزش آن را ضمانت و وثیقه نزد بانک گذاشت. وی به ممنوعیت ثبت سفارش کالاهای مشمول اولویت 10 اشاره کرد و گفت: بسیاری هستند که اعتبار و سرمایه خود را برای واردات کالاهای مشمول این بند هزینه کرده اند اما به یکباره اعلام می شود که واردات این دست از کالاها ممنوع است و اعلام می کنند که این ممنوعیت برای کالاهای لوکس اتخاذ شده، اما مگر امروز،لباس شویی و ماشین حساب و باتری جزو کالاهای لوکس شده است که واردات آن ممنوع باشد؟

کمک کنید آیین نامه را اصلاح کنم

کرباسیان در بخش دیگری از سخنانش به قانون امور گمرکی اشاره کرد. او افزود: در دوره قبل، تمام تلاشم را کردم تا قانون امور گمرکی را به تصویب برسانم و در نهایت این قانون با 360 ماده که بر اساس کنوانسیون کیوتو تدوین شده بود به ثمر نشست حال آنکه در آن زمان، تنها قانون گمرکی بود که اجماع تمام دستگاه های دولتی و نیز بخش خصوصی را پشت سر خود داشت. وی با بیان اینکه قانون امور گمرکی در دولت های نهم و دهم به 150 ماده کاهش پیدا کرد، افزود: ما نباید اختیار تمام و کمال را به دست دولت بدهیم که خود بزرگترین واردکننده و صادرکننده است. از این رو، در دوره جدید این انتظار را از بخش خصوصی دارم که به دوستان خود در گمرک کمک کنند تا آیین نامه این قانون را اصلاح کنیم.

کرباسیان در ادامه گفت: رسالت من که امروز بر کرسی ریاست گمرک ایران نشسته ام، روان‌سازی و شفاف سازی و نیز حل مشکلات صاحبان کالا و فعالان اقتصادی است. او با بیان اینکه اعتقاد جدی به ارزیابی غیابی دارد، بر تحقق گمرک الکترونیک تاکید کرد و از اتاق بازرگانی تهران و فعالان اقتصادی خواست تا او را در تحقق این روند یاری کنند.

رئیس‌کل گمرک ایران با درخواست کمک از فعالان بخش خصوصی برای حل مشکلات فضای کسب و کار در کشور به دو بخشنامه‌ای اشاره کرد که اخیرا دولت منتشر کرده و در آن سعی داشته تا مسایل گمرکی را تا حدودی تسهیل کند. مسعود کرباسیان گفت: «در بخشنامه اول پذیرش مغایرت مثبت و منفی تا حداکثر 10 درصد برای مبلغ، تعداد و مقدار در سامانه الکترونیکی آمده که قبلا تا 2 درصد پذیرفته شده بود و با این بخشنامه بخشی از مشکل کم‌بود و بیش‌بود حل خواهد شد. هم‌چنین در این بخشنامه آمده که ترتیبات ترخیص یا پشت نویسی اسناد و کالاهایی که صاحبان آن 100 درصد معادل ریالی را پرداخت کرده اند فراهم شود.» او افزود: «در بخشنامه دیگر نیز ترخیص کالاهای مشمول اولویت دهم با اخذ حقوق بازرگانی و دو برابر سود گمرکی ذکر شده و هم چنین از گمرک خواسته شده تا با تشکیل کارگروهی با همکاری دستگاه‌های اجرایی ترخیص کالاهایی که صرفا به دلیل مغایرت اسناد کالا در زمان ترخیص با اسناد مثبته در هنگام ثبت سفارش با مشکل مواجه شده اند را فراهم کند.»

نفهمیدم چه کسی چه کسی را تحریم کرده است

کرباسیان هم چنین به شرایط خاص زمان تحریم اشاره کرد و بیان این که در مورد اسناد نباید با فعال اقتصادی سخت برخورد کرد گفت: «من از وقتی به گمرک رفته ام نفهمیدم چه کسی چه کسی را تحریم کرده است. بازرگان ما کالایی را با چند جور تغییر اسناد و چند بار انتقال موفق می شود به گمرک کشور بیاورد آن وقت در گمرک کالایش را ترخیص نمی کنند چون گواهی مبدا کشور تولیدکننده اصلی را ندارد. یعنی با هزار مشقت یک کالای مورد نیاز را با دور زدن تحریم وارد کشور کرده آن وقت ما خودمان او را تحریم کرده‌ایم که باید اسناد اصلی را بیاوری.»

او با بیان این که مراحل انجام امور صادرات و واردات بسیار زیاده شده تاکید کرد که مسایل زیادی بر سر راه تجارت خارجی وجود دارد که باید برطرف شود. کرباسیان با اشاره به ایجاد طرح هایی چون ایران‌کد، ثبتارش، شبنم و ... گفت: «به این دلیل این طرح ها را ایجاد کرده اند که بانک مرکزی ارز کلانی داده اما کالایی در برابرش به کشور نرسیده است. حالا آمده و می خواهد کار را برهمه سخت کند در حالی که باید با همان متخلف ها برخورد می کرد.»

مصوبه ها را با همکاری اصلاح کنیم

رئیس‌کل گمرک کشور در ادامه سخنان خود به دو مصوبه ای اشاره کرد که اعتبارشان در حال اتمام است. به گفته کرباسیان اولین مصوبه مربوط به حقوق بازرگانی و سود گمرکی است که قبلا ابلاغ شده بود حقوق تا پایان شهریور ماه 2 درصد باشد و سود هم طبقه بندی شده بود. کرباسیان افزود: «به نظر من بهترین زمان برای حل این مساله همین اکنون است. ما اعتقاد داریم که حقوق می تواند بین 2 تا 4 درصد باشد اما طبقه بندی سود باید ساده شود. اکنون وقت مناسبی برای حل این مساله است من به وزیر محترم اقتصاد پیشنهاداتم را داده ام و بخش خصوصی نیز می تواند نظرات خودش را اعلام کند.» رئیس کل گمرک کشور مصوبه دوم را مربوط به صادرات اعلام کرد که طی آن مقرر شده از صادرکننده پیمان بگیرند. او توضیح داد: «به گمرک می‌گویند پیمان بگیرید. یعنی من کار بانک مرکزی را انجام دهم. از طرفی بانک مرکزی اسناد گمرکی را امضا می کند و کار من را انجام می دهد. اینها مسایلی است که حتما باید حل شود.»

باید فضا را برای ترانزیت بازتر کنیم

مسعود کرباسیان با اشاره به مشکلاتی که در راه صادرات و واردات کالا به کشور وجود دارد به کنایه اشاره کرد که چندین روز است گرفتار مساله کنسرو ذرت است. کرباسیان با تاکید بر این که آنچه بیان کرده بخشی از مشکلات فعلی گمرک است به برنامه های آینده نیز اشاره کرد و به دو بخش گمرک الکترونیک و ترانزیت پرداخت. او گمرک الکترونیک را برای تسهیل و روانسازی کار گمرک البته به شرط مهیا بودن زیرساخت های اینترنتی و الکترونیکی الزامی دانست. او افزود: «در حال حاضر صادرات و واردات به دلیل تحریم ها آسیب دیده اما فضای ترانزیت کشور باز است و ما باید برای استفاده بیشتر و بهتر این فضا را بازتر کنیم.» کرباسیان با تاکید بر این که باید بیمه ترانزیت هم درست شود گفت که پافشاری برای این که شرکت های حمل و نقل از یک بیمه خاص استفاده کنند اشتباه بوده است.

رئیس‌کل گمرک در سخنان پایانی اش به خصوصی سازی در گمرکات اشاره کرد و گفت که در برنامه اش برای خصوصی سازی کارهای اجرایی در گمرک برنامه دارد. او افزود: «در بخش تجهیزات مثل ایکس‌ری، باسکول و ... احتیاج داریم که بخش خصوصی وارد شود. گمرک باید کار حاکمیتی را انجام دهد و بقیه کارهای اجرایی برعهده بخش خصوصی باشد.»

آگاهی رسانی به کارشناسان گمرک درباره بیش بودها

محمدمهدی راسخ نیز در این نشست در ارتباط با بیش‌بود ارزش اظهار کالاها در گمرک، اظهار کرد که دلیل آن به تغییر نرخ کالاهای اساسی در جهان برمی گردد. به گفته وی، در یک نمونه، نرخ ذرت دامی در بازار جهانی در حالی سه ماه پیش 380 دلار به ازای هر تن بود که امروز قیمت آن به 295 تا 300 دلار کاهش پیدا کرده، حال آنکه واردکننده ایرانی که سه ماه پیش اقدام به ثبت سفارش و خرید به نرخ قبلی کرده امروز از سوی کارشناسان گمرک متهم به بیش‌بود ارزش اظهار آن کالا می شود. راسخ تصریح کرد که قیمت روز کالاها باید برای گمرک ملاک عمل قرار بگیرد.

وی در خصوص پنجره واحد تجاری نیز از رئیس‌کل گمرک ایران خواست تا با توجه به ظرفیت های موجود در این حوزه، روند اجرایی آن هر چه زودتر در پیش گرفته شود. عضو هیات نمایندگان اتاق تهران همچنین خواستار لغو بخشنامه سازمان امور مالیاتی در خصوص دریافت مالیات از صادرکنندگان شد.

قانون قبلی شیر بی یال و دم و اشکم شد

مسعود دانشمند دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز در سخنان خود به قانون تدوین شده در دوران کرباسیان برای گمرک اشاره کرد و گفت: «متاسفانه این قانون در نهایت تبدیل به یک شیر بی یال و دم و اشکم شد چرا که برخی به اشتباه تفسیر می کردند که این قانون دولت را تضعیف می کند.» دانشمند با تاکید بر کار حرفه ای و قدرت چانه زنی بالای کرباسیان درخواست کرد کمیته ای مشترک بین اتاق بازرگانی و گمرک تشکیل شود که برای مسایل موجود در گمرک راهکار ارائه دهد تا این راهکار توسط رئیس کل گمرک به دولت ارسال شود.

نقش گمرک در رونق تولید و صادرات

عباسعلی قصاعی دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز خطاب به رئیس‌کل گمرک،گفت: انتظار فعالان اقتصادی این است که با توجه به مصوبات انقلابی دولت و شورای عالی اقتصاد، مشکلات را حل کنید. او افزود: آقای رییس جمهور اخیرا در سخنانی، تورم و رکود را جزو مشکلات بزرگ دولت یازدهم عنوان کرد که دوای یکی، زهری برای دیگری است. حال آنکه از جمله نسخه هایی که می تواند این دو معضل را ریشه کن کند، تولید است و نقش گمرک در رونق تولید و بازیابی آن را نمی توان کتمان کرد. وی همچنین دولت الکترونیک را بلای جان واحدهای تولیدی دانست و خواستار آن شد که وزارت اقتصاد در دوره فعلی دست به کار شده و در شرایطی که ارزش پول ملی کاهش یافته، گوشه ای از کار را گرفته و صادرات غیرنفتی را تقویت کرد.

فعلا طرح بازرگانان خوشنام را منتفی نکنید

سیدحمید حسینی با تایید سخنان کرباسیان از او خواست که تا با استفاده از ظرفیت های موجود و کمک نهادهایی چون ستاد تدابیر ویژه و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز راه‌حل ارائه دهد. عضو هیات رئیسه اتاق تهران با اشاره به بحث فعالان اقتصادی خوشنام گفت: «در مساله معطل ماندن کالاها در گمرک ابتدا باید این روند اصلاح شود و این ربطی به خوشنامی بازرگان ندارد. اما چون این روند درست نمی‌شد ما تلاش کردیم تا با عنوان کردن این طرح حداقل برای بخشی از بازرگانان که مثلا سال‌هاست یک کالا را وارد می‌کنند و به موقع تمام امور مربوط به آن را انجام می‌دهند تشریفات گمرکی تسهیل شود.» حسینی هم چنین از کرباسیان خواست این موضوع را تا زمانی که روند ترخیص کالا اصلاح نشده و سرعت آن برای همه افزایش نیافته طرح بازرگانان خوشنام را منتفی نکند.

اسدالله عسگراولادی نیز در سخنان کوتاهی، از رئیس‌کل گمرک خواست تا هر دو ماه یک بار جلسات منظمی با صادرکنندگان داشته باشد و موضوعات و معضلات موجود در این حوزه در این جلسات مورد بازبینی قرار گرفته و راه حل ها نیز برای آن در نظرگرفته شود.

به بخش خصوصی اعتماد کنید

محسن حاجی‌بابا اولین مشکل موجود در گمرک را اداره تعیین ارزش خواند. او تاکید کرد که مشکل تعیین ارزش را چه برای واردات و چه برای صادرات وجود دارد چرا که گمرک به نوسان روزانه قیمت ها توجهی ندارد. او مشکل اصلی نظام اقتصادی را عدم اعتماد به بخش خصوصی دانست و گفت: «شکی نیست که در بخش خصوصی هم همانند بخش دولتی تخلف صورت می‌گیرد. همیشه افرادی هستند که سوءاستفاده می کنند اما به خاطر آنها نباید کل سیستم را بست. نظام کارت های اعتباری بیش از 80 سال است که در اغلب نقاط دنیا به کار می رود. در همین سیستم افرادی بوده اند که با تقلب و کلاهبرداری سوءاستفاده مالی کرده اند اما به خاطر چند نفر کل سیستم را تعطیل نمی کنند.» این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران وجود مرحله ثبت سفارش برای واردات را یک مرحله زائد توصیف کرد و گفت: «اختلاف در تعرفه ها نیز یک مشکل دیگر است که قبلا در خود گمرک حل می شد اما اکنون بازرگان باید دوباره برود و ثبت سفارش کند. هم چنین کالاهایی که برای اولین بار وارد می شود که گمرک از آنها سابقه ای ندارد دچار مشکل زیادی می شود و برای واردکننده مصیبت است.»

شبنم را لغو کنید

ابوالحسن خلیلی نیز موضوع کد شبنم را در این جلسه مورد واکاوی قرار داد و آن را یکی از مشکلات پیش پای فعالان اقتصادی برشمرد. به گفته وی، فرایند کد شبنم که واردکنندگان را مجبور به الصاق آن بر روی تمامی کالاهای ریز و درشت وارداتی می کند، نه تنها گرهی از قاچاق باز نکرده بلکه منجر به افزایش هزینه های اضافی برای مصرف کنندگان داخلی شده است. وی از رئیس‌کل گمرک خواست تا چنین معضلاتی از جمله کد شبنم را مورد بازبینی و لغو آن قرار دهد.

انتقادپذیر باشید

مجیدرضا حریری در ابتدای سخنان خودش از تمام اعضای دولت خواست که انتقادپذیر باشند و دلیل اقبال بخش خصوصی به دولت کنونی را در انتقادپذیری دانست. او از رئیس‌کل گمرک خواست تا دچار تصمیمات انقلابی نشود و روند اصلاح امور را به تدریج انجام دهد. او هم چنین از ترخیص کالاهای اولویت دهم انتقاد کرد و گفت: «واردکنندگان بدون توجه به این که ورود این کالاها ممنوع بوده اقدام به واردات آنها کرده اند و حالا علاوه بر سود خود از سود تشنگی بازار نیز بهره مند می شوند و این یک رانت بزرگ برای افراد بی قانون است.» حریری هم‌چنین از کرباسیان خواست تا زمانی که زیرساخت‌های الکترونیک و اینترنت پرسرعت و بدون قطعی در کشور راه نیافته، امور گمرکی را الکترونیک نکند.

تشریفات گمرکی زمانی که کالا روی دریاست انجام شود

حسین انصاری از انجمن کشتیرانی برای تسریع روند تشریفات گمرکی پیشنهادی داد که در انتها مورد توجه رئیس‌کل گمرک نیز قرار گرفت. انصاری با اشاره به مدت زمان 15 تا 25 روزه ای که کالا بر روی کشتی و در حال حمل است گفت که می‌توان تشریفات ترخیص را در این مدت انجام داد تا زمانی که کالا به بندر رسید نیاز به توقف آن در انبارهای گمرک نباشد و بتوان کالا را حمل کرد.

تغییر ابتکار عمل از ستاد قاچاق به گمرک

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در این نشست، ابتدا یادآور شد که در تنظیم برخی از بخشنامه های تسهیل کننده دولت یازدهم، اتاق بازرگانی نقش داشته است که از جمله می توان به بخشنامه اخیر هیات وزیران اشاره کرد که به منظور رفع موانع تولید و سرمایه گذاری به تازگی صادر شده است. پدرام سلطانی به بند 4 این مصوبه اشاره کرد که بر اساس آن ترخیص کالاهای مشمول اولویت دهم که خودروهای سواری بالای 2500 سی سی را نیز شامل می شود، بلامانع است. او افزود: دولت یازدهم در حالی امور اجرایی را تحویل گرفت که با توجه به بودجه ریزی صورت گرفته در دولت دهم، با کمبود منابع مواجه شده است، از این رو یکی از راهکارهای جبران منابع مالی، تامین از طریق گمرک است.

او همچنین در خصوص مشکلات ناشی از بیش بود و کم بود ارزش اظهار کالاها در گمرک، این وعده را داد که در کمیسیون های مربوطه راه حل های این معضل ارائه خواهد شد. سلطانی در عین حال به کمیسیون تجدیدنظر اشاره کرد که به گفته وی طی یک سال اخیر صدور رای به نفع بخش خصوصی در این کمیسیون تقویت شده به طوری که در حال حاضر 80 درصد رای صادر شده به نفع بخش خصوصی و فعالان اقتصادی است. عضو هیات رییسه اتاق ایران در بخش دیگری از سخنان خود، خاطرنشان کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز متاسفانه به نهادی تبدیل شده که به دست و پای دستگاه های متولی تجارت خارجی رفته و معضلات زیادی را به بار آورده است. اگرچه قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز را باید تصویب شده بدانیم، اما یک راهکار این است که ابتکار عمل از ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گرفته و به گمرک سپرده شود.

سلطانی در بخش دیگری از سخنانش، به تقویت گمرکات مرزی با کشور عراق اشاره کرد و از رئیس‌کل گمرک خواست با توجه به نقش این بخش از گمرکات کشور در ورود کالاها آن هم در شرایط تحریم، در رفع کمبودها و مشکلات این گمرکات اقدام جدی داشته باشد.

بار مسئولیت بقیه را به دوش نکشید

پس از سخنان اعضای هیات نمایندگان و تشکل‌های حمل‌ونقل، یحیی آل‌اسحاق با تشکر از حضور کرباسیان در اتاق تهران صحبت‌های صمیمانه و نشست مشترک فعالان اقتصادی و رئیس‌کل گمرک را اتفاق مثبتی خواند که نشان از تلاش دوجانبه برای حل مشکلات تجاری کشور است. رئیس اتاق تهران با اشاره به تمایل و گرایش دولت به روان سازی و تسهیل تجارت گفت: «نگرش دولت کنونی مبنی بر رفع موانع فضای کسب و کار و تسهیل تجارت باعث شده تا بهترین موقعیت و شرایط برای اصلاح مشکلات گذشته ایجاد شود. دولت این ماموریت را به تمام سازمان ها و نهادهای دولتی نیز ابلاغ کرده است.»

آل‌اسحاق با اشاره به توانایی‌های مسعود کرباسیان او را فردی با صراحت، صداقت، شجاعت و حرفه‌ای توصیف کرد که می‌تواند با کمک بخش خصوصی امور مربوط به گمرک را سروسامان دهد. او افزود: «باید فضایی درست کنیم که همه نهادهای دولتی، بخش خصوصی را یار شاطر بدانند و برای حل معضلات موجود از ظرفیت اتاق بازرگانی استفاده کنند.»

او هم چنین به کرباسیان توصیه کرد که مسئولیت سایر نهادها و سازمان ها را به دوش نکشد و از شجاعت خود در این راه استفاده کند. آل‌اسحاق گفت: «فضای فعلی به گونه ای شده که انگار مسئول تمام تصمیم‌ها و آیین‌نامه ها گمرک است. اما رئیس‌کل گمرک مسئول بیمه، استاندارد، ثبت سفارش و ارز نیست. متاسفانه تمام مسایل امنیتی، استاندارد، بانک مرکزی و ارز، ثبت سفارش و وزارت صنعت و معدن در گمرک دیده می‌شود و به چشم می‌آید. من از آقای کرباسیان می‌خواهم از شجاعت خود استفاده کند و بار مسئولیت بقیه را به دوش نکشد.»

مسعود کرباسیان در ادامه سخنان خود محور تمام امورات گمرک را قانون خواند و برای اصلاح امور موجود از فعالان بخش خصوصی خواست تا در اصلاح آئین‌نامه به گمرک کمک کنند. او هم چنین در مورد تعیین قیمت اعلام کرد که گمرک از تعیین قیمت کالاهای وارداتی و صادراتی و توسط تشکل ها و نمایندگی ها استقبال می کند. رئیس کل گمرک هم چنین اعلام کرد که به قطعات و لوازم مصرفی هواپیما برغم درخواست فعالان این صنعت بخشودگی نخواهد داد چرا که در این میان تولید داخل از بین می رود. او گفت: «قبلا در مورد کشتی هم چنین مساله‌ای داشتیم. اما نمی شود هواپیمای کامل یا کشتی کامل وارد شود اما حقوق و سود گمرکی هم پرداخت نشود. پس حمایت از تولید داخل کجای کار قرار دارد؟ چگونه و کی می خواهیم از تولید داخل حمایت کنیم؟».پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۲
00:33
منبع: pmo
چاپ