عمان به موافقتنامه چابهار افزوده می‌شود لایروبی نگهداری کانال دسترسی بندر بوشهر با سرعت بیشتر ادامه می یابد مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر معارفه شد رونق بنادر کشور با توسعه دریامحور محقق می شود/ تربیت جوانان متخصص در اولویت سازمان بنادر و دریانوردی پیشرفت۹۰ درصدی عملیات لایروبی اسکله های بندر آبادان برگزاری موفق مانور همزمان مهار نشتی گاز آمونیاک و اطفائ حریق در بندر بوشهر کاربرد بویه ساخت داخل در حوضچه بندر شهید رجایی با موفقیت آزمایش شد/ طراحی و ساخت 101 فروند علائم کمک ناوبری بااتکا به توان داخلی قزاقستان خواستار افزایش همکاری ‌های بندری با ایران شد/ ایران می‌تواند هاب بزرگ ترانزیتی منطقه باشد/ امکان ترانزیت ۶ میلیون تن کالا به صورت ریلی به ایران دیدار مقامات بندری و ریلی قزاقستان با معاون بندری سازمان بنادر/ ایران هیچ محدودیتی در حوزه کانتینری ندارد/ ۲پیشنهاد ایران به هیات قزاق برای افزایش همکاری‌های بندری/ کاهش قابل توجه قیمت تمام شده ترانزیت از ایران برای قزاقستان چالش کمبود نیروی انسانی متخصص دریایی به راهکارهای اجرایی نیاز دارد/ برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی مجدد قانون بورسیه برای رشته‌های دریایی و دریانوردی/ اشاعه فرهنگ دریایی از طریق رسانه‌ها و درج مطالب در کتاب‌‌های درسی
ستاری خبر داد: افزایش حمایت از پژوهش‌های مرز دانش
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اعلام افزایش حمایت از پژوهش‌های مرز دانش در کشور گفت: کشورمان در عرصه سواحل، بنادر و حوزه دریا دارای ظرفیت‌های خارق‌العاده‌ای است که شکوفا شدن این ظرفیت‌های مغفول‌مانده نیازمند شناخت درست از ظرفیت استعدادهای جوان کشورمان است.

به گزارش روابط عمومی ، دکتر سورنا ستاری در گشایش دوازدهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی نیروی انسانی جوان کشورمان را موهبتی ارزشمند و زمینه‌ساز توسعه کشور در تمامی عرصه‌ها دانست و افزود: درحالی‌که از حیث تربیت فارغ‌التحصیل رشته‌های فنی و مهندسی پنجمین جایگاه جهانی را به خود اختصاص داده‌ایم و کشور از موهبت بیش از چهار و نیم میلیون دانشجو بهره می‌برد؛ اما همچنان خلأ بزرگی در فعال کردن و ارتباط دانشجویان با حوزه‌های راهبردی و مهمی چون دریا وجود دارد.
وی ادامه داد: این در حالی است که توانمندی‌های کشورمان در حوزه دریایی همپای دیگر حوزه‌های فناوری قابل‌اعتنا است و در سطح بین‌المللی حرف‌های جدی برای گفتن دارد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان این که توانمندی کشور در این حوزه می‌تواند در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا شکوفا شود، تصریح کرد: بسیاری از شرکت‌های فناور می‌توانند بر پایه‌ ایده‌های نوآورانه و خلاقانه‌ دانشجویان مستعد کشور گام‌های بزرگی را در عرصه دریایی بردارند.
توجه ویژه معاونت علمی به مشتری داشتن طرح‌های کلان ملی فناوری
وی یکی از رویدادهای مهم و اثرگذار محقق شده در بحث طرح های کلان ملی معاونت علمی را پروژه پایش و پیش‌بینی دریایی کشور عنوان کرد و افزود: معاونت علمی توجه ویژه‌ای به مشتری داشتن طرح‌های کلان ملی فناوری داشته و یکی از ویژگی‌های برجسته این طرح کلان ملی حضور مشتری در فرآیند اجرایی آن بوده است. به طوری که با نظارت بر بخش‌های گوناگون این پروژه رضایت خود را نسبت به عملکرد آن ابراز داشته‌اند.
ستاری ادامه داد: ارتباط یک طرح پژوهشی و فناورانه با نیاز صنعت ضرورتی اجتناب ناپذیر است و نمی‌توان جامه‌ای در دانشگاه دوخت که متناسب با اندام صنعت نباشد.
رییس بنیاد ملی نخبگان فعالیت بیش از هزار استارتاپ فناور را نویدبخش تحول جدی در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان کشور دانست و گفت: این استارتاپ‌ها که توسط آینده سازان کشور فعالیت می‌کنند، با نوآوری و اعتماد به نفسی که به جامعه تزریق می‌کنند، می‌توانند زمینه‌ساز پیشرفت اقتصاد دانش‌بنیان کشور باشند. اما از سوی دیگر باید بخش‌هایی که در عرصه نوآوری این استارتاپ ها فعال هستند، پذیرای ایده‌ها و نوآوری آنان باشند.
وی در ادامه تصریح کرد: جوانان مستعد و خارق‌العاده‌ای که در این استارتاپ‌ها فعالیت می‌کنند، اگر به درستی راهبری شوند می‌توانند با شکل دادن طرح‌های عظیم تحولات جدی را رقم بزنند؛ به طوری که هم اکنون نیز برخی از این استارتاپ‌ها همه ساله رشد 10 برابری را تجربه می‌کنند که تعداد آنها کم نیست.
معاون علمی و فناوری رییس جمهور ضرورت سرمایه گذاری جدی در پژوهش‌های مرز دانش، ورود سرمایه‌داران به عرصه فناوری، توسعه سرمایه‌گذاری خطرپذیر و ارتباط صنایع بزرگ با شرکت‌های فناور را لازمه‌های اساسی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان دانست و افزود: یکی از عرصه‌هایی که می‌تواند به طور جدی گسترش اقتصاد دانش‌بنیان را به ارمغان بیاورد، دریا است و در ورود این عرصه به جریان نوآوری و فناوری دارای عقب‌ماندگی‌های تاریخی فراوانی هستیم که اگرچه گام‌های بزرگی برداشته شده است؛ اما کافی نبوده و عظم جدی برای ورود فناوری به این عرصه را نیازمند هستیم.
افزایش حمایت‌های معاونت علمی از پژوهش‌های مرز دانش
وی با بیان اینکه حمایت‌های معاونت علمی از پژوهش‌های مرز دانش افزایش یافته است، اما تا سهم یک و نیم درصدی GDP فاصله وجود دارد، گفت: ما از نظر تعداد انتشار مقاله در حوزه دریایی حائز رتبه نهم جهانی هستیم؛ اما در عرصه فناوری ضعف‌هایی داریم بر همین اساس معاونت علمی به طور کامل آمادگی دارد تا ضمن حمایت از پروژه‌های فناورانه و مرز دانش دریایی رشد شرکت‌های دانش بنیان این حوزه را سرعت بخشد.
ستاری در پایان گشایش پروژه‌های فناورانه عرصه فناوری را ماحصل نگرش صحیح توانمندی استعدادهای دانشگاهی و ایجاد فضای مناسب برای آنان دانست و گفت: بزرگ‌ترین حمایت و خدمتی که می‌توان به این شرکت‌های نوپا برای رشد آنان ارائه داد، فراهم کردن زمینه مناسب ارائه خدمات و در اختیار قرار دادن بازار به آنها است.
در ادامه این مراسم با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، محمد سعید نژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، محمود شیخ زین‌الدین معاون تجاری‌سازی و نوآوری معاونت علمی و پیمان صالحی رییس مرکز طرح‌های کلان ملی معاونت علمی، مدرس هاشمی رییس دانشگاه صنعتی اصفهان، طرح کلان ملی «فناوری شبکه پایش و پیش‌بینی دریایی کشور» با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی همکاری که با سازمان بنادر صورت گرفته است، رونمایی شد و به بهره‌برداری رسید.
با راه‌اندازی این طرح کلان ملی بویه‌های ساخته‌شده توسط فناوران کشور بر اساس فناوری داخلی در نقاط مختلف خلیج فارس و دریای خزر اطلاعات ژئوفیزیکی پهنه‌های آبی کشور را ارسال کرده و پژوهشگران می‌توانند از این اطلاعات به صورت تمام وقت و برخط استفاده کنند.
همچنین تمبر یادبود این رویداد ممهور و توشیح شد و اطلس تاریخ بنادر دریانوردی ایران با همکاری سازمان بنادر و دریانوردی کشور و دانشگاه تهران رونمایی شد که این اطلس شامل اطلاعات دریاها و بنادر کشور از هزاره سوم قبل از میلاد تا 1390 هجری شمسی است.

۱۰ آبان ۱۳۹۵ ۱۴:۰۵
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۷,۱۴۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید