اختصاص یدک کش جدید به بندر امام(ره) برگزاری موفق مانور اطفاء حریق به صورت دستی در بندر بوشهر واگذاری فرصت های سرمایه گذاری از طریق مزایده/ تاکید بر حل چالش های سرمایه گذاران در بنادر با نگاه بلندمدت و حفظ منافع ملی و درچارچوب اقتصاد دریامحور/ سرمایه گذاری 19 هزار میلیاردی بخش خصوصی در بندرامیرآباد صدور مجوز ساخت اسکله گردشگری در بندر ماهشهر مانور موفق اطفای حریق مخازن مایعات نفتی در مجتمع بندری انزلی تعیین تکلیف 30 کانتینر بلاتکلیف در بندر بوشهر آغاز شد بررسی و شناسایی عوامل آلودگی ساحل کنگان ادامه دارد منابع مالی؛ حلقه مفقوده زنجیره تامین نیروی انسانی حمل‌ونقل دریایی/ ضرورت حمایت ویژه مجلس در تسهیل جذب نیرو سازمان بنادر تکریم و معارفه مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان برگزار شد/ضرورت هم افزایی ارگانهای دریایی در بزرگترین استان ساحلی ایران/ بسترسازی برای گسترش زیربناهای بندرگاهی و پسکرانه‌ای "دیپلماسی اقتصادی" سیاست‌ راهبردی دولت در تجارت بین المللی/ نقش کلیدی بنادر کوچک در تامین معیشت ساحل‌نشینان/ ضرورت ارتباط هوشمندانه سازمان‌های همکار در ترانزیت کالا
اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان در همایش بین المللی ICOPMAS حضور فعال داشت
مدیر کل و معاونین و جمعی از متخصصین اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در سخنرانی های دوازدهمین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی حضور یافتند.

 

مهندس حسین چراغی در حاشیه دوازدهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی، با اشاره آشنایی تاریخی ایرانیان با دریا گفت: به نظر می‌رسد کشور ما در حوزه دریایی علی‌رغم اینکه پتانسیل زیادی دارد، اما به لحاظ علمی و آکادمیک و مفاهیم اصلی حمل‌ونقل دریایی دچار نوعی عقب‌ماندگی هستیم. او افزود: این عقب‌افتادگی در عملکرد و سهم ما از دریا و اقتصاد دریامحور مشخص است، چون به وضوح نشان می‌دهد که ما خوب عمل نکرده‌ایم. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان با اشاره به همایش ICOPMAS، گفت: به همین دلیل برگزاری همایش‌هایی مانند ICOPMAS با یک مبنای علمی و به ویژه با حضور کشورهایی که حوزه دریا و بندر حرف برای گفتن دارند و صاحب سبک هستند قطعا تاثیر مثبتی خواهد داشت. او ادامه داد: چنین همایش‌هایی این خلا علمی و دانش روز دریایی را برای ما پر خواهد. در نهایت اینکه قطعا می‌تواند در حوزه اقتصاد دریامحور کشور ما موثر باشد. چراغی همچنین با اشاره به اینکه بنادر استان گیلان بالاترین میزان رشد را داشته است گفت: ما ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته رشد داریم و این رشد بر اثر برنامه‌ریزی بوده که ما هم به صورت نرم‌افزاری و هم به صورت سخت‌افزاری داشتیم. او با اشاره به اینکه کارهای زیادی برای رسیدن به این رشد انجام شده است افزود: ما در خصوص قیمت تمام‌شده کالا از طریق بنادر گیلان بررسی‌های بسیار زیاد و کارشناسانه‌ای کردیم و قیمت هر تن کالا در بنادر گیلان را در مقایسه دیگر بنادر شمال رقابت‌پذیر کردیم. این حاصل همکاری و تلاش همه سازمان‌هایی بود که در این صنعت ذی‌نفع هستند. این مقام مسئول ادامه داد: ما برنامه‌های جدیدی نیز پیش‌رو داریم، پروژه‌های جدیدی مانند ایجاد مخازن خوراکی به عنوان یک بازار جدید در خزر که بتواند تنوع کالا در خزر را افزایش بدهد. همچنین مخازن غلات یکی از اهداف ما در افزایش بازار است. ضمن اینکه ما در حوزه صنایع پشتیبانی هم داریم برنامه‌ریزی می‌کنیم. صنایعی مانند تعمیر و ساخت کشتی که می‌تواند به عنوان یک صنعت تکمیل‌کننده موثر باشد وترافیک ما را افزایش بدهد. چراغی با توجه به اینکه بندر انزلی ۵ سال پیش رتبه اول را در میان بنادر شمال کشور دارا بوده است گفت: با این برنامه‌ها و طرح‌هایی که ما داریم، انتظار می‌رود قاعدتا همین آهنگ رشد را داشته باشیم و بتوانیم پس از ۵ سال، امسال دوباره به رتبه اول بنادر شمال کشور برگردیم. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان همچنین با تاکید بر اینکه توسعه گردشگری دریایی از جمله کارهایی است که در دستور کار قرار دارد افزود: در حوزه گردشگری دریایی و سفرهای دریایی هم طرح بسیار خوبی را در نظر داریم. با توجه به تاکیدی که مقام عالی وزارت و مدیرعامل سازمان دارند ما این را در برنامه داریم که مجمتع گردشگری دریایی یا مارینا را ایجاد کنیم. او با اشاره به اینکه این طرح در مرحله انتخاب سرمایه‌گذار است گفت: امیدواریم با انتخاب یک شرکت و سرمایه‌دار متخصص در این حوزه این خلا و نگرانی را در حوزه صنعت دریایی کشور پر کنیم و اولین بندری باشیم که با ایجاد این مجتمع گردشگری مطالبات و انتظارات مقامات مسئول کشور را برطرف کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، هدف اصلی از برگزاری همایش های بین المللی مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی ایجاد فضای مناسب جهت بحث و تبادل نظر و انتقال تجربیات میان متخصصین و دست اندرکاران مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی از کشورهای مختلف و اطلاع از آخرین دستاوردهای علمی، فنی و تجربی آنها می باشد. در این زمینه تاکید عمده بر ارتقاء کیفی سطح علمی مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی در کشور می باشد. علاوه بر این همکاریها ICOPMAS بستر مناسبی را جهت ارائه توانمندیهای تخصصی موجود در منطقه فراهم میکند.

در این ارتباط کارشناسان و شرکتهای مهندسین مشاور و پیمانکاران و سازندگان تجهیزات بندری و دریایی نیز فرصت ارائه قابلیتهای خود را خواهند یافت و زمینه های لازم برای کارفرمایان، سرمایه گذاران، مهندسان مشاور، پیمانکاران و دیگر متقاضیان خدمات و امکانات مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی ایران برای تصمیم گیری، برنامه ریزی و همکاریهای آتی مهیا می سازد.

 

 


دندبطرانمکگمدو

۱۱ آبان ۱۳۹۵ ۱۸:۳۰
روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان |
کد خبر : ۳۷,۱۵۳

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید