روند مثبت توان عملیاتی بنادر ایران/ عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بنادر ایران؛ 4 درصد افزایش یافته است/ ابتکار صلح هرمز بر روی ظرفیت و توانایی کشورهای منطقه برای تأمین و ارتقای امنیت دریانوردی تأکید دارد/ نیازی به حضور نیروهای دریایی بیگانه و کشورهای خارج از منطقه نیست/ سازمان بنادر در حال افزایش ظرفیت بنادر اصلی کشور است/ تغییر نام گریس 1حق مالک کشتی است قرارگیری ایران در تراز کشورهای دارای بنادر پیشرفته با توسعه بندر چابهار/ راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار/ تأکید بر تسهیل و تسریع مسافرت های دریایی ایران و روسیه زمینه های متعددی برای همکاری های تجارى دارند/ رشد ٣٠ درصدى تجارت خارجی منطقه آستراخان با ایران/ حل مشکلات تجار بنادر شمالى ایران و بنادر آستراخان امدادرسانی به یک شناور مسافری در آب های بندرعباس/ مسافران شناور مسافری "ذوالفقار" در ایمنی و سلامت کامل هستند تعیین تکلیف قایق های فاقد هویت در بندر خرمشهر/ گواهینامه های قدیمی مالکان شناورها تعویض می شود احداث سیلو توسط بخش خصوصی به ظرفیت ۲۵۰هزار تن در بندرامیرآباد/ بندر امیرآباد؛ هاب غلات شمال کشور است صدور مجوز ساخت برای شناورهای تولید داخل درسیستان و بلوچستان/ حل مشکلات کارگاه های شناورسازی پنج خدمه موتور لنج باری از خطر غرق نجات یافتند علاقه قرقیزستانی ها برای سرمایه گذاری در بنادر ایران/ امکان ارتباط لجستیک بین دو کشور ایران و قرقیزستان برای هاب توزیع کالا/ پیشنهاد ایجاد محل هایی در بنادر ایران برای فعالیت سرمایه گذاران قرقیزستان ایجاد خطوط منظم کانتینری بین بنادر ایران و روسیه/ راه اندازی خطوط کشتیرانی رو – رو ریلی بین بنادر ماخاچ کالا و امیرآباد/ تسهیل ورود و اجازه پهلودهی شناورهای کشتیرانی دریای خزر در کلیه بنادر ساحلی روسیه/ معافیت ویزایی برای پیاده و سوار شدن دریانوردان دو کشور ایران و روسیه
بندر شهید رجایی میزبان هیأت های تجاری کشور افغانستان و کردستان عراق
نشست مشترک بازرگانان و سرمایه گذاران کشور افغانستان و کردستان عراق با مسئولین و کارشناسان حوزه های حمل و نقل و بازرگانی بین المللی استان هرمزگان به عنوان پایتخت اقتصادی ایران، در منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، "محمد علی اصل سعیدی پور" معاون عملیات بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان در ابتدای این نشست ضمن تشریح ظرفیت ها  حوزه دریایی و بندری هرمزگان از انجام 84 درصد از عملیات نفتی،60 درصد عملیات غیرنفتی و 97 درصد از جابجایی مسافر کشور در بنادر این استان خبر داد.

وی ادامه داد: هرمزگان با برخورداری از 14 جزیره، بیش از 70 بندر و 2 هزار و 238 کیلومتر مرز دریایی بزرگترین استان ساحلی کشور به شمار می رود و اداره کل بنادر و دریانوردی استان نیز وظایف حاکمیتی دریانوردی و مدیریت بندری را در این استان اعمال می کند.

سعیدی پور در ادامه به ظرفیت ها و مزایای بندر شهید رجایی در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز اشاره کرد و افزود: دسترسی به آبهای آزاد از مسیر کریدور شمال- جنوب، انجام 84 درصد عملیات کانتینری کشور و 64 درصد کل عملیات تجارت دریایی ایران از مزایای این بندر است.

1

معاون عملیات بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان اظهار داشت: وجود شبکه ریل و ترمینال های مجهز تخلیه و بارگیری کانتینر در کنار اجرای 28 کنوانسیون دریایی سازمان جهانی از دیگر مزایای بزرگترین بندر تجاری کشور است و به زودی ترمینال های نفتی و مواد معدنی جدید ریلی نیز در این بندر احداث می شود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان اقلیم کردستان در این نشست از نبود مشکل در بحث صادرات کالا به این کشور خبر داد و گفت: این اتحادیه بیش از 10 هزار عضو دارد و بیش تر کالاهای اقلیم کردستان از بندر شهید رجایی وارد این کشور می شود.

1

شیخ مصطفی خواستار همکاری گسترده تر برای جلوگیری از هرگونه تاخیر در حمل و نقل کالا از بندر شهید رجایی شد و افزود: در همین راستا برنامه داریم سریعا با مسئولین بندر ارتباط بگیریم و مشکلات اعضا را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه اتحادیه صادر کنندگان و واردکنندگان منطقه کردستان عراق با اتاق بازرگانی بندرعباس پروتکل همکاری امضا کرده است، ضمن ابراز رضایت از حمایت های مسئولین اقتصادی و سیاسی ایران در خصوص رفع مشکلات بازرگانان عراقی، تصریح کرد: علاقمند هستیم تا با تشکیل یک هیات مشترک بازرگانی با مشارکت بخش حمل و نقل هرمزگان، پیوند محکم تری داشته باشیم.

معاون عملیات بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز از حسن نظر بازرگانان خارجی نسبت به خدمات بزرگترین بندر تجاری ایران تشکر و قدردانی کرد و گفت: انتظار ما نسبت به فعالان تجاری کشورهای همسایه همچون عراق و افغانستان این است که بندر شهید رجایی را بندر ملی خود بدانند و مسئولین بنادر و دریانوری هرمزگان آماده اند تا بهترین خدمات را برای جلب رضایت این کشورها ارائه دهند.

سعیدی پور با اشاره به اینکه برای حل مسایل بازرگانان کشورهای همسایه در زمینه خدمات بندری و دریایی، طی هر ساعت شبانه روز مشکلات آنان را پیگیری خواهد کرد، اضافه کرد: بندر شهید رجایی 24 ساعته فعال است و در هر لحظه از شبانه روز پاسخگوی تجار و صاحبان کالا هستیم.

وی خواستار استقرار یک نماینده دایمی از سوی بازرگانان دو کشور در بندرعباس برای توسعه فعالیت ها و انجام هماهنگی های بیشتر شد و افزود: تانکرهای سوخت که برای محموله های ترانزیتی کردستان عراق به بندر شهید رجایی می آمدند در گذشته متولی نداشتند اما با برنامه ریزی های صورت گرفته طی چندماه اخیر، کشتی های حامل بنزین با کمترین معطلی تخلیه و محموله با کمترین مشکل به مقصد مدنظر، ترانزیت شد.

معاون عملیات بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان خاطرنشان کرد: باید جلسات به صورت مستمری با مسئولین بندر، گمرک، شرکت های خدمات بندری، واردکننده و حمل و نقلی برگزار شود تا کار به شکل روان تری انجام شود.

"محمدعلی مسعودی" عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و افغانستان نیز در این نشست به تشریح بخشی از مشکلات فعالان اقتصادی و بازرگانان این کشور پرداخت و گفت: اکثر مراودات تجاری این کشور از طریق دو بندر شهید رجایی و کراچی پاکستان انجام می شود.

1

وی افزود: در افغانستان سالانه کانتینر ترانزیتی از بندر شهید رجایی زیاد است و برنامه داریم فعالیت خود را با ایران در مقایسه با پاکستان توسعه دهیم.

این فعال بخش خصوصی کشور افغانستان از هماهنگی بین بنادر و گمرک بندرعباس برای رفع مشکلات تجار این کشور تقدیر کرد و ادامه داد: برای افزایش سهم ترانزیت کانتینر صاحبان کالای کشور افغانستان از طریق ایران خواستار نظارت بیشتر بر عملکرد شرکت های حمل و نقل جاده ای هستیم.

معاون عملیات بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با بیان اینکه برخی مشکلات ناشی از آماده نبودن سرمایه گذار برای پهلو دادن کشتی از لنگرگاه به اسکله است، گفت:  هم اکنون کشتی ها پس از ورود به حوضچه بندر در کمتر از یک ساعت آماده تخلیه و بارگیری می شوند.

وی اظهار داشت: طی پنج روز نخست پس از تخلیه محموله ها از کشتی،  صاحبان کالا از پرداخت هرگونه هزینه ی انبار داری معاف هستند اما در صورت عدم مراجعه آنان تا زمان ترخیص کالا، محموله ها به صورت اتوماتیک به محوطه های اختصاصی انتقال می یابد.

"علی رضا مجرد" مدیرکل حمل و نقل و پایانه های هرمزگان نیز ضمن ارایه توضیحاتی در خصوص تلاشهای صورت گرفته به منظور حل و فصل مسایل و مشکلات بازرگانان دو کشور عراق و افغانستان خاطر نشان کرد: مرز باشماق مهم ترین مرز منطقه است که در نیمه نخست سال جاری، 350 هزار تن کالا از مبدأ بندرعباس به مقصد کردستان عراق با 17 هزار دستگاه کامیون جابجا کرده است.

وی افزود: مرز میلک و دوغارون نیز در 6 ماهه نخست سال جاری، 317 هزار تن کالا با استفاده از 15 هزار دستگاه کامیون از طریق بندر شهید رجایی به افغانستان جابجا کرده است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه های هرمزگان خاطرنشان کرد: عدم رعایت قوانین و مقررات رانندگی در جاده های داخلی ایران توسط رانندگان کامیون های حامل کالاهای ترانزیتی از جمله موضوعاتی است که باعث بروز مشکلاتی در حمل و نقل کالاها شده است که می بایست رانندگان در این رابطه توجیه شوند.

این مقام مسؤول از سرمایه گذاران و بازرگانان کشورهای همسایه خواست تا برای برطرف شدن مشکلات احتمالی و سهولت بیشتر کار، با شرکت های حمل و نقل فعال در هرمزگان نیز قرارداد همکاری منعقد نمایند.

در پایان این نشست، بازرگانان و سرمایه گذاران کشور افغانستان و کردستان عراق از ترمینال های کانتینری 1و2 بندر شهید رجایی، بندر نفتی خلیج فارس و اسکله های فله این بندر بازدید کردند و از نزدیک در جریان فعالیت های شبانه روزی تخلیه و بارگیری، پهلوگیری کشتی ها و انتقال و جابجایی کالا به محوطه هاو انبارها قرار گرفتند.

واحد اطلاعات و اخبار

۲۴ آبان ۱۳۹۳ ۱۳:۳۵
کد خبر : ۳۰,۴۸۸

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید