هیچ مرجع دریایی منطقه ای به درخواست کمک نفتکش Sabiti در زمان حادثه پاسخ نداد ‌اقتصاد مقاومتی و رونق تولید در صنایع فراساحل‌، مهمترین محورهای پنجمین نمایشگاه دریایی‌ تداوم توسعه بنادر در سخت‌ترین شرایط تحریم/ از بسیاری از کشورهای همسایه جلوتریم پیشنهاد سفیر بنگلادش برای احداث کارخانه تولید پارچه در بندر امیر آباد/ روابط تجاری و بندری ایران و بنگلادش توسعه پیدا می کند بازدید معاون دریایی سازمان بنادر از پایانه های دریایی و بنادر هرمزگان/ ارزیابی روند فعالیت ها و نحوه خدمات رسانی به ساحل نشینان و دریانوردان استان حمل یکسره محموله ذرت به سیلوهای اختصاصی خارج از محدوده بندر انزلی احداث اسکله سرپوشیده در بندر انزلی/ لزوم ورود سرمایه‌گذاران برای پروژه مارینای بندرانزلی/۴۰ هکتار به پسکرانه بندرانزلی اضافه می شود رشد 50 درصدی تخلیه کالاهای اساسی در بندر امام (ره) طی شش ماهه نخست سال جاری/ 3 میلیون تن؛ موجودی فعلی کالای اساسی در بندر امام(ره)/ رشد 200 درصدی ترخیص کالاهای اساسی / درخواست سازمان بنادر از شرکت های دولتی برای ترخیص سریع تر کالا امدادرسانی به خدمه کشتی مستقر در لنگرگاه بندر نوشهر تعمیر یک دستگاه جرثقیل ابرسازه کانتینری توسط متخصصان داخلی/ جرثقیل کشتی به ساحل شماره 13 بندر شهید رجایی با 30 میلیارد ریال اعتبار تعمیر شد
استیری در جریان بازدید از اسکله های گردشگری قشم مطرح کرد؛  آب های فیروزه ای خلیج فارس فرش راه مسافران نوروزی
معاون اموردریایی سازمان بنادر و دریانوردی کشور بر ضرورت رعایت "ایمنی سفرهای دریایی" به عنوان مهم ترین دغدغه مسئولان این سازمان در ایام تعطیلات نوروزی 93 تأکید کرد و گفت: آب های فیروزه ای رنگ خلیج فارس را به رسم میهمان نوازی، فرش راه مسافران نوروزی کرده ایم.

به گزارش روابط عمومی ، "سید علی استیری" در جریان سفری یکروزه از اسکله های تفریحی و گردشگری کندالو و شیب دراز در جزیره قشم بازدید کرد. در حاشیه این بازدید میدانی، جمعی از میهمانان نوروزی با این مقام مسئول که سکانداری سفرهای دریایی در کشور را بر عهده دارد، دیدار کرده و مسائل و مشکلات خود را با وی در میان گذاشتند.

بازدید این مقام ارشد سازمان بنادر و دریانوردی از اسکله های گردشگری قشم در حالی صورت گرفت که در این جزیره، تنها سه بندر شهید ذاکری، پهل و لافت تحت نظارت مستقیم این سازمان قرار دارند.

"سیامک صحرایی" مدیرکل ایمنی و دریانوردی سازمان بنادر، "مهدی نوفرستی" معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان و "سید باقر موسوی" رییس اداره بنادر و دریانوردی قشم در این بازدید یکروزه استیری را همراهی می کردند.

معاون اموردریایی سازمان بنادر و دریانوردی کشور در حاشیه سفر خود به جزیره قشم طی سخنانی "ایمنی سفرهای دریایی" را مهم ترین دغدغه این سازمان در ایام تعطیلات نوروزی عنوان کرد و گفت: برای بسیاری از مردم کشور ما که به سرزمین های جنوبی ایران سفر می کنند، دریا آنقدر جاذبه دارد که ممکن است این هیجانات باعث شود تا ایمنی در سفر مورد کم توجهی قرار گیرد.

استیری در رابطه با مباحث ایمنی ترددهای دریایی و گشت های ساحلی میهمانان نوروزی، نکاتی را به نیروهای شرکت های تعاونی مستقر در اسکله های گردشگری گوشزد کرد.

 وی یادآور شد: اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان هر چند مسئولیتی در مدیریت اسکله های گردشگری جزیره قشم ندارد، اما به منظور نظارت بر ایمنی ترددها در مسیر قشم- جزیره هنگام و گشت و گذار دریایی در سه اسکله کندالو، شیب دراز و حرا، احساس تکلیف می کند. همچنین، یک گروه همیار ناجی و تیم غواصی برای هر کدام از این اسکله ها پیش بینی شده و این مراکز به دستگاه های مخابرات دریایی نیز تجهیز شده اند.

 معاون اموردریایی سازمان بنادر و سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان ضمن اشاره به فعالیت 12 مرکز جستجو نجات دریایی اصلی و فرعی در بنادر و جزایر این استان گفت: این مراکز به صورت دائمی وظیفه خدمات رسانی به حادثه دیدگان احتمالی سوانح دریایی را بر عهده دارند. علاوه بر این، حدود 32 کلوب مردم نهاد نیز در سواحل و جزایر استان، به عنوان همیار ناجی با سازمان بنادر همکاری دارند.

 این مقام مسئول در جریان بازدید خود از جزیره قشم از همیاران ناجی در این جزیره خواست تا از تردد شناورهای که مسافران آن فاقد جلیقه نجات هستند، جلوگیری کنند.

استیری همچنین ضمن اشاره به تمهیدات اندیشیده در طرح نوروزی 93 به منظور فراهم شدن بستر لازم جهت انجام ترددهای ایمن دریایی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در نیمه نخست اجرای این طرح درهرمزگان که بیش از دو میلیون نفر جابجایی مسافر صورت گرفت، هیچ گونه سانحه دریایی را شاهد نبودیم و میهمانان نوروزی در ایمنی و آرامش کامل از طریق 10 بندر مسافری، سفری خاطره انگیز را در پهنه آب های ساحلی هرمزگان تجربه کردند.

 وی اضافه کرد: بر همین اساس، همگرایی دست اندرکاران بخش های مختلف ناوگان مسافرت های دریایی و سایر ارگان های دخیل در این امر طی نیمه نخست تعطیلات نوروزی باعث شد تا سفرهایی آرامش بخش و خاطره آفرین را برای هموطنان رقم بخورد؛ به تعبیری باید اذعان نمایم که آب های فیروزه ای رنگ خلیج فارس را به رسم میهمان نوازی فرش راه مسافران نورزی کرده ایم.

معاون اموردریایی سازمان بنادرو دریانوردی کشور همچنین در بخش پایانی سخنان بار دیگر به میهمانان نوروزی توصیه کرد حتماً از بنادر مجاز، شناورهای مجاز و زمان مجاز مبادرت به سفر دریایی بکنند و با دست زدن به اقدامات ماجراجویانه، به هیچ وجه جان خود را به خط نیندازند.

 وی اضافه کرد: مسافران حتماً در زمان حضور در شناورها جلیقه نجات تعبیه شده در کنار صندلی ها را بر تن خود داشته باشند و از سوی دیگر در هنگام اقامت در سواحل و حضور بر روی دریا به هیچ وجه با ریختن زباله، طبیعت بکر دریا را آلوده نکنند.

 بنابراین گزارش، بنادر مسافری هرمزگان بیش از 95 درصد کل حمل و نقل مسافران دریایی در آب های کشور و 100 درصد حمل خودرو به مقصد جزایر خلیج فارس را بر عهده دارند. طرح نوروزی ساماندهی سفرهای دریایی هرمزگان در سه بخش ایمنی مسیرهای تردد، ایمنی بنادر و ایمنی شناورها از 25 اسفند 92 آغاز شده و تا 15فروردین 93 ادامه دارد.

یادآور می شود، میهمانان نوروزی برای انجام سفرهای دریایی به مقصد جزایر قشم و هرمز از طریق بندر شهید حقانی بندرعباس و برای سفر با خودرو به جزیره قشم از مسیر دریایی بندر پهل- بندر لافت استفاده می کنند. همچنین بنادر لنگه، چارک و آفتاب در غرب هرمزگان نیز برای سفر مسافر و خودرو به جزیره کیش در حال فعالیت شبانه روزی هستند.

 

 

 

 

۹ فروردین ۱۳۹۳ ۱۵:۵۴
کد خبر : ۲۸,۳۹۳

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید