اعتراض انجمن حفاظت از محیط زیست کاریستوس یونان به توقیف نفتکش حامل نفت ایران/ محیط زیست کاریستوس نباید بهای سنگین گزینه های سیاسی دولت یونان را پرداخت کند/ نفتکش باید فورا بندر کاریستوس را ترک‌ کند سوخت کم‌سولفور نیم درصد برای ناوگان ملی دریایی تامین شد/ برنامه‌ریزی برای توسعه ساحل و فراساحل سوخت‌رسانی در بندر سلخ در جزیره قشم بیانیه سازمان بنادر درباره توقیف بار کشتی ایرانی در آب‌های یونان/ اقدام یونانی‌ها؛ دزدی دریایی و برخلاف موازین بین‌المللی است/ دولت یونان فورا به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند زیرساخت بانکرینگ در بندر چابهار ایجاد می‌شود/ توزیع روزانه ۱۲۰۰ تن سوخت‌ کم‌سولفور به ناوگان ملی از سایت بندر شهید رجایی آمادگی بندر تیاب برای جذب سرمایه گذار جهت احداث انبارهای نگهداشت کالا / ساخت اسکله چند منظوره بندر سیریک درحال اتمام است ضرورت تسهیل تردد کشتی‌های با پرچم ایران به تمامی بنادر روسیه/ تسریع در راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی رو-رو بین بنادر روسیه و بنادر شمالی ایران/ اعلام آمادگی ایران برای سرمایه گذاری در خرید و ساخت کشتی برای فعالیت در خزر روسیه و‌ ایران برای توسعه همکاری دریایی مصمم هستند/ حداکثر بار از دریای خزر باید به بنادر ایران برسد/ لزوم عمیق‌سازی دریای خزر برای افزایش حمل‌ونقل دریایی اولین سالگرد تدفین شهیدان گمنام در بندر شهید رجایی برگزار شد کاهش ۲ میلیون تنی کالای اساسی انباشته در بندر امام خمینی(ره)/ خروج کالا از بندر امام با سرعت در حال انجام است برنامه سازمان بنادر برای مقابله با کرونا و بیماری‌های عفونی در بنادر و روی کشتی در سال ۱۴۰۱/ تداوم نظارت و کنترل شیوع بیماری‌های عفونی در بنادر بازرگانی و مسافری
بهره برداری از دو فروند شناور مسافری پیشرفته در جزیره قشم
طی مراسمی با حضور معاون امور بندری سازمان بنادر و مسئولان اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، دو فروند شناور مسافری پیشرفته با هدف ایمنی و افزایش ظرفیت ناوگان مسافری دریایی این استان در جزیره قشم بهره برداری می شود.

به گزارش روابط عمومی، در مراسم بهره برداری از این شناورها که در نخستین ساعات کاری صبح (پنجشنبه، 16 مردادماه) برگزار می شود، "دکتر علی جهاندیده" عضو هیأت عامل و معاون امور بندری و مناطق ویژه سازمان بنادر و دریانوردی، "ابراهیم ایدنی" مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، مدیرعامل بانک توسعه و تعاون کشور، مدیرعامل شرکت سازنده این شناورها (مدکندالو) و  جمعی از مسئولین و مدیران حوزه دریایی و بندری استان  و جزیره قشم حضور دارند.

ظرفیت هرکدام از این شناورها 60 نفر است که در مسیر بندرعباس به قشم و هرمز تردد خواهند کرد. این شناورها در مدت یکسال توسط متخصصان ایرانی در کارخانجات مدکندالو ساخته شده است و برای ساخت این شناورها بیش از یک میلیون و520 هزار دلار هزینه شده است.

این در حالیست که، ساخت این شناورها در کشور صرفه جویی 250 هزار دلاری دارد و این شناورهای کلاس کاتاماران با سرعت 25 نات دریایی(46 کیلومتر بر ساعت) است که زمان تردد به جزایر قشم و هرمز را از یک ساعت به 45 دقیقه کاهش می دهد.

گفتنی است، ارائه 10 درصد سهم آورده، اعطای 90 درصد وام بانکی و با پرداخت آن به صورت اقساط از مزایایی است که از طریق بانک توسعه تعاون برای تعاونی های سرمایه گذار در نظر گرفته شده است.

با الحاق این دو شناور به ناوگان مسافری دریایی هرمزگان، تعداد شناورهای مستقر در مسیرهای دریایی مرکز استان به 34 شناور و ظرفیت صندلی ها به 3 هزار و 704 نفر افزایش خواهد یافت.

شایان ذکر است، دو فروند شناور دیگر نیز در دست ساخت است که تا مهرماه از طریق تعاونی های شناورداران به ناوگان دریایی هرمزگان افزوده می شود. همچنین ساخت 4 فروند شناور مسافری 135 نفره نیز در برنامه های آتی در نظر گرفته شده است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده، روزانه بیش از 50 هزار مسافر از 10 بندر مسافری هرمزگان به جزایر قشم، کیش و هرمز سفر می کنند. از ابتدای سال جاری تاکنون، حدود 5میلیون و 503 هزار نفر- سفر در بنادر مسافری این استان به ثبت رسیده است.

بر اساس این گزارش، وجود جزایری مانند هرمز، هنگام، قشم و جاذبه های طبیعی مانند جنگل های حرا، جزایر ناز و وجود دلفین ها اکواریوم طبیعت ویژه ای به این استان داده است که سالانه حجم زیادی از مسافران و گردشگران را به خود جذب می کند. همچنین دو منطقه آزاد تجاری و توریستی قشم و کیش تمایل مسافران را برای تردد در دریا دو چندان کرده است.

به نظر می رسد فعال شدن گردشگری دریایی با فراهم شدن زیرساخت ها موجب جذب‌ گردشگران داخلی و خارجی به این استان و افزایش درآمد قابل توجه ساحل نشینان و ساکنان جزایر هرمزگان از این طریق و در نتیجه زمینه اشتغال جوانان دیار پاسبانان خلیج فارس را فراهم کند.

یادآور می شود، استان هرمزگان با دارا بودن 14جزیره و 71 بندر استعداد ویژه ای برای جذب گردشگر دارد؛ به گونه ای که بیش از 98 درصد ترددهای دریایی از طریق بنادر مسافری هرمزگان صورت می پذیرد و بر همین اساس، به عنوان پایتخت مسافرت های دریایی ایران زمین شناخته می شود.

22  

4  

3 

8

۱۵ اَمرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۱۰
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۲۹,۴۷۶

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید