ضرورت اشاعه فرهنگ دریایی در سراسر کشور/ ایران؛ از نظر ظرفیت های بنادر و ناوگان کشتیرانی، از کشورهای تأثیر گذار جهان است صادارت نخستین محموله آهن اسفنجی از بندرشهید باهنر صرفه‌جویی 61 میلیارد تومانی در تأمین تجهیزات بندری با تکیه بر توان داخل/ تولیدکنندگان داخلی تاکنون 768 قطعه مورد نیاز سازمان بنادر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تولید کردند افتتاح خط آهن چابهار ـ زاهدان تا پایان سال ۱۴۰۰/ هفته حمل و نقل فرصت مناسبی برای گفت‌وگو و انتقال تجربیات و ارزیابی عملکرد امضای تفاهم نامه همکاری بخش ملی پیانک ایران و انجمن هیدروگرافی و آبنگاری/ ارتقای دانش مهندسی لایروبی و نقش آن در مهندسی و مدیریت سواحل کشور نمایشگاه “انسان و دریا” در موزه ملی ایران گشایش می یابد سهم حمل و نقل از قیمت تمام شده کالا باید به حداقل ممکن برسد/ زیرساخت های ریلی بنادر کشور؛ بهبود و ارتقا یافته است/ افزایش میزان جابجایی داخلی کالا از طریق دریا؛ اقدام مهم سازمان بنادر/ اتکا به توان داخلی برای تأمین مایحتاج حمل و نقل دریایی کشور اعلام دستاوردهای سازمان بنادر در مراسم روز ملی حمل و نقل/ معرفی سرمایه گذاری های جذب شده در بنادر/ ارائه گزارشی از اقدامات و دستاوردهای دولت در حیطه فعالیت های عملیاتی و امور بندری بندر بوشهر؛ قهرمان هفدهمین دوره مسابقات ورزش های آبی کارکنان بنادر کشورشد بندرامیرآباد؛ حلقه اتصال توسعه حمل و نقل و ترانزیت کالاهای کانتینری در دریای خزر/ توسعه حمل و نقل و ترانزیت کالاهای کانتینری میان ایران و روسیه
طرح نوروزی 93 بدون سانحه به نیمه راه رسید
معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از موفقیت آمیز بودن عملیات جابجایی بیش از یک و نیم میلیون نفر مسافر در موج نخست سفرهای نوروزی، انجام سفرهای ایمن دریایی به مقصد جزایر قشم، کیش و هرمز و سپری شدن روزهایی بدون سانحه ناگوار دریایی در آب های خلیج فارس خبر داد.

به گزارشروابط عمومی ،"مهدی نوفرستی" جانشین رییس کمیته سفرهای دریایی هرمزگان طی مصاحبه ای که به مناسبت انجام موفقیت آمیز سفرهای دریایی در نیمه نخست طرح نوروزی 93 انجام شد، پرتردد ترین مسیرهای دریایی کشور را مربوط به حوزه جغرافیایی این استان دانست و گفت: بیش از 95 درصد از سفرهای دریایی و 100 درصد حمل خودرو به جزایر کشور از بنادر هرمزگان انجام می شود.

وی ادامه داد: طرح ساماندهی سفرهای دریایی سال 93 که از 25 اسفندماه گذشته آغاز شده و تا تاریخ پانزدهم فروردین ماه جاری ادامه دارد، همینک به نیمه راه رسیده است؛ ما در این طرح به رعایت ضوابط ایمنی در بنادر، شناورها، مسیرهای تردد و همچنین مشارکت مسافران در این زمینه توجهی ویژه داریم.

به گفته این مقام مسئول، در نیمه نخست طرح نوروزی امسال، ناوگان مسافری در هرمزگان از طریق 9 بندر مجاز وظیفه حمل و نقل ایمن مسافران دریایی را به مقصد جزایر زیبای خلیج فارس را به انجام رساندند. همچنین سفرهای خارجی نیز از طریق دو بندر مسافری باهنر و لنگه به کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام شد.

نوفرستی تصریح کرد: برای اطمینان از ایمن و استاندراد بودن شناورها، بازرسان مجاز سازمان بنادر و دریانوردی هر دو ماه یکبار و موسسات رده بندی به صورت ادواری شرایط ایمنی شناور مسافری را بررسی می کنند.

 

سوم تا ششم فروردین؛ اوج ترافیک بنادر مسافری

جانشین رییس کمیته سفرهای دریایی هرمزگان دوره زمانی بین سوم تا ششم فروردین هر سال را به عنوان زمان اوج سفرهای دریایی در کشور عنوان کرد و از فعالیت تیم های آتش نشانی، آمبولانس، غواصی و بازرسان در تک تک بنادر مسافری هرمزگان به صورت 24 ساعته خبر داد.

نوفرستی ساعات 8 تا 11 صبح هر روز در ایام تعطیلات نوروزی را زمان اوج ترافیک بنادر دانست و از مردم خواست طی ساعات مذکور، صبر و بردباری را سرلوحه رفتار خود قرار دهند.

وی از سپری شدن نیمه نخست طرح نوروزی 93 بدون حادثه ناگوار دریایی خبر داد و تاکید کرد: باتوجه به شرایط ویژه اقلیمی خلیج فارس، هم اکنون وضعیت فنی همه شناورها ارتقاء یافته است، اما به اذعان کارشناسان سازمان جهانی دریانوردی، هنوز صنایع های دریایی و هوایی با تمامی پیشرفت صورت گرفته، نتوانسته اند به طور کامل همه سوانح را پوشش دهند.

نوفرستی صحت و سرعت تبادل اطلاعات دریانوردی در استان هرمزگان را بسیار مناسب ارزیابی و اضافه کرد: درصد تطابق اطلاعات دریافتی با واقعیت، 70 درصد به بالاست که تمامی عوامل مذکور در کاهش بروز سوانح دریایی بسیار موثر بوده است.

 

سازمان بنادر دخالتی در افزایش قیمت بلیط شناورها ندارد

نوفرستی در پاسخ به برخی ابهامات و شایعات مطرح شده طی روزهای نخست تعطیلات نوروزی در خصوص افزایش هزینه بلیط مسیرهای دریایی کیش و قشم که باعث سردرگمی مسافران دریایی شده بود، گفت: سازمان بنادر و دریانوردی هیچ گونه دخالت و اختیاری در کاهش یا افزایش قیمت بلیط شناورهای مسافری ندارد و افزایش قیمت ها از سوی مناطق آزاد اعمال شده است.

جانشین رییس کمیته سفرهای دریایی هرمزگان با اشاره به آخرین وضعیت ناوگان مسافرت دریایی این استان خاطرنشان کرد: 90 فروند شناور در ایام تعطیلات نوروزی به مسافرات دریایی خدمات می دهند که تعداد 58 فروند آنها مخصوص حمل مسافر است؛ از این تعداد، 46 فروند مسیر قشم و 12 فروند نیز مسیر کیش را پوشش می دهد.

 

7600صندلی؛ ظرفیت ناوگان مسافرت دریایی

وی ظرفیت برنامه ریزی شده ناوگان مسافرت دریایی برای تعطیلات نوروزی سال 93 را در مجموع 7 هزار و 663 صندلی اعلام کرد و افزود: در مسیرهای دریایی قشم با افزایش 300 صندلی، ظرفیت موجود به 5هزار و50 صندلی و مسیرهای دریایی کیش نیز به 2 هزار و 612 صندلی رسیده است.

به گفته نوفرستی، 25 فروند شناور لندینگ کرافت جابجایی خودرو به قشم و 7 فروند نیز جابجایی خودروی مسافران به کیش را پوشش می دهند.

وی در همین رابطه یادآور شد: بنادر لنگه، چارک و آفتاب برای سفر خودرو و مسافر به جزیره کیش مشغول به خدمت رسانی هستند.

نوفرستی تاکید کرد: در سال های گذشته امکان سفر به جزیره هرمز به صورت ایمن وجود نداشت اما هم اکنون لایروبی بخشی از حوضچه بندرگاه این جزیره انجام شده و به غیر از یکی دو شناور، بقیه شناورها می توانند در این مسیر تردد داشته باشند.

معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در بحث پاسخگویی به شرایط اضطرار گفت: 13 فروند شناور سازمان بنادر و دریانوردی در طرح نوروزی 93 حضور دارند که در این طرح، 6 فروند شناور ویژه جستجو و نجات مجهز به تجهیزات ناوبری، پزشکی و تکنیسین فوریت های پزشکی فعال است.

 

راه اندازی کلوب های مردمی همیار ناجی

نوفرستی به راه اندازی کلوب های همیار ناجی در این استان اشاره کرد و اظهار داشت: در بحث ساحلی کمک آتش نشانی داریم و حدود 32 کلوب مردم نهاد هم در سواحل و جزایر استان، به عنوان همیار ناجی با سازمان بنادر همکاری دارند. علاوه بر این 12 مرکز جستجو نجات دریایی اصلی و فرعی نیز به صورت دائمی وظیفه خدمات رسانی به سانحه دیدگان دریایی را بر عهده دارند.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر بنادر مسافری، در تعدادی از اسکله های تفریحی و صیادی جزیره قشم مثل مسیر کندالو - جزیره هنگام و شیب دراز - جزیره هنگام که اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان مسئولیتی در مدیریت آن ندارد، نیرو مستقر شده است که در آن مبادی نیز یک گروه همیار ناجی، تیم غواصی و دستگاه های مخابرات دریایی مستقر شده است.

 

همگرایی ارگان ها؛ شاه کلید موفقیت طرح های نوروزی

جانشین رییس کمیته سفرهای دریایی هرمزگان همگرایی ارگان ها را شاه کلید موفقیت طرح های نوروزی برشمرد و افزود: نیروی دریای سپاه، دریابانی، هلال احمر و اورژانس هم کنار ما هستند و هلی کوپتر و هواپیما هم در اختیار داریم که هم اورژانس هوایی و هم اورژانس دریایی را برای اولین کنار هم در این طرح پیش بینی کرده ایم.

 

شماره تلفن های طلایی در یک سفر دریایی

وی در پایان از مردم خواست برای کسب اطلاعات دریایی ایام نوروز با دو شماره 2122500 و 2122501 (0761) تماس حاصل نمایند؛ این شماره ها، اطلاع رسانی 24 ساعته به مسافران دریایی را برعهده دارند و در خصوص بروز هرگونه اضطرار و فقط برای سوانح دریایی با شماره 1550 تماس بگیرند و در موارد دیگر، آن را مشغول نکنند.

به گفته نوفرستی، در بحث ارایه اطلاعات هواشناسی نیز سامانه پیامکی300076373000 آماده اطلاع رسانی به مسافران دریایی می باشد.

۶ فروردین ۱۳۹۳ ۱۴:۰۴
روابط عمومی |
کد خبر : ۲۸,۳۷۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید