20 میلیارد دلار طی 4 سال در پروژه‌های ریلی و بندری سرمایه گذاری می شود/ سیاست راهبردی وزرات راه برای استفاده از ظرفیت ترانزیتی و لجستیکی کشور نگرش نهادها و سازمان‌ها باید از اقتصاد زمینی به اقتصاد دریامحور تغییر کند/ سیاست جدی مجلس برای پررنگ کردن نقش دریا در برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۲ صنعت دریایی کشور، هرگز، حرکت رو به عقب نداشته است/ برنامه‌ریزی برای به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید در لجستیک و هوشمندسازی بنادر وضعیت دریایی کشور با قانون مدیریت خدمات کشوری منجمد شده است/ مشکل نیروی انسانی حوزه دریایی در برنامه هفتم توسعه و قانون بودجه 1402 حل شود/ سازمان بنادر به عنوان محور دریایی باید اختیار عمل داشته باشد اقتدار آینده کشورها به مدیریت دریا، بستگی دارد/ امنیت غذایی به امنیت دریا گره خورده است ضروت حمایت ویژه دولت و مجلس از مقوله دریا/ اقتصاد دریایی، گره گشای اقتصاد کشور است/ روی ایجاد بندر راهبردی جاسک تمرکز کنیم توسعه دریانوردی می‌تواند اقتصاد ایران را به ثبات برساند/ نیروی متخصص و نوسازی ناوگان ۲ عامل اصلی توسعه دریانوردی کشور/ دریانوردی زودبازده‌ترین مسیر سرمایه گذاری در اقتصاد دنیا است با حضور وزیر راه و شهرسازی از دریاییان نمونه کشور قدردانی شد/ اسامی 42 دریایی نمونه در سال 1401 یک افسر ارشد دریایی کشور : دریانوردی؛ شغلی مقدس، سخت و مظلومانه است/ توسعه ناوگان حمل‌ و نقل دریایی، موقعیت دریانوردی کشور را ارتقاء می‌بخشد تخلیه و بارگیری 23 میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی در بندر امام (ره) / افزایش 65 درصدی ترانزیت خارجی، 57 درصدی ترانشیپ و 27 درصدی کابوتاژ در بندر امام خمینی طی بازه زمانی شش ماهه
رئیس جمهور: دولت یازدهم برای فازهای 4 و 5 بندرشهید رجایی هم تصمیم می گیرد
رئیس جمهور اعلام کرد: دولت یازدهم تکمیل فاز دوم و سوم شهید رجایی را در دستور کار قرار خواهد داد و بعد از برنامه ریزی، مدتی بعد برای فازهای 4و 5 این بندر نیز تصمیم خواهد گرفت.

به گزارش روابط عمومی ، دکتر حسن روحانی شامگاه سه شنبه، ششم اسفندماه در نشست رییس جمهور با فعالان صنعت فولاد و توسعه دریامحور استان هرمزگان که در تالار شهید آوینی بندرعباس برگزار شد، با اشاره به ظرفیت های بالای صنعت حمل ونقل دریایی در استان هرمزگان اظهارکرد: چرا با همه امکانات موجود در کشور نتوانیم فاز دوم بندر شهید رجایی را با سرمایه گذاری به سرانجام برسانیم؟

وی ادامه داد: دولت یازدهم به حول و قوه الهی تکمیل فاز دوم و سوم شهید رجایی را در دستور کار قرار خواهد داد و بعد از برنامه ریزی، مدتی بعد برای فازهای 4 و 5 این بندر نیز تصمیم خواهد گرفت.

روحانی اعلام کرد: باید با توسعه بنادر و جاده ها، بستر لازم را برای صادرات کالاهای سایر کشورها نیز برنامه ریزی کنیم، زیرا خواست کشورهای آسیای مرکزی، اتصال به آب های جنوب ایران از طریق شبکه راه آهن است.

رئیس جمهور تصریح کرد: من نمی خواهم بگویم تحریم ملتی را از پا در نمی آورد، اما تحریم ظالمانه است و ما می خواهیم تحریم ظالمانه را برداریم .امروز در گزارشی مطلع شدم به خاطر تحریم های ظالمانه برای حمل غیر مستقیم هر کانتینر به بنادر ایران 700دلار اضافه پرداخت می شود .

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در بخش صادرات باید مواد خام مانند سنگ آهن ، نفت و گاز برای جلوگیری از خام فروشی فرآوری شود، افزود: با وجود این همه نعمت، نباید در کشور ایران فقیری وجود داشته باشد، ما اگر تمام این نعمت ها را به کار نگیریم در پیشگاه خدا مسئولیم، ملتی که استعداد و لیاقت دارد، نباید فقیر داشته باشد.

وی سیاستهای کلی اقتصادی کشور را بر مبنای اقتصاد مقاومتی درون زا و برون نگر عنوان کرد و اظهار داشت: بار اصلی اقتصاد مقاومتی بر دوش صنعتگران و کارآفرینان است و دولت در صدد با بهبود محیط کسب و کار، قوانین و مقررات، تسهیلات، بازکردن گره ها و سرمایه در گردش به وظیفه خود عمل کند.

عالی ترین مقام اجرایی کشور با تاکید بر رشد صنعتی و همزمان با آن کاهش مصرف اضافه کرد: با تکنولوژی و بهره وری و دانش بنیانی این امر امکان پذیر است ونمی خواهم بگویم که ما مستاصل هستیم، چرا نباید از این همه سرمایه گذار خارجی که به نفع اشتغال و سرمایه گذاریست، خوشحال نباشیم .

روحانی با اشاره به اینکه در بخش برون نگر بودن اقتصاد مقاومتی قدم های مهمی در زمینه تجارت، صادرات و مشکلات مالی برداشته شده است، افزود: اولین نشست با 6 قدرت بزرگ جهان خوب برداشته شد و ایران اراده لازم برای حل و فصل نهایی را دارد.

وی خاطرنشان کرد: مصرف انرژی در کشور دوبرابر استاندارد جهانی است اگر یک میلیون و 800 هزار بشکه نفت مصرف می کنیم باید 800 هزار بشکه آن صادر شود.

رئیس جمهور بر کاهش مصرف انرژی، توجه به محیط زیست برای توسعه و اقتدار کشور و افزایش ثروت ملی تاکید کرد و گفت: دولت از کارآفرینان، فرهیختگان و مردم تدبیر وامید می گیرد و دولت به عنوان خادم مردم باید این امید را افزایش دهد.

روحانی به برنامه های دولت برای توسعه شهرستان جاسک اشاره و خاطرنشان کرد: طی سه تا پنج سال آینده این منطقه به بندر مهمی برای صادرات انرژی تبدیل می شود.

رئیس جمهور در پایان سخنان خود از تلاش و کوشش صنعتگران قدردانی کرد و گفت: امیدوارم کشور شاهد سرفرازی بیشتر مردم از جمله در سواحل و جزایر جنوب باشد.

۷ اسفند ۱۳۹۲ ۱۲:۲۸
روابط عمومی |
کد خبر : ۲۸,۰۷۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید