معاون اجرایی رئیس جمهور :بندر چابهار جایگاه راهبردی برای کشور دارد
محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهور و مهندس علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان از طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار بازدید کردند.

دکتر شریعتمداری گفت :  هدف از سفر ما به استان پیگیری و ارزیابی اقدامات صورت گرفته در زمینه پروژه های مختلف سفر اول ریاست محترم جمهور و بررسی تحقق تأمین منابع داخلی و خارجی بوده است که خوشبختانه بسیاری از این پروژه ها در حال گذراندن مراحل پایانی خود هستند و ما امیدواریم در آینده ای نه چندان دور شاهد سفر رئیس جمهور محترم به استان سیستان و بلوچستان باشیم.
معاون اجرایی ریس جمهور ضمن برشمردن اهمیت بندر چابهار برای کشور، تصریح کرد : سیاست دولت برای توسعه سواحل مکران به صورت شتابان در حال حرکت است وما در چند سال اخیر شاهد تحولات بسیار خوبی در اکثر حوزها بوده ایم  ، یکی از این تحولات سه برابر شدن ظرفیت بندر چابهار به عنوان مهمترین و اختصاصی ترین بندر کشور گواه این مدعاست .

ایشان افزود : نقش بندر چابهار برای کشور ما یک جایگاه راهبردی دارد زیرا توسعه در این منطقه در سطح ملی قابل ملاحظه و ارزشمند است.

شریعتمداری تأکید کرد : همزمان با توسعه بندر چابهار خط راه آهن با سرعت و جدیت در حال پیشرفت است و این تحولات در منطقه باعث نشاط خواهد شد.

وی اظهار داشت : از مجموع طرحهایی که دولت تدبیر و امید در استان سیستان و بلوچستان آغاز کردهباعث شده  حدود 10 هزار نفر مشغول به کار شوند.
معاون اجرایی رئیس جمهور تصریح کرد : طبق نظر کارشناسان با ورود هر کشتی به بندر چیزی حدود 5 میلیارد تومان گردش مالی در حوزه خدماتی ، ورود و خروج کالا و اقتصاد ملی  و منطقه ای برای کشور ایجاد می شود .

در ادامه مهندس بهروز آقایی ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته در خصوص طرح توسعه بندر شهید بهشتی  افزود: طرح توسعه بندر شهید بهشتی با بیش از  83درصد پیشرفت فیزیکی امیدواریم تا پایان امسال مورد بهره برداری قرار می گیرد.  

ایشان تصریح کردند : ظرفیت نهایی بندر شهید بهشتی بعد از توسعه فاز 5 برای 85 میلیون تن طراحی شده که اجرای عملیاتی فاز اول در حال  اتمام است که خوشبختانه تاکنون 203 هکتار اراضی از فاز 1 و 2 قابل استیحصال که بیش از 14و 8دهم متر مکعب لایروبی در حوضچه طرح انجام شده است  .
آقایی گفت : احداث 5 پست اسکله ، 85 هکتار تحکیم بستر ، 35هکتار بتن ریزی، 27 هکتار تایل گذاری و 1650متر طول موج شکن از اقدامات صورت گرفته فاز اول است .

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به سرعت بخشیدن اتمام پروزه تا پایان سال جاری توسط سازمان بنادر و دریانوردی امیدواریم فاز اول بندر شهید بهشتی در اسفند ماه جاری توسط ریاست محترم جمهور شاهد افتتاح و به بهره برداری باشیم .

وی گفت : با بهره برداری فاز اول ظرفیت بندر چابهار از 2ونیم میلیون تن فعلی به 8ونیم میلیون تن و با قابلیت بهره برداری 15 میلیون تن خواهد رسید .

۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ۱۶:۰۸
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۷,۸۶۸

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید