اختصاص یدک کش جدید به بندر امام(ره) برگزاری موفق مانور اطفاء حریق به صورت دستی در بندر بوشهر واگذاری فرصت های سرمایه گذاری از طریق مزایده/ تاکید بر حل چالش های سرمایه گذاران در بنادر با نگاه بلندمدت و حفظ منافع ملی و درچارچوب اقتصاد دریامحور/ سرمایه گذاری 19 هزار میلیاردی بخش خصوصی در بندرامیرآباد صدور مجوز ساخت اسکله گردشگری در بندر ماهشهر مانور موفق اطفای حریق مخازن مایعات نفتی در مجتمع بندری انزلی تعیین تکلیف 30 کانتینر بلاتکلیف در بندر بوشهر آغاز شد بررسی و شناسایی عوامل آلودگی ساحل کنگان ادامه دارد منابع مالی؛ حلقه مفقوده زنجیره تامین نیروی انسانی حمل‌ونقل دریایی/ ضرورت حمایت ویژه مجلس در تسهیل جذب نیرو سازمان بنادر تکریم و معارفه مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان برگزار شد/ضرورت هم افزایی ارگانهای دریایی در بزرگترین استان ساحلی ایران/ بسترسازی برای گسترش زیربناهای بندرگاهی و پسکرانه‌ای "دیپلماسی اقتصادی" سیاست‌ راهبردی دولت در تجارت بین المللی/ نقش کلیدی بنادر کوچک در تامین معیشت ساحل‌نشینان/ ضرورت ارتباط هوشمندانه سازمان‌های همکار در ترانزیت کالا
ایدنی پیشنهادات خود را به منظور افزایش اقتدار دریایی ایران مطرح کرد
عالی ترین مقام حوزه دریایی و بندری هرمزگان در گردهمایی مدیران دریایی سراسر کشور که با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی در حال برگزاری است، پیشنهادات خود را برای افزایش اقتدار دریایی کشور در آب های خلیج فارس و دریای عمان را مطرح کرد.

به گزارش روابط عمومی ، "ابراهیم ایدنی" شامگاه سه شنبه (ششم آبانماه) در جمع بیش از 100نفر از مسئولان ستادی سازمان بنادر، مدیران کل و معاونین امور دریایی ادارات بنادر و دریانوردی هفت استان ساحلی کشور در جزیره قشم، بر لزوم تهیه و تنظیم سیاست های مدون و مشخص در ارتباط با فعالیت های مربوط به دریا تأکید کرد.

وی در ادامه مهم ترین دغدغه دست اندرکاران و فعالان صنعت حمل و نقل دریایی در شرایط فعلی کشور را توسعه خدمات دریایی دانست و به بیان دیدگاه های خود در این زمینه پرداخت.

ایدنی با اشاره به اینکه طی سالیان گذشته در زمینه آبرسانی به کشتی های عبوری و بانکرینگ در خلیج فارس اقدامات مناسبی صورت گرفته است، گفت: با توجه به شعار این گردهمایی که "اقتدار دریایی ایران در آبهای تحت حاکمیت از خزر تا اروند و ابوموسی تا مکران از طریق اجرای موثر مقررات بین المللی"  می باشد، برای ارتقای وضعیت خدمات دریایی کشور نیازمند عزم ملی هستیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان همچنین خاطرنشان کرد: وجود یک شرکت ملی که بتواند در آب های ایران کار تخصصی سلویج شناورها را انجام دهد، ضروری به نظر می رسد.

وی با تأکید بر اینکه حمایت از بخش خصوصی برای حضور پررنگ تر در صنعت دریانوردی باید در سرلوحه کار قرار گیرد، استاندارد سازی ناوگان مسافرت های دریایی با مشارکت بخش خصوصی از یک سو و الحاق بیش از 10 فروند یدک کش پبشرفته از سوی دیگر را به عنوان پیامدهای مثبت حضور بخش  های غیر دولتی در حوزه حمل و نقل دریایی کشور دانست.  

عالی ترین مقام حوزه دریایی و بندری هرمزگان در بخش دیگری از اظهاراتش،  لزوم تدوین طرح جامع تأمین تجهیزات استراتژیک متناسب با فعالیت های بندر، اصلاح تشکیلات اداری، تعیین تکلیف وضعیت استخدامی نیروهای استانی در بخش های جستجو و نجات دریایی، پورت استیت، وی.تی.اس و ادارات ثبت شناورها را از جمله مهم ترین خواسته های حوزه کاری خود برشمرد.

وی در پایان، توسعه متوازن بین بخش های خشکی و دریایی در بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری کشور را خواستار شد و گفت: مطالعات مربوط به توسعه بخش های دریایی همچون دوطرفه شدن کانال های ورودی در راستای افزایش ظرفیت فازهای توسعه این بندر باید بجدّ در دستور کار قرار گیرد.  

لازم به ذکر است، پس از سخنرانی مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان به عنوان مدیر ارشد بندر شهید رجایی که بزرگترین بندر تجاری ایران محسوب می شود، مدیران کل شش استان ساحلی دیگر شامل خوزستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، گیلان، مازندران و گلستان نیز به بیان دیدگاه ها و پیشنهادات خود در خصوص رفع چالش های صنعت دریانوردی کشور پرداختند.

گفتنی است، بیش از 100نفر از مسئولان ستادی سازمان بنادر، مدیران کل و معاونین امور دریایی ادارات بنادر و دریانوردی هفت استان ساحلی به همراه کارشناسان و متخصصان این صنعت، از امروز(سه شنبه ششم آبانماه) در جزیره قشم، سرزمین عجایب هفتگانه خلیج فارس گرد هم آمده اند تا طی نشستی دو روزه، راهکارهای موجود برای رفع چالش های صنعت دریانوردی را بررسی کنند.

طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، مهندس " محمد سعید نژاد" معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی دریانوردی در پایان نشست روز نخست، در خصوص مباحث مطرح شده به ایراد سخنرانی می پردازد.

یادآور می شود، استان هرمزگان با برخورداری از بالغ بر 70 بندر بزرگ و کوچک و همچنین دو هزار و 238 کیلومتر نوار ساحلی (با احتساب جزایر) مهم ترین استان دریایی کشور قلمداد می شود. منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری کشور، بندر شهید حقانی به عنوان بزرگترین بندر مسافری کشور و همچنین بنادر جزیره قشم شامل شهید ذاکری، پهل و لافت به عنوان پرترددترین بنادر مسافری کشور همگی در این استان واقع شده اند؛ از سوی دیگر، با اقدامات صورت گرفته طی سال های پس از انقلاب اسلامی، این استان به مرکز ثقل صنعت حمل و نقل دریایی در ایران و منطقه تبدیل شده است و در ادبیات رسانه ای از این استان به عنوان پایتخت مسافرت های دریایی کشور یاد می شود.

۶ آبان ۱۳۹۳ ۱۸:۰۷
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۰,۳۷۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید