تقدیر از کاپیتان و‌ خدمه نفتکش اعزامی به ونزوئلا در بندر شهید رجایی تسهیل فرآیندهای صادرات از بندر خرمشهر/ تردد بیش از 30 هزار کامیون طی 3 ماهه سال جاری رشد 54 درصدی صادرات غیرنفتی در بندر انزلی تشریح اقدامات سازمان بنادر برای هوشمندسازی عملیات دریایی/ کاهش فعالیت‌ خطوط کشتیرانی بزرگ دنیا به دلیل شیوع کرونا تعمیر سیستم هیدرولیک جرثقیل ساحلی در بندر امام (ره) توسط مهندسان داخلی خدمه و کارکنان نفتکش اعزامی به ونزوئلا در بوشهر مورد استقبال قرار گرفتند تخلیه یک میلیون تن انواع کالای اساسی از بندر شهید رجایی/ 20 فروند کشتی حامل کالاهای اساسی در بندر شهیدرجایی پهلو گرفته اند علل اصلى حریق در شناورهاى سنتى/ ضعف ساختار لنج های چوبی و فایبرگلاس برای مقاومت در هنگام حریق/ جلوگیرى از حریق در شناورهاى سنتى در دستور کار سازمان بنادر/ استفاده از پمپ های بنزینی روی شناورهای سنتی ممنوع است طرح توسعه بندرچابهار فراتر از برنامه زمان‌بندی در حال اجراست عزم جدی سازمان بنادر برای استفاده حداکثری از پتانسیل داخلی جهت تأمین قطعات و تجهیزات بندری و دریایی/ آمادگی کامل سازمان بنادر برای توسعه همکاری با شرکت های دانش بنیان
خزر و بندر انزلی، چشم انتظار تبدیل شدن به قطب تجارت جهانی هستند

خزر این دریاچه بزرگی که نام دریا را برازنده خود ساخته، میراث گرانبهایی برای فرزندان خود یعنی مردمان پنج کشور ایران، روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان است؛ کشورهایی که می توانند با هم، به نقش آفرینی در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و دفاعی بپردازند.

بیش از 300 میلیون نفر جمعیت ، ثروت ها و منابع طبیعی هنگفت و بی نظیر ، اشتراکات تاریخی ، فرهنگی و مذهبی زمینه ساز همکاری در زمینه های مختلف برای مردمان پیرامون این دریاست .

ایران از قدیم از طریق بندرگاه انزلی که به دروازه اروپا معروف بود، با همسایه شمالی خود مراوداتی داشت و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تقسیم آن کشورهای مختلف نیز میزان همکاری با این کشورها به ویژه همسایگان خزر در زمینه های گوناگون مخصوصاً اقتصادی ادامه یافت.

روابط ما با این چهار کشور هم روابط تجاری از طریق دریا ، از مرز زمینی با ترکمنستان و آذربایجان و هوایی با روسیه و قزاقستان و اخیرا ریلی به کشورهای شرق دریای خزر است .

ایران بین همسایگان بیشترین مراوده و مبادلات را با روسیه دارد؛ سهم قابل توجهی از 12 میلیون تن کالای حمل شده به ایران در سال 1390 از کشور روسیه بود و با توجه به تحولات منطقه حوزه خزر، در زمان حاضر ، زمینه خوبی برای صدور مواد غذایی محصولات کشاورزی، دامی ، طیور، لبنیات ، میوه جات ، آجیل ، گل و گیاه از ایران به این کشور فراهم شده است.

در سالهای اخیر واردات غله از قزاقستان نیز آغاز شده و آذربایجان و ترکمنستان از مسیر ایران برای ترانزیت مواد نفتی بهره می گیرند.

پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر، فرصتی مغتنم برای معرفی ظرفیت های مختلف ایران ، استان های شمالی به ویژه گیلان و جذب سرمایه گذاری خارجی است. در این اجلاس؛ روسای اتاق های بازرگانی کشورهای روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان بعنوان کشورهای حاشیه خزر و تاجیکستان به عنوان ناظر و مهمان حضور دارند.

آگاهی از وضعیت کنونی ، استعداد و همچنین ظرفیتهای کشورهای همسایه خزر به توسعه همکاری ها کمک خواهد کرد به همین منظور، نگاهی می اندازیم به وضعیت هر پنج کشور همسایه خزر از جمله سرزمین پر افتخارمان ایران .

*روسیه

روسیه با حدود 143 میلیون نفر جمعیت، نهمین کشور پرجمعیت دنیا و پهناورترین کشور جهان است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تقسیم به کشورهای مختلف ، رشد روسیه سرعت فزاینده ای یافت؛ واحد پول روسیه روبل است، روسیه با تولید ناخالص داخلی دو هزار و 118 میلیارد دلار در سال 2013 هشتمین اقتصاد بزرگ جهان (ششمین بر مبنای قدرت برابری خرید) بوده است. 

روسیه پس از فروپاشی شوروی به اقتصاد بازار روی آورد و به منابع طبیعی عظیم خود متکی است. 

درآمد سرانه این کشور در سال 2013 بیش از 18 هزار دلار (بر مبنای قدرت برابری خرید) بوده که این کشور را در رتبه پنجاه و هفتم دنیا قرار می دهد. 

روسیه یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، عضو گروه هشت، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری شانگهای و کشورهای مستقل همسود است.

روسیه بزرگترین تولیدکننده گاز در جهان است و نیمی از گاز مصرفی قاره اروپا را تامین می کند. این کشور همچنین یکی از مهمترین تولیدکنندگان نفت جهان است.

بیشترین صادرات روسیه را نفت و محصولات آن، گاز، چوب، مواد شیمیایی و تسلیحات نظامی تشکیل می دهد؛ ابزارآلات و تجهیزات، کالاهای مصرفی، دارو ، گوشت و شکر از جمله واردات روسیه است.*جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان با 86 هزار و 600 کیلومتر مربع مساحت در جنوب رشته کوه های قفقاز و شمال رودخانه ارس در مجاورت دریای خزر واقع است. 

این جمهوری همچنین در همسایگی کشورهای ایران، ارمنستان ، ترکیه، گرجستان، روسیه و کشورهای دیگر کناره دریای خزر، ترکمنستان و قزاقستان قرار دارد.

بیش از 93درصد مردم این کشور مسلمان و حدود 70 درصد شیعه هستند و 89 درصد مردم این کشور به زبان آذری سخن می گویند .

جمهوری آذربایجان با کمک کارشناسان بانک جهانی و صندوق بین المللی پول و با اجرای برنامه های خصوصی سازی و واگذاری زمین های زراعی و اختصاص یارانه سوخت به کشاورزان، درصدد توسعه بخش کشاورزی برآمده است .

استخراج نفت خام و گاز طبیعی، تولید فرآورده های نفتی، صنایع فلزی ، استخراج سنگ آهن ، تولید سیمان، مواد شیمیایی و پتروشیمی و منسوجات مهم ترین فعالیت های صنعتی این کشور را تشکیل می دهد.

جمهوری آذربایجان تولیدکننده مواد کشاورزی نظیر غلات ، پنبه ، توتون ، سیب زمینی ، میوه ها ، سبزی ها و چای است .

صادرات آذربایجان علاوه بر محصولات کشاورزی شامل کالاهای صنعتی ، مواد غذایی ، ماشین آلات و ماشین های فلزکاری ، محصولات نساجی ، نفت و گاز و مواد شیمیایی و پتروشیمی نیز است. 

اتصال به کشورهایی مانند گرجستان ، ارمنستان و ترکیه از فرصتهای خوب این کشور بشمار می رود. جمهوری آذربایجان برای سر و سامان بخشیدن به وضعیت اقتصادی خود، تلاش های بسیاری برای جذب سرمایه های خارجی به ویژه در بخش نفت و گاز به عمل آورده است .*قزاقستان

قزاقستان با گوناگونی منابع معدنی و نفتی به جدول مندلیف معروف است. این کشور با 16 میلیون و 600 هزار نفر جمعیت در آسیای میانه واقع شده ، زبان های رسمی آن قزاقی و روسی و واحد پول آن تِنگه است. قزاقستان بزرگترین کشور محصور در خشکی در دنیاست و تراکم جمعیتی کمی دارد.

وسعت قزاقستان دو میلیون و 717 هزار و 300 کیلومتر مربع است و حدود 20 درصد آن در سوی کوه های اورال قرار گرفته و به لحاظ جغرافیایی بخشی از آن در اروپاست؛ هرچند قزاقستان معمولاً یک کشور آسیایی طبقه بندی می شود.

اقتصاد این کشور تا حد زیادی به بخش کشاورزی متکی است. قزاقستان بیشترین تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه را در میان جمهوری های تازه استقلال یافته دارد و نیز از اعضای مهم سازمان همکاری شانگهای است.

این کشور از لحاظ منابع زیرزمینی هم بسیار غنی است؛ از سال 1993 میلادی تاکنون بیش از 40 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در این بخش انجام شده، همچنین قزاقستان صاحب دومین منابع بزرگ اورانیوم، کروم، روی و سرب و سومین در منگنز، چهارمین در مس و در مورد زغال سنگ، آهن و طلا و یازدهمین منابع بزرگ هم در نفت و هم در گاز طبیعی را در اختیار دارد.

کشف و استخراج نفت در مناطق غربی در کنار دریای خزر، این کشور را جزو کشورهایی با درصد رشد اقتصادی بالا در میان جمهوری های اتحاد جماهیر شوروی سابق قرار داده است.*ترکمنستان

ترکمنستان از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از غرب با دریای خزر همسایه و از طریق این دریا با کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه نیز همسایه است.

ترکمنستان با مساحت 488 هزار و یکصد کیلومتر مربع، پنجاه و دومین کشور بزرگ جهان است و در فهرست چهار کشور بزرگ تولیدکننده گاز طبیعی و چهار کشور تولید کننده نفت در شوروی سابق قرار دارد. 

ذخائر اثبات شده نفت و گاز این کشور دو هزار میلیارد متر مکعب گاز و 546 میلیون بشکه نفت است. بیشتر ذخایر نفتی ترکمنستان در غرب این کشور از جمله در پهنه دریای خزر متمرکز شده است. 

ذخایر گاز طبیعی تقریباً در سراسر خاک کشور پراکنده است، رشد اقتصادی این کشور در سال 2007 براساس آمار صندوق بین المللی پول حدود 11.5 درصد بوده که آن را جزو کشورهای دارای رشد اقتصادی بالا قرار می دهد.

شغل بیشتر مردم ترکمنستان کشاورزی و دامپروری است، این کشور از نظر تولید پنبه در جهان معروف است، قالی بافی از صنایع دستی مهم ترکمنستان است و اسلام مذهب اکثر مردم کشور است.

نفت و محصولات کشاورزی نیز از تولیدات و صادرات ترکمنستان بشمار می رود.*ایران 

ایران با یک میلیون و 648 هزار و 195 کیلومتر مربع وسعت و بیش از 77 میلیون نفر جمعیت، در جنوب غربی آسیا و کرانه جنوبی دریای خزر واقع است .

ایران از شمال با جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با ترکیه و عراق همسایه است و همچنین از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می شود که دو منطقه نخست از مناطق مهم استخراج نفت و گاز در جهان هستند.

ایران یکی از 192 کشور عضو سازمان ملل متحد است، همچنین در سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک)، سازمان کنفرانس اسلامی، جنبش عدم تعهد و سازمان اکو نیز عضویت دارد.

ایران، سومین ذخایر نفتی جهان، یازده درصد ذخایر ثابت شده نفتی زمین و نیز دومین ذخایر گازی جهان را در اختیار دارد. 

ایران در زمینه های کشاورزی و باغداری در برخی تولیدات دارای رتبه های بالایی است و صنایع پیشرفته ای نیز در بخش هایی همچون صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نساجی، شیمیایی، غذایی، خودروسازی، الکتریکی و الکترونیکی دارد.

گردشگری در ایران قابلیت زیادی برای گسترش دارد و بر پایه گزارش سازمان جهانی جهانگردی؛ ایران رتبه دهم جاذبه های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه های طبیعی را در جهان داراست.

*خزر ، کانون مهم اقتصاد و تجارت 

بررسی ظرفیت ها و استعدادهای کشورهای پیرامون خزر، نشان دهنده فرصتهای موجود برای ارتقای اقتصاد این منطقه و بهره مندی جمعیت بالغ بر 300 میلیونی آن از سود حاصل از توسعه همکاری هاست .

ایران بعنوان دومین کشور دارنده ذخایر نفت و گاز دنیا و روسیه به عنوان بزرگترین کشور دارنده منابع گازی دنیا و یکی از پنج کشور دارنده عمده ذخایر نفتی دنیا و سرزمین بسیار گسترده؛ می توانند با اتحاد ، منطقه خزر را بعنوان یکی از قطب های بزرگ اقتصادی دنیا تبدیل کنند. 

اتحاد بخش خصوصی و بازرگانان این دو کشور همسایه و نقش آفرینی آنها، می تواند سرآغاز گسترش تجارت و تبدیل تجارت دریای خزر به رقیبی هم سطح برای تجارت در خلیج فارس شود .

پانزدهمین اجلاس روسای اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر نهم و دهم اردیبهشت ماه جاری  برگزار شد. بندرانزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است؛ کشورهای حاشیه دریای خزر ، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق این منطقه آزاد هستند.

حال نگاهی می اندازیم به بندر انزلی بزرگترین و فعالترین بندر حاشیه جنوبی دریای خزر:


 بندرانزلی به لحاظ موقعیت ممتاز جغرافیایی ، نقش مهمی در تسهیل تبادل کالاهای تجاری در منطقه به‌ویژه در بخش انرژی ، ایفا می‌نماید. استقرار نظام های نوین مدیریتی و رعایت اصول مشتری مداری در این بندر موجب گردیده تا بخش دولتی و خصوصی در کنار یکدیگر خدمات شایسته‌ای را در کمترین زمان ممکن بر اساس استانداردهای روز دنیا به مشتریان خود ارائه نمایند. برخورداری از مزایای مناطق آزاد تجاری ، ایجاد زیرساخت های مورد نیاز ، ارائه خدمات و تسهیلات مناسب در بخشهای مختلف ، نزدیکی به بزرگترین ذخایر نفت و گاز دریای خزر و همجواری با صنایع بزرگی همچون فولاد ، کاغذ و نساجی ، موجب قرارگیری این بندر در کانون توجه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی گردیده است. امکان استفاده از حمل و نقل چند وجهی با توجه به اهتمام دولت در اتصال این بندر به راه آهن سراسری و تکمیل بزرگراه قزوین- رشت ، همجواری با فرودگاه بین المللی و قرارگیری در مسیر کریدور شمال- جنوب (نوستراک) با توجیه پذیری اقتصادی ، جذابیت ترانزیت کالا از طریق این بندر را دوچندان خواهد نمود. تلاش بی وقفه در اجرای طرح های توسعه ای بندر شامل ساخت موج شکن‌های جدید ، احیای 40 هکتار پسکرانه بندری و افزایش اسکله ها به 24 پست نوید بخش افزایش ظرفیت بندر به بیش از دو برابر خواهد بود تا ضمن پاسخگویی به روند رو به رشد حجم عملیات نگین بنادر شمال ، موجبات اعتلای جایگاه بندرانزلی در میان بنادر کشورهای حوزه دریای خزر فراهم گردد.

 
bandara

بندر انزلی بزرگترین و فعالترین بندر حاشیه جنوبی دریای خزر  است که مجهز به امکانات مدرن تخلیه و بارگیری می باشد و برخورداری از مزیت های زیر آن را نسبت به سایر بنادر ایرانی و خارجی دریای خزر متمایز نموده است:

v      دارای رتبه سوم بین بنادر کشور بعد از امام خمینی و بندر شهید رجایی از لحاظ تناژ تخلیه و بارگیری

v      نزدیکی با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه ، ترکمن باشی در ترکمنستان ، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان

v      ارتباط با بازارهای منطقه ای و دسترسی به بازار مصرف بالای 300 میلیونی کشورهای تازه استقلال یافتـه شوروی سابق

v      قرار گرفتن در مسیر کریدور ترانزیتی بین المللی شمال - جنوب که این مسیـر سه برابـر از مسیر فعلی کـوتاه و ارزانتر می باشد.

v      واقع شدن بندر در محدوده منطقه آزاد، و فراهم نمودن تسهیلات و امکانات ویژه برای صاحبان کالا، تجار و سرمایه گذاران

v      نزدیکی به فرودگاه بین المللی (35 )کیلومتر

v      مسیر دسترسی زمینی مناسب به استانهای همجوار

v      نزدیکی به بزرگترین ذخایر نفت و گاز دریای خزر

v      برخورداری از معافیت مالیاتی

v      دسترسی به معادن سرب، روی و آهن و مراکز صنعتی و نزدیکی به استانهای صنعتی همجوار و پایتخت

v      بهره گیری از توان بخش خصوصی در اداره ترمینالها و ایجاد فضای رقابتی جهت کاهش نرم تخلیه  و بارگیری

v      بهره مندی از نیروهای متخصص آموزش دیده و باسابقه

v      برخورداری از شرایط آب و هوایی معتدل استان گیلان


 

                                          بندرانزلی دارای امکانات زیر ساختی و رو ساختی به شرح زیر است:

 

مساحت محوطه ها با احتساب استحصال زمین

1420000 مترمربع

موقعیت

جنوب دریای خزر

ظرفیت اسمی

11 میلیون تن

ظرفیت واقعی

7میلیون تن

مساحت انبارهای قابل بهره برداری

22151 مترمربع

مساحت انبارهای در حال احداث

19481مترمربع

مساحت محوطه های بارانداز

288148 مترمربع

عمق اسکله ها

5/5 متر

تعداد اسکله

10 پست

فاصله تا تهران

365 کیلومتر

فاصله تا مرکز استان (رشت)

40 کیلومتر

فاصله تا مرکز شهر

3 کیلومتر

فاصله تا فرودگاه رشت

35 کیلومتر

 

                                                  آخرین وضعیت انبار و محوطه بندر انزلی

 

ردیف

نوع انبار

نوع کالای انبار شده

مساحت ( متر مربع )

ظرفیت پذیرش(تن)

1

مسقف

فله + غلات + متفرقه

16790

47000

2

هانگار

جنرال کارگو – غلات

1015

3000 

3

کانتینریTEU

کانتینری

3000

10000

4

روباز

جنرال کارگو

315000

882000

 

 n1

 

                                                                     جدول تعداد و مشخصات اسکله ها

ردیف

تعداد پست

نوع کاربری

طول

آبخور

ظرفیت پذیرش اسکله

 ( تن )

نوعسازه

1

9

آهن آلات ، کانتینری ، چوب و...

1332 متر

5/5

5000

بتنی

2

1

مواد نفتی

183 متر

5/5

5000

بتنی

3

-

خدماتی

65 متر

5/5

-

بتنی

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 n4

                                         « تجهیزات خشکی و دریایی بندر انزلی »

                               الف – تجهیزات بخش خصوصی بندر – تجهیزات خشکی

 

تاپ لیفتراک

2

کشنده تراکتور

29

ترانستینر

1

جرثقیل ریلی ساحلی

14

انواع جرثقیل موبایل ساحلی

5

ریچ استاکر

2

کفی کشنده تراکتور

34

لیفتراک

53

مکنده غلات

2

انواع جرثقیل محوطه ای

26

تاک مستر

21

آنلودر

2

کشنده تاگ مستر

21

n2 

ب- تجهیزات بخش خصوصی (مالکیت با بندر) – تجهیزات دریائی

بارج

  قایق خدماتی

قایق تجسس و نجات

لایروب

یدک کش

راهنمابر

قایق هیدروگراف

2

 1

2

3

5

2

1

 

 

 

 

 

/گیتی بابایی.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۰۳:۵۲
روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان |
کد خبر : ۳۲,۳۴۱

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید