روند مثبت توان عملیاتی بنادر ایران/ عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بنادر ایران؛ 4 درصد افزایش یافته است/ ابتکار صلح هرمز بر روی ظرفیت و توانایی کشورهای منطقه برای تأمین و ارتقای امنیت دریانوردی تأکید دارد/ نیازی به حضور نیروهای دریایی بیگانه و کشورهای خارج از منطقه نیست/ سازمان بنادر در حال افزایش ظرفیت بنادر اصلی کشور است/ تغییر نام گریس 1حق مالک کشتی است قرارگیری ایران در تراز کشورهای دارای بنادر پیشرفته با توسعه بندر چابهار/ راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار/ تأکید بر تسهیل و تسریع مسافرت های دریایی ایران و روسیه زمینه های متعددی برای همکاری های تجارى دارند/ رشد ٣٠ درصدى تجارت خارجی منطقه آستراخان با ایران/ حل مشکلات تجار بنادر شمالى ایران و بنادر آستراخان امدادرسانی به یک شناور مسافری در آب های بندرعباس/ مسافران شناور مسافری "ذوالفقار" در ایمنی و سلامت کامل هستند تعیین تکلیف قایق های فاقد هویت در بندر خرمشهر/ گواهینامه های قدیمی مالکان شناورها تعویض می شود احداث سیلو توسط بخش خصوصی به ظرفیت ۲۵۰هزار تن در بندرامیرآباد/ بندر امیرآباد؛ هاب غلات شمال کشور است صدور مجوز ساخت برای شناورهای تولید داخل درسیستان و بلوچستان/ حل مشکلات کارگاه های شناورسازی پنج خدمه موتور لنج باری از خطر غرق نجات یافتند علاقه قرقیزستانی ها برای سرمایه گذاری در بنادر ایران/ امکان ارتباط لجستیک بین دو کشور ایران و قرقیزستان برای هاب توزیع کالا/ پیشنهاد ایجاد محل هایی در بنادر ایران برای فعالیت سرمایه گذاران قرقیزستان ایجاد خطوط منظم کانتینری بین بنادر ایران و روسیه/ راه اندازی خطوط کشتیرانی رو – رو ریلی بین بنادر ماخاچ کالا و امیرآباد/ تسهیل ورود و اجازه پهلودهی شناورهای کشتیرانی دریای خزر در کلیه بنادر ساحلی روسیه/ معافیت ویزایی برای پیاده و سوار شدن دریانوردان دو کشور ایران و روسیه
عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه اظهار نظر ارزی رئیس کل بانک مرکزی مانع از کاهش ۴۰۰ تومانی دلار شد، گفت: دلار مبادلاتی برای صادرکنندگان ۲۸۰۰ تومان تمام می شود.

محسن جلال‌پور عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران ضمن تأکید براینکه اقتصاد ایران دوران پرفراز  و نشیبی را سپری کرده است، اظهار داشت: در یک مقطع در دولت هشتم اعلام کردند سیاست نرخ ارز واحد در دستور کار قرار گرفته و اقتصاد به سمت ارز تک‌نرخی بر اساس نظام شناور مدیریت شده حرکت خواهد کرد.
وی با بیان اینکه در سیاست ارز شناور مدیریت شده روش قیمت‌گذاری و کنترل نرخ ارز توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود، گفت: آن زمان هم روش شناور و هم مدیریت شده برای مردم و فعالان اقتصادی مفهوم بود؛ شناور یعنی ارز از تورم داخلی و خارجی محاسبه می شود.
* اگر ارز تک نرخی می‌شد جهش دلار در سال 90-91 اتفاق نمی افتاد
این عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: معنا ندارد در کشور افزایش تورم و افزایش نقدینگی وجود داشته باشد ولی نرخ ارز از این افزایش قیمت‌ها مصون بماند؛ اگر سیاست ارز  تک‌نرخی بعد از سال 81 نیز مورد اجرا قرار می‌گرفت جهش قیمت دلار در سال‌های 90-91 اتفاق نمی‌افتاد.
جلال‌پور با تاکید بر اینکه بارها اتاق ایران خطاب به مسئولان وقت تذکر داده بود که فنر فشرده دلار یک زمانی باز خواهد شد تصریح کرد: سرانجام تحریم‌ها باعث شد که سند فشرده دلار باز شود، البته تحریم بانک مرکزی جرقه این موضوع شد.
به گفته وی زمانی که فنر فشرده دلار باز شد انتظار می‌رفت که قیمت دلار در مقاطعی در قیمت‌های بالا و پایین در نوسان باشد و سرانجام در یک قیمت در تعادل قرار بگیرد؛ الان هم با مدیریت شناور شده می‌توان سیاست ارز تک‌نرخی را اجرایی کرد.

* دولت بدون توجه به حواشی "ارز" را "تک نرخی" کند
این فعال اقتصادی ضمن اشاره به اینکه سیاست درست در تعیین نرخ ارز این است که بدون توجه به حواشی کشور و مسائل خارجی طبق منطق سال 81 نرخ ارز با تک‌نرخی کرد گفت: با یک تصمیم‌گیری کلان و کار کارشناسی و علمی و اجرای قانون می‌توان نرخ ارز را مدیریت کرد.
جلال‌پور گفت: هر زمان دولت و اقتصاد به این نتیجه رسیدند که نرخ ارز باید تغییر کند شرط لازم این است که مطابق قانون تغییر نرخ ارز را اجرایی نمایند، باید طبق قانون این سیاست را مورد اجرا قرار دهند.
به گزارش تسنیم، در ادامه میزگرد اقتصادی این خبرگزاری کوروش پرویزیان در واکنش به اظهارات جلال‌پور اینطور گفت که باید به واقعیت‌های اقتصادی توجه کنیم؛ نباید بحران مالی سال 2007 را نادیده بگیریم .
* دلار مرکز مبادلات برای صادر کننده 2800 تومان تمام می ‌شود
جلال‌پور در ادامه با تاکید بر اینکه فعالان اقتصادی زمانی که به مرکز مبادلات ارزی برای تامین ارز مورد نیازشان مراجعه می‌کنند عملاً با محاسبه کارمزد و سایر هزینه‌ها 2800 تومان برای دلار می‌پردازند گفت: با این حساب حرف آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه دلار 2900-3000 تومانی کف بازار بوده درست است چرا که ارز مرکز مبادلات هم برای فعالان همین قیمت تمام می شود.
این عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به اینکه برای تولید کننده و صادر کننده "قیمت ارز" مهم نیست بلکه انتظار این دو بخش از بانک مرکزی این است که نوسانات نرخ ارز را مدیریت کند، گفت: افت و خیزهای زیاد و بی‌حد و نصاب نرخ ارز بیشتر از هر چیزی برای صادرکننده، واردکننده، تولیدکننده و مردم مشکل‌ساز می‌شود.

* اظهار نظر ارزی سیف مانع از کاهش 400 تومانی دلار شد
وی با بیان اینکه صدمه‌ای که یک فعال اقتصادی از افت و خیزهای نرخ ارز می‌بیند بسیار بیشتر از بالا یا پایین بودن قیمت ارز است تصریح کرد: اگر آقای سیف آن روز اعلام نمی‌کرد که نرخ دلار در کف بازار قرار دارد مطمئن باشید بعد از گفت‌وگو تلفنی رئیس جمهور ایران با اوباما در همان ساعات ابتدایی 400 تومان از نرخ دلار کم می‌شد ولی باز طی روزهای بعد این کاهش قیمت جبران نمی‌شد.
جلال‌پور با بیان اینکه اگر قیمت‌ها در یک دامنه قابل پیش‌بینی و در شرایط متعادل حرکت کند تمام این بخش‌ها از مبادلات ارزی و اقتصادی مطمئن می‌شوند، ادامه داد: رئیس کل بانک مرکزی برحسب تجربه بازار و اقتصاد کشور می‌تواند بگوید که اقتصاد ما نباید از مسائل حاشیه‌ای یا با یک ملاقات و یا یک تلفن تاثیر بگیرد و به عنوان نمونه قیمت دلار با این موارد دچار تغییر قیمت شود.
این فعال اقتصادی ضمن اشاره به اینکه امروز منطق نرخ ارز طبق قانون برنامه سوم  وچهارم شناور مدیریت شده است، افزود: اجرای قانون غلط بهتر از بی‌قانونی و بدعمل کردن است؛ باید دقت کنیم که نرخ ارز با شیب ملایمی باید کنترل شود و بی اعتمادی از بازار بیرون برود.

* بسیاری از کارخانه‌ها امسال بخاری تولید نکردند/ طرفدار رقابتی شدن بازار هستیم
وی با بیان اینکه مردم، صادرکننده ، واردکننده و تولید کننده باید به بازار اعتماد داشته باشند، ادامه داد: به دلیل اینکه واردکنندگان از نرخ ارز و بازار داخلی اعتماد ندارند فعلا دست نگه داشته‌اند و قید منفعت و ضرر را زده‌اند.
این فعال اتاق بازرگانی ضمن اشاره به اینکه روزی می‌توان با دنیا رقابت کرد که بازار قیمت ارز را تعیین کند نه بانک مرکزی و دولت، گفت: بسیاری از کارخانجات به ما می‌گویند برای زمستان امسال بخاری تولید نکرد‌ه‌اند چرا که می‌ترسیدند وقتی کالاهایشان به بازار می‌اید یک کالای مشابه نیز از خراج از کشور وارد بازار شده و بازار تولید آنها را خراب کند.
جلال پور با تاکید بر اینکه بانک مرکزی باید با شیب ملایم در بازار ارز ثبات ایجاد کند تصریح کرد: صادرکننده و واردکننده طرف‌دار رقابتی شدن بازار هستند. نرخ ارز را میزان فروش نفت و بازارهایی که از آنها نفت فروخته می‌شود تعیین می‌کند، هرزمان نفت افزایش پیدا کند و افزایش ارزدهی داشته باشیم قیمت دولت کاهش پیدا می‌کند و بالعکس .این عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: باید تعریف جدی از موقعیت درآمدهای دولت از محل نفت صورت بگیرد چرا که هر اتفاقی در بازار نفت می‌افتد بازار داخلی وارز تحت تاثیر قرار می‌گیرد از همین رو بانک مرکزی و دولت باید تعریف واحدی داشته باشند که میزان ارز نفتی کشور چقدر است و چه میزان باید از بخش‌ها و محل‌های دیگر تامین شود.

۹ مهر ۱۳۹۲ ۱۰:۱۶
تسنیم |
کد خبر : ۲۵,۶۳۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید