مجلس؛ برای رونق حمل و نقل دریایی سیاست های حمایتی دارد/ توجه به دریانوردان و ملوانان؛ هدف ویژه کمیته بنادر و دریانوردی مجلس/ حمل و نقل دریایی یکی از مولفه های پیشران اقتصاد ایران است اعطای نمادین بیمه نامه تکمیلی دریانوردان آزاد در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی بخش خصوصی حوزه بندری و دریایی؛ بازوان اصلی اقتصادی و اجرایی کشور در دوران تحریم/ هم افزایی بخش دولتی و خصوصی نتایج بهتری به دنبال دارد تطبیق با تقاضای روز کشتیرانی جهان در دستور کار سازمان بنادر/ خودباوری دریاییان در دوران تحریم اجازه توقف فعالیت ها را نداد/ تکیه بی سابقه سازمان بنادر به توان داخلی در حوزه ناوگان عملیاتی و تجهیزات/ نیازمند ظرفیت سازی برای تامین سوخت کم سولفور ناوگان خارجی وارد شده به بنادر هستیم دریانوردان؛ نشان دادند که می توان تحریم ها را دور زد/ دریانوردی پایدار؛ نتیجه تلاش های مقتدرانه نیروی دریایی ارتش و سپاه است/ استمرار فعالیت های اقتصادی کشور با حضور موثر نیروی دریایی ایران در آب های دور رونمایی از کتاب «اطلس تاریخ بنادر و دریانوردی ایران»/ بررسی تاریخ بنادر و دریانوردی ایران از 3 هزار سال قبل از میلاد مسیح تا سال 2012میلادی/ تهیه سند بین المللی نقش ایران در تمدن دریایی حرکت کشتیرانی تجاری ایران، یک روز هم متوقف نشد/ نقش شرکت کشتیرانی های کوچک و غیر دولتی پررنگ تر می شود/ کشتیرانی ایران؛ به استانداردهای بین المللی مجهز است/ هیچ دوره آموزشی دریانوردی در کشور متوقف نشده است/ در آینده ای نزدیک؛ قرارداد کار دریایی در کشور اجرایی می شود بدون دریانوردان؛ دستیابی به اهداف دریایی امکان پذیر نیست/ تجارت آزاد حق ایران است/ هیچ کس نمی تواند خدشه ای به واردات و صادرات کشور وارد کند/ قدردانی از ارگان های دریایی برای همراهی در صادرات کالا/ مشکلی از بابت تأمین سوخت کم سولفور نداریم آغاز مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی/ تجلیل از دریاییان نمونه کشور با حضور مدیران ارشد ارگان های دریایی سازمان بنادر و دریانوردی؛ دستگاه برتر کشوری در جشنواره شهید رجایی/ کسب بالاترین امتیاز در تمامی شاخص های عمومی ، اختصاصی و رشد عملکرد
برگزاری انتخابات شورای آیمو و ناکامی کشورهای عربستان سعودی، مصر، کویت و رژیم اشغال گر قدس از عضویت در شورا
در روز جمعه مورخ هشتم آذرماه انتخابات شورای سازمان بین المللی دریانوردی در گروه “C” برگزار گردید و بیست عضو جدید آن برگزیده شدند. ده کاندید گروه “A” و ده کاندید گروه “B” نیز به دلیل فقدان رقابت همگی به عضویت در شورا در آمدند.

 بیست و چهار کشور شامل شیلی، بلژیک، پرو، فیلیپین، استرالیا، مصر، قبرس، دانمارک، مراکش، سنگاپور، باهاماس، اندونزی، لیبریا، ترکیه، مالزی، جامائیکا، کویت، تایلند، کنیا، عربستان سعودی، مکزیک، آفریقای جنوبی، مالتا و رژیم اشغال گر قدس برای بیست کرسی گروه “C” به رقابت پرداختد. پس از برگزاری انتخابات، کشورهای مصر، عربستان سعودی، کویت و رژیم اشغال گر قدس موفق به عضویت در شورا نشدند. این کشورها به ترتیب 104، 100، 88 و 81 رأی را از میان 154 آرای مأخوذه صحیح کسب کردند. قابل ذکر است، بغیر از کشور پرو، بقیه کشورهایی که به عضوی شورا در آمدند، در دوره قبل نیز عضو شورا بودند.

کشور پرو در دوره قبل با 94 رأی در رتبه بیست و سوم قرار گرفت و از عضویت در شورا باز ماند. این کشور در این دوره از رقابت ها با کسب 114 رأی توانست رتبه شانزدهم را از آن خود نماید و جای مصر را بگیرد. مصر نیز اگر چه نسبت به دوره قبل سه رأی بیشترکسب کرد، اما این افزایش رأی نتوانست آن را وارد شورا نماید. عربستان سعودی نیز توانست نسبت به دوره قبل پنج رأی بیشتر کسب کند، اما همانند مصر از رقابت باز ماند.  خلاف مصر در دوره قبل، این بار این کشور جامائیکا بود که با کسب 109 رأی در رده بیستم ایستاد.

دو نکته در انتخابات این دوره قابل توجه می باشد. اول اینکه با خروج مصر از شورا، شکست خوردگان رقابت همگی از منطقه خلیج فارس و خاورمیانه می باشند و بدین ترتیب هیچ نماینده ای از این دو منطقه مهم و استراتژیک در ترکیب شورای آیمو حضور ندارد که از این حیث جای بسی تأسف است. وقوع چنین امری نشان دهنده این است که مجمع به قطعنامه تصویبی خود در سال 2007 توجه ننموده و عملا خلاف آن رفتار کرده است. به موجب قطعنامه شماره 1000مصوب نشست بیست و پنجم مجمع، از کشورها خواسته شد، درهنگام رأی گیری، به توزیع جغرافیایی کشورها در ترکیب شورا توجه و از آن اطمینان حاصل نمایند. نکته دوم اینکه کشور ترکیه با خیز بلندی که در همه جوانب صنعت دریانوردی برداشت، این بار نه تنها ریاست مجمع آیمو را برعهده گرفت، بلکه با کسب 136 رأی توانست بعد از کشور سنگاپور با 143 رأی در رتبه دوم قرار گیرد. این کشور در انتخابات دو سال قبل با کسب 126 بر سکوی پنجم ایستاد.   

۱۰ آذر ۱۳۹۲ ۰۹:۲۴
روابط عمومی |
کد خبر : ۲۷,۰۵۴

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید