وجود بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالای اساسی در بنادر کشور؛ کالاهای رسوبی مشکل اسنادی دارند انتصاب "سرپرست اداره کل حوزه مدیرعامل، بازرسی ، مدیریت عملکرد و‌ حقوق شهروندی "سازمان بنادر و دریانوردی اوراسیا؛ دروازه جدید صادرات از بنادر برای خنثی کردن اثرات تحریم بر اقتصاد ایران/ تعرفه های ترجیحی؛ یکی از مهم ترین راهکارهای جذب کالا و کشتی/ لزوم تسریع و تسهیل فرآیندهای عملیاتی از طریق دستگاه های مرتبط انتصاب"مدیرکل توسعه منابع انسانی و پشتیبانی" سازمان بنادر و دریانوردی حمل ریلی 5 هزار تن محموله روغن خوراکی از بندرامیرآباد/ ظرفیت مناسب برای تخلیه کالاهای جدید فراهم شده است وبینار آموزشی مدیریت سبد پروژه چهارم آذرماه برگزار می شود توسعه صادرات به اوراسیا با ایجاد مسیر ترانزیتی بین بنادر شمال و جنوب ایران/ تحقق جهش صادرات از بنادر با اعمال سیاست های مناسب تجاری​/ بنادر کشور در توسعه صادرات به اوراسیا نقش بسیار مهمی دارند استفاده حداکثری از ظرفیت بندر چابهار/ کرایه حمل کالا در بندر چابهار رقابتی است/ ضرورت مناسب سازی تعرفه حمل کشتیرانی افزایش واردات کالاهای اساسی به بندر چابهار/ پهلوگیری کشتی ۶۸هزارتنی در چابهار بهره‌برداری از پروژه شاخص منطقه‌ای سازمان بنادر در بندر انزلی/ امکان ۳کیلومتر پیاده‌روی در عمق دریا برای مردم/ مزیت‌های تفریحی و معیشتی متنوع «موج شکن غربی بندر انزلی» برای بومیان و گردشگران/ چشم‌انداز استثنایی همزمان جنگل و دریا با جانمایی ویژه موج‌شکن
سیستم تبادل الکترونیکی اطلاعات بین گمرک و سازمان بنادر اجرایی شد
با امضای تفاهم‌نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات میان سازمان بنادر و دریانوردی و گمرک جمهوری اسلامی ایران از این پس ارتباط سیستمی بین این دو سازمان در جهت تأمین مبادله اطلاعات اسنادی بر قرار است.

در آیین امضای این تفاهم نامه که مهندس سعید نژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و دکتر کرباسیان رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند، کلیه فرایند های تبادل اطلاعات حداکثر ظرف مدت 15 روز از تاریخ امضای این تفاهمنامه اجرایی و عملیاتی می شود.

بر اساس بندهای این تفاهم نامه و به هنگام مبادله اطلاعات اسناد ی موار زیر انجام می گیرد :

1- سازمان بنادر و دریانوردی نسبت به ارائه اطلاعات تأییدیه مالی و مانیفست به صورت الکترونیکی به گمرک ایران اقدام نماید.

2- سازمان بنادر و دریانوردی نسبت به ارائه اطلاعات تأییدیه قبض انبارهای صادره به صورت الکترونیکی به گمرک ایران اقدام نماید. نحوه ارائه اطلاعات از سوی سازمان بنادر به گمرک به نحوی باشد که فرآیند تمامی تغییرات قبلی در قبض‌های انبار قابل معامله مشخص باشد.

3-گمرک ایران پروانه الکترونیکی گمرک با درج آخرین اطلاعات و شماره قبض انبارهای صادره توسط سازمان بنادر صادر و مراتب را به سازمان بنادر ارسال نماید.

4- گمرک ایران به محض تخصیص شماره ثبت (کوتاژ) بسته شدن فرآیند قبض انبار (تغییرات، تمدید، صدور، تغییر نام، صدور قبض انبار)،‌ را بر مبنای شماره آخرین قبض انبار ارسال شده به سازمان بنادر منعکس کند.

5-صدور بیجک خروجی کالا و کانتینر از سوی سازمان بنادر در سامانه خود و بر اساس اطلاعات پروانه گمرکی که منطبق بر اطلاعات آخرین قبض انبارهای صادره از سوی سازمان بنادر و دریانوردی است،‌ انجام پذیرد. بیجک مذکور ملاک تسویه پروانه گمرکی و خروج کالا و کانتینر از در خروج گمرک است.

کار بزرگ دولت در اجرای سیستم تجارت فرامرزی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در آیین امضای این تفاهم نامه به خبرنگاران گفت: یکی از کارهای بزرگ دولت تدبیر و امید طراحی و اجرای سیستم تجارت فرامرزی است و شاید به لحاظ تسریع کار مردم از ساخت 10 گمرک و بندر بیشتر به مردم خدمت کرده و موثر تر بوده است.

محمد سعید نژاد  با بیان اینکه سیستم تبادل الکترونیکی اطلاعات نتیجه جلسات کارشناسی متعدد بین دو سازمان طی دو ماه گذشته است که با هدف کاهش و حذف قاچاق کالا و تسهیل تجارت خارجی به عنوان دغدغه دولت طراحی و اجرا می شود ، گفت : با وجود این به نظر می رسد ، به رغم پر شدن خلا ها و منافذ با فرمت ارائه شده از سیستم تبادل اطلاعات،   شاید در آینده نیاز به اصلاح سیستم و ارتقا داشته باشیم.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی ، جعل اسناد توسط صاحب کالا و متصدی حمل و نقل به وجود می‌آمد و امکان جابه‌جایی ارقام و تعداد محموله‌ها وجود داشت و صاحب کالا قبض انبار دریافت می‌کرد که عنوان کالا را در آن تغییر می‌داد. با این خلأ، در حال حاضر به جای تحویل قبض کالا به صاحب کالا، آن را به گمرک می‌دهیم که امکان تغییر وجود نداشته باشد

 

امضا 1

۱۰ شهریور ۱۳۹۵ ۱۰:۱۲
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۶,۶۵۴

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید