سومین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در ژنو و در دوران دولت یازدهم ایران در حالی به پایان رسید که طرفین برای رسیدن به متن پیش‌نویس توافق‌نامه نهایی در روز دوم بسیار امیدوار هستند.

تیم مذاکرات هسته‌ای کشورمان به ریاست محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در حالی برای سومین بار راهی ژنو می شود که دور اخیر مذاکرات  در روزهای 16 و 17 آبان در سطح معاونین وزرای خارجه  به دلیل افزایش امیدواری به دستیابی به توافق احتمالی به روز سوم نیز کشیده شد.

دور گذشته مذاکرات ایران و گروه 1+5  تفاوت‌های بارزی با مذاکرات یک دهه اخیر با قدرت های جهانی داشت از جمله  ارتقاء مذاکرات به سطح  وزرای خارجه و نیز احتمال دستیابی به یک توافق اولیه احتمالی بر اساس یک متن و سند مشترک. با این همه در پایان 3 روز مذاکره فشرده و سنگین،‌ مخالفت لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، مانع از دستیابی به توافق احتمالی شد.

در مذاکرات 29 و 30 آبان ظریف، ریاست تیم مذاکره کننده ایران را به‌عهده دارد و سید عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی، مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکا، حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور اقتصادی و تخصصی بین‌المللی وزارت خارجه، داود محمدنیا مشاور حقوقی وزیر امور خارجه و محمد امیری از سازمان انرژی اتمی تیم پنج‌نفره ایران هستند که در این سفر وزیر امور خارجه را همراهی می‌کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، سومین دور مذاکرات ایران و 1+5 در مورد برنامه هسته‌ای ایران در ساعت 23:30 روز چهارشنبه 29 آبان ماه به وقت تهران به پایان رسید و قرار شد در مورد توافق‌نامه و پیش‌نویس آن، روز پنج‌شنبه در طی جلسه‌ای با خانم کاترین اشتون صحبت شود. براساس اخبار رسیده از ژنو، احتمال کشیده شدن مذاکرات به روز سوم نیز وجود دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین اهم اخبار مذاکرات در ژنو به شرح زیر است:

00:02 (بامداد 30 آبان به وفت تهران)  دیدار هیأت‌های مذاکره‌کننده ایران و آمریکا آغاز شد. وندی شرمن و عباس عراقچی به ترتیب ریاست هیأت‌های آمریکا و ایران را برعهده دارند.

23:35  معاون وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌یی کشورمان، با اشاره به روند مذاکرات ژنو گفت: هنوز وارد بررسی پیش‌نویس و نگارش متن نشده‌ایم. سید عباس عراقچی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به مشکلات و سوءتفاهماتی که در دور گذشته پیش آمد، هنوز به جایگاه قبلی خود بازنگشته‌ایم.

23:27 وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، گزارشی از سفر خود به ایتالیا و انفجار اخیر لبنان ارائه کرد و همچنین درباره مذاکرات ژنو گفت: تاکنون طبق قرار و برنامه‌ریزی خودمان پیش رفته‌ایم و قرار است فردا صبح مذاکرات جدی و ریز در مورد تفاهم نهایی با خانم اشتون شروع شود.

23:25 جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: اگر حضور جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به کم شدن اختلافات در ژنو کمک کند، او برای سفر به سوییس آماده است. (لینک خبر)

23:13 سخنگوی کاترین اشتون مذاکرات روز نخست ایران و 1+5 را "خیلی مثبت" خواند. مایکل مان همچنین اظهار کرد که درباره تفاهم نهایی، فردا با اشتون صحبت می‌کند. (لینک خبر)

23:05 نشست‌های معاونان وزیران خارجه ایران با اتحادیه اروپا و روسیه پایان یافت. در دیدار اعضای هیأت‌های مذاکره‌کننده ایران و روسیه، ظریف و ریباکوف ریاست دو گروه را بر عهده داشتند.

23:00 مذاکره کننده ارشد آمریکایی در گفت‌و‌گوی خود با خبرنگاران غربی ضمن اعلام مثبت بودن فضای مذاکرات اعلام کرد که متن یک توافقنامه بر روی میز قرار دارد. (لینک خبر)

22:33  باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در نشست شورای مدیریت وال‌استریت ژورنال، از سیاستش در قبال ایران دفاع کرد. رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد حتی در صورت کاهش تحریم‌های ضد ایرانی معماری این تحریم‌ها پا برجا خواهند ماند. (لینک خبر)

22:25 یک مقام نزدیک به تیم مذاکره‌کننده آمریکا با بیان احتمال حضور وزرای امور خارجه در ژنو گفت که اگر کارتین اشتون فکر می‌کند آمدن وزیران خارجه مفید است، این دلیل خوبی برای آمدن آنهاست. (لینک خبر)

22:16 وندی شرمن نماینده آمریکا در گروه 1+5 در نشستی جداگانه برای خبرنگاران خارجی در محل استقرار رسانه‌ها نشست توجیهی برگزار کرد. از حضور خبرنگاران ایرانی در این نشست جلوگیری شد. (لینک خبر)

21:58 سخنگوی اشتون، مایکل مان، نهار کاری مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزیر خارجه ایران را مثبت توصیف کرد.

21:50 یک مقام آمریکایی دلیل کوتاه بودن دیدار اول را تصمیم‌گیری درباره ادامه مذاکرات عنوان کرد. (لینک خبر)

21:45 محمدجواد ظریف از ادامه نشست در سطح معاونان وزرا خبر داد. وی هم‌چنین گفت: در حال حاضر دوستان ما با هیات روسی دیدار می‌کنند. قرار است هیات ایرانی پس از آن با هیات اتحادیه اروپا نشستی داشته باشند و نهایتا دیداری با هیات آمریکا انجام خواهد شد.

21:38 مذاکرات دو جانبه میان ایران و روسیه در حاشیه مذاکرات ژنو آغاز شد. (لینک خبر)

21:30 محمد جواد ظریف گفت: فردا صبحانه کاری با روسای سازمان‌های بین‌المللی در ژنو دارم و سپس با کاترین اشتون دیدار دارم.

21:20 جلسه اول بین ایران و 5+1 بعد از 15 دقیقه پایان یافت. ظریف به هتل بازگشت. خبرنگاران در مورد این که باید کوتاهی غیرمعمول جلسه را مثبت یا منفی بدانند، دچار تردید شده‌اند.

20:29 مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 آغاز شد. مذاکرات تیم هسته‌ای کشورمان با کشورهای گروه 1+5 در مقر اروپایی سازمان ملل آغاز شد (لینک خبر)

19:35 معاون وزیر خارجه کشورمان اعلام کرد که هنوز با 1+5 وارد گفت‌وگو درباره متن نشده‌ایم. باید یکسری اصول و روند مذاکراتی شروع و اعتمادی که از دست رفته احیا شود.

19:18 محمدجواد ظریف در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: قرار شد ساعت 6 بعدازظهر در ژنو جلسه کوتاهی داشته باشیم و پس از آن مذاکرات دوجانبه آغاز شود و پس از آن اشتون و بنده همراه هیات‌های ایران و اتحادیه اروپا صحبت‌هایی داشته باشیم. (لینک خبر)

ظریف در پاسخ به این پرسش که 1+5 با متن جدیدی باز گشته است؟ گفت: متن جدیدی نداریم اما فعلا راجع به روندها صحبت می‌کنیم نه راجع به موضوعات.

18:52 مایکل مان، سخنگوی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد پس از برگزاری مذاکرات بین اعضای گروه 1+5 و ایران دیپلمات‌ها دیدارهای دوجانبه برگزار خواهند کرد.

 18:33 دقایقی پیش نشست مشترک اشتون و ظریف به پایان رسیده است. مذاکرات ساعت 18 به وقت ژنو با حضور ظریف و اشتون آغاز می شود و پس از آن مذاکرات در سطح معاونین ادامه می یابد. (لینک خبر)

18:27 نشست داخلی میان اعضاء گروه 5+1 برای بررسی موضوع هسته‌ای ایران و همچنین هماهنگی میان شش قدرت جهانی در مذاکره با ایران برگزار شد. هدف از این مذاکرات هماهنگی بیشتر میان اعضای 1+5 بوده  است.

18:15 ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس دقایقی قبل در دیدار با احمد داود اغلو وزیر خارجه ترکیه در استانبول گفت: حجم و دامنه اختلاف نظر موجود در قبال پرونده هسته ای ایران بسیار اندک و ناچیز است.

وی در این باره گفت: درصورتی که طرف های مذاکره کننده به صورت جدی درصدد حل این مشکلات باشند، غلبه بر این مشکلات کاری بسیار ساده خواهد بود.

18:04 آلن ایر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا گفته است که « جان کری » وزیر امور خارجه این کشور حاضر است در شرایطی که احساس کند حضور وی به حرکت مذاکرات به جلو کمک می کند در آن شرکت کند، همانطور که در دور قبلی مذاکرات در ژنو کمک کرد.

17:50 مهدی محمدی روزنامه نگار اصولگرا و یکی از سرمقاله نویسان روزنامه کیهان در یادداشتی نوشته است: «اگر بر حق غنی سازی ایران تصریح نشود، هر گونه توافق احتمالی خانه ای است که روی آب ساخته شده و امریکا و غربی ها می توانند هر لحظه اراده کردند بر خلاف آن عمل کنند.» او تاکید کرده است که اختلافات بر سر "اصل غنی سازی است".

17:40 زیپی لیونی، وزیر دادگستری رژیم اسرائیل گفته است به اعتقاد اسرائیل، توافق موقت با ایران به یک توافق دائم تبدیل خواهد شد. ایران در آستانه هسته‌ای شدن قرار می‌گیرد و فاصله ناچیزی با بمب خواهد داشت و شرکت‌های بین‌المللی به سرعت با ایران وارد معامله خواهند شد.  لیونی به رادیو اسرائیل گفت که از توافق ایران و غرب بسیار نگران است.

17:28 نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد بهترین عملکرد دولت از دیدگاه شهروندان «عملکرد تیم مذاکره‌کننده در مذاکرات هسته‌یی» بوده است. این نظر سنجی را مرکز افکار سنجی "جهاد دانشگاهی" انجام داده است و بر اساس آن بیش از 66درصد از پاسخگویان به میزان زیاد و خیلی زیاد از عملکرد تیم هسته ای رضایت دارند.
 
17:00 دیدار ظریف و اشتون در ژنو آغاز شد. دیدار وزیر امور خارجه کشورمان و مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا لحظاتی پیش در ژنو آغاز شد. (لینک خبر)

16:45 حسن رو حانی رییس جمهور کشور مان در آستانه مذاکرات ژنو گفت: «بی تردید موفقیت در این مذاکرات به نفع همه است. ما دنبال بازی برد- برد هستیم. در مذاکرات اگر کسی به دنبال راه حل تحمیلی باشد، باید بداند که هم مذاکرات ناموفق خواهد بود. هم نتیجه مذاکرات با دوام نخواهد بود.»

16:35 احتمال همزمانی دیدار اشتون و ظریف با نشست داخلی گروه 1+5. دیدار وزیر امور خارجه کشورمان با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ممکن است با نشست داخلی هیئت های مذاکره کننده کشورهای 1+5 همزمان شود.

16:33 ایران و آمریکا در مذاکرات قبلی ژنو به دنبال توافق دوجانبه بودند. خبرنگار نیویورک‌تایمز در تهران به نقل از دیپلمات غربی مدعی شد که هیأت‌های ایرانی و آمریکایی در نشست پیشین ژنو سعی داشتند به یک توافق دو جانبه دست یابند.

16:26 گفت‌وگوی نتانیاهو و پوتین درباره توافق هسته‌ای با ایران. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، روز چهارشنبه، عازم روسیه شده است تا با رئیس‌جمهوری این کشور درباره توافق هسته‌ای گروه 1+5 گفت‌وگو خواهد کرد.

16:08 ویلیام هیگ: اختلافات برسر پرونده هسته ای ایران جزئی است. وزیر خارجه انگلیس میزان اختلاف نظرها درباره پرونده هسته ای ایران را ناچیز دانست که امکان حل آن وجود دارد.

15:55 هیأت مذاکره کننده فرانسوی وارد ژنو شد. هیأت فرانسوی مذاکره کننده در جریان گفت‌و‌گوهای بین ایران و گروه 1+5 لحظاتی پیش وارد ژنو سوئیس شد.

15:18 وزیر دادگستری اسرائیل: توافق هسته‌ای مرحله‌ای با ایران به توافقی دائمی تبدیل خواهد شد. وزیر دادگستری اسرائیل درباره توافق احتمالی هسته ای با ایران گفت: این توافق در صورت تحقق درمرحله نخست مرحله‌ای خواهد بود و بعد از آن به دائمی مبدل خواهد شد.

14:52  معاون وزیر خارجه چین با ظریف دیدار کرد. وزیر خارجه کشورمان و معاون وزیر خارجه چین پیش از آغاز نشست میان ایران و گروه 1+5 در ژنو با یکدیگر دیدار کردند.

14:07 افزایش احتمال حضور وزرای خارجه 1+5 در ژنو. رزرو هتل اینترکانتیننتال برای وزرای خارجه 1+5 احتمال حضور آنها در مذاکرات ژنو را افزایش داد.

13:42 نشست داخلی اعضای گروه 1+5 تا دقایقی دیگر آغاز می‌شود. نشست داخلی شش قدرت جهانی برای هماهنگی مواضع در مذاکرات ایران و 1+5 تا دقایقی دیگر برگزار خواهد شد.

13:34 کاترین اشتون و وندی شرمن هتل اینترکانتیننتال را ترک کردند. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه مذاکره کننده ارشد تیم آمریکا هتل اینترکانتیننتال را ترک کردند.

12:29 تدابیر شدید امنیتی در آستانه مذاکرات هسته‌ای برقرار است. نیروهای امنیتی سوئیس در آستانه برگزاری نشست ناهار کاری وزیر امور خارجه ایران و مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تدابیر امنیتی خود را افزایش داده‌اند.

12:14
لاوروف: انتظار داریم نشست ژنو موفقیت‌آمیز باشد. وزیر امور خارجه روسیه در آستانه آغاز دور جدیدی از مذاکرات ایران و گروه 1+5 از امیدواری کشورش به موفقیت‌آمیز بودن این مذاکرات خبر داد.

11:11
"دی سایت" بررسی کرد: اختلافات عمیق تل آویو– واشنگتن درباره ایران. دلسردی روزافزون اسرائیل از آمریکا در سایه مذاکرات هسته ای ژنو. یک نشریه آلمانی با اشاره به اختلاف عمیق تل آویو_ واشنگتن در مسئله هسته ای ایران، از کاهش نفوذ اسرائیل بر مذاکرات هسته ای ژنو و دلسردی روز افزون این رژیم از آمریکا در سایه این مذاکرات خبر داد.

09:08 سوزان رایس: در توافق اولیه 10 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران آزاد می‌شود. مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد "ساختار تحریم‌ها" به قوت خود باقی خواهند ماند و بنابراین کاهش تحریم‌ها "محدود، کم، موقتی و قابل برگشت" خواهد بود.

09:00 اوباما: معلوم نیست در این هفته با ایران توافقی هسته ای حاصل شود. رئیس جمهوری آمریکا امکان رسیدن به توافق بین گروه 1+5 با جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای ژنو در هفته جاری را نامعلوم دانست.

۳۰ آبان ۱۳۹۲ ۰۰:۴۴
pmo |
کد خبر : ۲۶,۸۶۲

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید