flag

طی چهار ماهه اول سال جاری رخ داد: رشد 19 درصدی عملکرد بنادر استان خوزستان

تخلیه و بارگیری انواع کالای نفتی و غیرنفتی در بنادر استان خوزستان طی چهار ماه نخست سال جاری با رشدی 19درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به حدود 15 میلیون تن رسید.

به گزارش روابط عمومی، «مهندس سعداله عبداللهی» مدیر کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با بیان اینکه در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاخص های عملیاتی در بنادر خوزستان از رشد مطلوبی برخوردار شده، اظهار داشت: مجموع تخلیه و بارگیری انواع کالای نفتی و غیرنفتی تا پایان تیرماه ماه سال جاری با 19 درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بالغ بر 14 میلیون و 959 هزار و673 تن بوده است که از این میزان، 6 میلیون و83 هزار و 685 تن کالای نفتی و 8 میلیون 875 هزار و 988 تن را کالای غیر نفتی تشکیل می‌دهد که به ترتیب حاکی از رشد 27 و 14 درصدی در موارد مــــذکور می باشد.

مهندس عبداللهی در ادامه افزود: غلات، مواد معدنی، شکر، آهن آلات و تولیدات شیمیایی عمده کالاهایی است که طی این مدت در بنادر خوزستان تخلیه و بارگیری گردیده است.

ایجاد زمینه های مناسب برای استفاده از پایانه های مسافری :

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با اشاره به برخورداری این استان از پایانه‌های بزرگ و مجهز مسافری اظهار داشت: طی چهار ماهه سال جاری افزون بر 15هزار نفر مسافر از طریق مرزهای دریایی استان جابجا شده اند که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 20 درصد رشد داشته است.

رشد تخلیه و بارگیری کالاهای کانتینری :

وی همچنین به رشد قابل توجه تخلیه و بارگیری کالاهای کانتینری در بنادر خوزستان اشاره کرده و افزود: تا پایان تیر ماه امسال بیش از 78 هزار و 288TEU کانتینر در بنادر استان خوزستان تخلیه و بارگیری شده است که با رشد 51 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ، افزایش مطلوب خدمات لجستیکی در بنادر استان را نشـان مـــــی دهد.

جایگاه ویژه بندر امام خمینی در حمل و نقل چند وجهی :

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) با اشاره به جایگاه ویژه بندر امام خمینی (ره) در مبحث حمل و نقل چند وجهی به لحاظ دسترسی به انواع گونه های حمل و نقل ریلی، جاده ای و هوایی، میزان ترانزیت چهار ماهه انواع کالا از جمله فرآورده های نفتی را حدود 2 میلیون تن برشمرد این امر سبب شده طی سال های اخیر همواره جایگاه برتر مرز ترانزیتی کشور را به خود اختصاص دهد.

وی همچنین تعداد کشتی های تجاری ورودی طی چهار ماهه اخیر به بندر امام خمینی (ره) را 549 فروند کشتی اعلام نمود که رشدی 32 درصدی را نشان می دهد.

مدیریت زنجیره ی تامین با بهره گیری از ظرفیت ریلی :

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان با اشاره به اهمیت حمل و نقل ریلی در بنادر و ضرورت مدیریت زنجیره ی تأمین با بهره گیری از ظرفیت ریلی کشور، از رشد 57 درصدی تناژ حمل ریلی به میزان 325 هزار و836 تن طی این مدت خبر داده و افزود: تعداد 6 هزار و 34 دستگاه واگن در این چهار ماهه انواع کالا را از مجتمع بندری به سایر نقاط کشور جابجا کرده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشدی 51 درصدی را نشان می دهد.

لازم به ذکر است که بنادر خوزستان متشکل از مجتمع بندری امام خمینی (ره) و بنادر خرمشهر و آبادان و سه بندر کوچک سجافی، چویبده و اروند کنار در شمال غربی خلیج فارس است که بیش از یک سوم حجم مبادلات بازرگانی کشور در آنها انجام می شود.

چهارشنبه ۱۵ اَمرداد ۱۳۹۳
08:57
منبع: مرکز روابط عمومی
چاپ