بیانیه سازمان بنادر درباره توقیف بار کشتی ایرانی در آب‌های یونان/ اقدام یونانی‌ها؛ دزدی دریایی و برخلاف موازین بین‌المللی است/ دولت یونان فورا به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند زیرساخت بانکرینگ در بندر چابهار ایجاد می‌شود/ توزیع روزانه ۱۲۰۰ تن سوخت‌ کم‌سولفور به ناوگان ملی از سایت بندر شهید رجایی آمادگی بندر تیاب برای جذب سرمایه گذار جهت احداث انبارهای نگهداشت کالا / ساخت اسکله چند منظوره بندر سیریک درحال اتمام است ضرورت تسهیل تردد کشتی‌های با پرچم ایران به تمامی بنادر روسیه/ تسریع در راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی رو-رو بین بنادر روسیه و بنادر شمالی ایران/ اعلام آمادگی ایران برای سرمایه گذاری در خرید و ساخت کشتی برای فعالیت در خزر روسیه و‌ ایران برای توسعه همکاری دریایی مصمم هستند/ حداکثر بار از دریای خزر باید به بنادر ایران برسد/ لزوم عمیق‌سازی دریای خزر برای افزایش حمل‌ونقل دریایی اولین سالگرد تدفین شهیدان گمنام در بندر شهید رجایی برگزار شد کاهش ۲ میلیون تنی کالای اساسی انباشته در بندر امام خمینی(ره)/ خروج کالا از بندر امام با سرعت در حال انجام است برنامه سازمان بنادر برای مقابله با کرونا و بیماری‌های عفونی در بنادر و روی کشتی در سال ۱۴۰۱/ تداوم نظارت و کنترل شیوع بیماری‌های عفونی در بنادر بازرگانی و مسافری امضای ۱۲ سند همکاری در حوزه های مختلف بین ایران و عمان پیام مدیرعامل سازمان بنادر به مناسبت سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر
موسسه مکنزی پیش بینی کرده است که تا سال 2025 ایران پتانسیل افزودن یک تریلیون دلار به اقتصاد جهانی و ایجاد نه میلیون شغل جدید را دارا خواهد بود.

 

چنین تحولی از شش منشا افزایش سرمایه گذاری، رشد جمعیت، توسعه صادرات نفت و گاز، افزایش ارزش پول ملی، افزایش مشارکت نیروی انسانی و ارتقای بهره‌وری تولید، به‌وقوع می‌پیوندد.

افزایش سرمایه‌گذاری:

برای دستیابی به رشد چشمگیر، ایران نیازمند برخورداری از مزیت یک اقتصاد آزادتر برای جذب سرمایه حدود 2 تریلیون دلار طی 20 سال آینده می‌باشد.

ارتقای بهره‌وری:

ایران پتانسیل رشد 3 تا 4 درصدی GDP به ازای هر شاغل در هر سال به‌معنای واقعی از طریق سرمایه‌گذاری، تکنولوژی و انتقل تجربه و مقررات زدایی را دارد.

رشد جمعیت:

در نرخ‌های اشتغال فعلی، نرخ رشد جمعیت سالانه 1 درصدی ایران حدود 5 میلیون نفر به تعداد نیروی کار در سال 2035 خواهد افزود.

افزایش اشتغال و مشارکت نیروی کار:

بسته شدن شکاف مشارکت نیروی کار و نرخ‌های بیکاری تا سال 2035 حدود سه میلیون شغل به اقتصاد اضافه خواهد کرد.

توسعه صادرات نفت و گاز:

ایران به احتمال فروان افزایش سریع در صادرات نفت و افزایش عمده در صادرات گاز را تجربه خواهد کرد.

افزایش ارزش پول ملی:

همچنان که GDP سرانه افزایش می‌یابد به احتمال زیاد ایران شاهد افزایش ارزش پول ملی به میزان 1 درصد در سال خواهد بود که منجر به افزایش، در ارزش اقتصادش بر حسب دلار خواهد شد.

بر این اساس، برآورد می‌شود که تولید ناخالص داخلی ایران از رقمی بین 362 تا 416 میلیارد دلار در سال 2014 به 951 تا 10912 میلیارد دلار در سال 2035 افزایش خواهد یافت که بیشترین سهم در این بین مربوط به بهره‌برداری از منابع طبیعی علی‌الخصوص نفت و گاز می‌باشد. پس از آن به ترتیب بخش‌های پرورش و تقویت صنایع رقابتی بین المللی، توسعه و مدرنیزه کردن زیر ساخت‌ها و انتقال به وضعیت اقتصاد دانش بنیان قرار گرفته‌اند.

همچنین پیش بینی شده است که تا سال 2035 ایران نیازمند جذب 3.5 تریلیون دلار سرمایه‌گذاری تجمعی برای توسعه و مدرنیزه کردن زیر ساخت‌ها، انتقال به اقتصاد دانش بنیان، پرورش صنایع رقابتی بین المللی و بهره‌برداری از منابع طبیعی موجود (شامل نفت و گاز) خواهد بود.

۲۵ اَمرداد ۱۳۹۵ ۱۳:۰۶
کد خبر : ۳۶,۴۷۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید