آیمو؛ قطعنامه تسهیل کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از کشتی‌ها را منتشر کرد/ اعلام این قطعنامه به مراجع بندری، اپراتورهای بنادر و پایانه‌ها، مالکان کشتی‌ها، شرکت‌های کشتیرانی و سایر ذینفعان ایران تجارت آسیا و اروپا را به یکدیگر متصل کرد / معنا و مفهوم پیدا کردن تجارت بین کشورهای اسلامی اعلام تمایل 9 کشور برای سرمایه گذاری در بندر چابهار/ امکان سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار؛ بدون هیچ محدودیتی/ پیوستن دیگر کشورها، یکی از قابلیت های موافقتنامه سه جانبه چابهار افزایش صادرات محصولات کشاورزی از بندر شیوء در غرب هرمزگان به قطر ورود ۴ کشتی حامل نهاده های دامی از ابتدای مهرماه امسال در بندر چابهار/ تخلیه و بارگیری کالای اساسی؛ مهم ترین اولویت بندر چابهار استفاده از ظرفیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای توسعه بندر چابهار/ هرچه سریعتر جاده و راه آهن به بندر چابهار متصل شود/ توسعه چابهار می تواند گره کور اقتصاد ایران را باز کند ۴ تیم راه یافته به مسابقات والیبال ساحلی بنادر کشور مشخص شدند وجود مزیت های سرمایه گذاری برای شرکت های بیمه ای در بندر چابهار لزوم تزریق نوآوری و فناوری در حوزه بندری و دریایی از طریق شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها/ از فعالیت شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های دریایی و‌بندری حمایت می کنیم آغاز طرح مطالعاتی اجرای سیستم سندبای پسینگ در بندرامیرآباد/ مطالعات رژیم رسوب گذاری دریای خزر تدقیق می شود
تخلیه و بارگیری 37 میلیون تن کالا در بندر شهید رجایی
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از تخلیه و بارگیری 37 میلیون تن انواع کالا طی هفت ماهه نخست سال جاری در بندر شهید رجایی خبر داد و گفت: ترانزیت و صادرات محموله های نفتی به ترتیب 76 و 23 درصد رشد داشته است.

به گزارش روابط عمومی ،ابراهیم ایدنی ضمن ارایه گزارشی از عملکرد بندر شهید رجایی طی هفت ماهه نخست سال 94، اظهار داشت: طی این مدت، در مجموع 37 میلیون و 371 هزار و 202 تن کالای نفتی و غیر نفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران تخلیه و بارگیری شد که 23 میلیون و 4هزار و 914 تن آن مربوط به کالاهای غیرنفتی و 14میلیون و 366 و 288 تن نیز به مواد نفتی اختصاص دارد.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون، 3 میلیون و 717 هزار و 381 تن مواد نفتی به خارج از کشور صادر شد که 23 درصد بیشتر از سال گذشته بوده است.

ترانزیت 600 هزار تن انواع فرآورده های نفتی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: طی مدت یاد شده، 600 هزار تن انواع فرآورده های نفتی از طریق این بندر به کشورهای مختلف ترانزیت شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 76 درصدی افزایش داشته است.

ایدنی از واردات یک میلیون و 303 هزار تن انواع فرآورده های نفتی از طریق بندر خلیج فارس به داخل کشور و کابوتاژ 8 میلیون و 740 هزار و 587 تن از اینگونه کالاها طی سال جاری خبر داد.

صادرات بیش از 13 میلیون تن کالای غیرنفتی

ایدنی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود میزان صادرات کالاهای غیرنفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران را 13 میلیون و 261 هزار و 428 تن عنوان کرد.

مواد پتروشیمی، محصولات کشاورزی، مواد معدنی و صنعتی، فلزات، سنگ آهن و صنایع دستی از جمله کالاهای غیرنفتی صادراتی است. این کالاهای غیرنفتی به کشورهای چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان، ترکیه، هند و تایوان صادر شده است.

کاهش 17 درصدی واردات غیرنفتی

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، در مدت یاد شده، 5 میلیون و 634 هزار و 192 تن از چنین کالاهایی وارد بندر شهید رجایی شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 17 درصدی را نشان می دهد.

ایدنی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون، ترانشیپ 684 هزار و 47 تن کالای غیرنفتی نیز از طریق خطوط کشتیرانی فیدری به بنادر دیگر در راستای تبدیل بندر شهید رجایی به یک بندر کانونی، به ثبت رسید.

ترانزیت 2.5 میلیون تن کالای غیرنفتی

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: طی هفت ماه اخیر، 2 میلیون و498 هزار و 307 تن کالاهای غیرنفتی از طریق این بندر ترانزیت شد.

ایدنی افزود: نفت کوره، مازوت، مس، گوگرد، مواد معدنی، آهن آلات، روغن خوراکی، ریل ،گندم و گندله آهن از جمله مواد نفتی و غیر نفتی است که از آسیای میانه وارد می شود و با کشتی به اروپای شرقی و جنوب شرق آسیا ترانزیت می شود .

پهلوگیری بیش از2330 فروند کشتی

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی از پهلوگیری 2هزار و 331 فروند انواع شناور در این بندر سخن به میان آورد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون، یک هزار و 793 فروند شناور بالای یکهزار تن و 538 فروند شناور نیز زیر یکهزار تن در این بندر تردد کردند.

ایدنی در پایان گفت: طی این مدت، تخلیه و بارگیری 957 هزار و 735 TEU کانتینر در بندر شهید رجایی پیشرفته ترین بندر کانتینری کشور به ثبت رسید.

لازم به ذکر است، بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری ایران با بهره مندی از 40 پست اسکله و 2 هزار و 400هکتار وسعت، از ظرفیت پذیرش سالانه حدود 90میلیون تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی برخوردار است. این بندر در فاصله 23 کیلومتری غرب شهر بندرعباس در استان هرمزگان واقع شده است .

۱۳ آبان ۱۳۹۴ ۱۴:۳۹
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۴,۰۰۸

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید