لزوم انتقال دانش و تشریک مساعی کارشناسان سازمان بنادر در امور دریانوردی/ اختصاص لایروب هاپرساکشن هزارمترمکعبی به بنادر شمالی در آینده‌ای نزدیک/ تأکید بر آموزش و همکاری های بین المللی PSC با بنادر کشورهای دیگر نشست هم اندیشی مدیرکل بندر امیرآباد با صاحبان کالا جهت ارتقاء خدمات بندری پیام تسلیت مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پی درگذشت مهندس رستم قاسمی بندر آبادان مزین به حضور شهدا شد/ ورود پیکر پاک ۱۱۱ شهید به بندر آبادان تعطیلی و محدودیت تردد شناورها در آبهای کیش از فردا/ پیش بینی تلاطم دریا و کاهش اختلال در تردد ایمن دریانوردی استقرار مواکب خدمات رسانی در روز استقبال از پیکر شهدا/ پیکر ۱۰۰ شهید دفاع مقدس فردا از آبراه اروند وارد بندر آبادان می شوند کارگاه آموزش تئوری و عملی اطفای حریق در بندرترکمن برگزار شد بندر آبادان میزبان پیکر ۱۰۰ شهید وطن/ شرایط استقبال از پیکر شهدا در بندر آبادان مهیاست رونق فعالیت‌های بازرگانی در بندر تجاری شادگان/ ورود بیش از ۱۴۰ فروند شناور سنتی به بندر از ابتدای سال حمل‌ونقل دریایی کشور مظلوم واقع شده است/ ضرورت اشاعه فرهنگ دریایی / اقتصاد دریامحور مغفول مانده است
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: درآمد سالانه 17 میلیارد دلاری کشور از بخش دریایی
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این‌که سهم درآمد اقتصاد کشور در بخش‌های دریایی ۱۷ میلیارد دلار است که ۴.۱ درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد، گفت: در آینده نزدیک در تعرفه‌های بندری بازنگری می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومی ، محمد سعیدنژاد در همایش صنایع دریایی اظهار کرد: توسعه دریا محور حداقل در باورهای جامعه جای خودش را باز کرده، البته این یک راه طولانی است و نیاز به عبور از خیلی مسیرهای سخت و طولانی داریم.
وی تصریح کرد: همایش صنایع دریایی در پسابرجام برگزار شده  و به همراه سایر اقدامات شاهد خوبی است که نشان می‌دهد درب‌های برای اقتصاد کشور باز شده است.
وی بیان کرد: موضوع دریا به‌عنوان یکی  از محورهای برنامه ششم توسعه مورد تاکید قرار گرفته است و امیدواریم نمایندگان مجلس به موضوع دریا و توسعه دریامحور در این برنامه توجه کافی داشته باشند.
وی گفت: به عنوان درخواست عمومی از نمایندگان مجلس شواری اسلامی می‌خواهیم در برنامه ششم توسعه موضوع دریا را مود توجه قرار دهند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که شاید لازم باشد پس از تصویب برنامه ششم توسعه در قالب یک قانون به موضوع دریا توجه کنیم، اظهار کرد: در سازمان بنادر و در سایر بخش‌های دریایی در زمینه تنظیم و تدوین چنین چارچوبی تلاش کنیم تا بتوانیم قانون جامعی را برای توسعه دریا تصویب کنیم.
سعیدنژاد با اشاره به شرایط جدید کشور در پسابرجام بیان کرد: با عبور از گردنه ظالمانه تحریم در حوزه دریا با کمترین محدودیت مواجه هستیم و تقریبا همه تحریم‌ها در دریا از بین رفته است.
وی با بیان این‌که سهم درآمد اقتصاد کشور در  بخش‌های دریایی  17 میلیارد دلار است که 4.1 درصد تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد، افزود: باید بین بخش‌های مختلف دریایی توسعه متوازن را برقرار کنیم و در زمینه استقرار علم و دانش و تامین و تربیت نیروی انسانی و استقرار صنایع دریایی برای پایدار شدن توسعه اقدامات لازم انجام شود.
وی گفت: در حوزه دریا رقابت بسیار فشرده است و امکان محدودیت برای رشد صنایع داخلی در حوزه دریا آنچنان فراهم نیست. اگر نتوانیم از فرصت‌ها به موقع استفاده کنیم، قاعدتا این امکان به طور کلی از بین می‌رود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این‌که چاره‌ای جز تقویت صنایع داخلی نداریم، گفت: باید فرصت‌های موجود را مورد توجه قرار داد و بین این دو توازن ایجاد کرد.
سعیدنژاد با تاکید بر توسعه دانشگاه‌های دریایی در کشور،‌افزود: تعداد دانشگاه‌ها در این حوزه با سیاست‌های کشور تناسب ندارد و باید دانشجویان در حوزه‌های مختلف دریایی را تربیت کنیم.
وی با بیان این‌که در آینده نزدیک در تعرفه‌های بندر بازنگری می‌کنیم، گفت: سیاست‌های اتخاذ شده برای توسعه دریامحور، سیاست‌هایی است که امروز می‌تواند پایه‌گذار فعالیت‌های برای آینده باشد.
وی با اشاره به طرح‌های توسعه‌ در حوزه بندری مانند بندر چابهار، تاکید کرد: در بندر شهید رجایی نیز طرح توسعه فاز یک و 2 در حال اجراست و در فاز 3 نیز به صورت فانیانس و BOT فراخوان داده‌ایم تا در مجموع بتوانیم توسعه دریایی کشور را با شرایط مناسبی داشته باشیم.

۲۷ مهر ۱۳۹۵ ۱۰:۴۶
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۷,۰۱۳

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید