تمدید مجوز تطویل موج شکن غربی بندر صیادی رمین عزم تهران و دمشق برای گسترش همکاری های فنی و آموزش های دریایی نایب قهرمانی تیم بندرامیرآباد در مسابقات سراسری یگان حفاظت بنادر کشور رشد ۵۴ درصدی جذب سرمایه گذاری بخش غیر دولتی در بنادر کشور/ اعطای تسهیلات در نظام بانکی بر مبنای مشارکت و بهره برداری در پروژه‌های دریایی/ به روزرسانی بسته‌های جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در بخش زیرساخت ها و حوزه‌ دریایی پایان عملیات مهار آتش سوزی لنج های صیادی در بندر جاسک/ آغاز بررسی علت آتش سوزی لنج صیادی 16 پروژه در راستای تعامل بنادر و شهرهای خوزستان تعریف شده است آتش سوزی 4 فروند لنج صیادی در بندر جاسک/ هیچ گونه تلفات انسانی گزارش نشده است/ اعلام علت دقیق حادثه پس از اطفای کامل حریق ضرورت استقرار شبانه روزی قرنطینه در بنادر برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا/ چالش های عملیاتی بنادر، با امکانات و ابزارهای موجود برطرف شود/ ساخت 43 فروند انواع تجهیزات دریایی در دستور کار سازمان بنادر/ تخلیه 4 میلیون و 297هزار تن کالای اساسی در بنادر تا پایان دی بیست وهفتمین همایش هماهنگی ارگان های دریایی کشور 28بهمن ماه در تهران برگزار می شود/ دعوت از اعضای خانواده دریایی و بندری و علاقمندان برای ثبت نام در سایت همایش "هوشمندسازی" تمامی فعالیت ها؛ در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی/ افق روشن تر بنادر در سایه فعالیت های نوآفرین/ ضرورت آشنایی استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌ بنیان با ظرفیت های بندری و دریایی
مشاور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تحلیل کرد:سیاست تجاری و بندری ایران در دوره « پسا ترامپ»
مشاور مدیرعامل سازمان بنادر با طرح موضوعی در حوزه اقتصاد سیاسی با عنوان «بنادر در دوره پساترامپ» تحلیل کرد : اگر موضع اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهوری جدید ایالات متحده آمریکا، رجزخوانی نباشد و جدی باشد، سیاست کشور و البته بخش تجاری و بنادر چه می تواند باشد؟

هادی حق شناس که در جمع مسئولان امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی سخن می گفت ، با اتکا به تحولات اخیر سیاسی و اقتصادی در جهان ناشی از موضع گیری های تند و دستورات جنجال برانگیز ترامپ جمهوری خواه ، طی تحلیلی با تاکید بر گسترش منافع مشترک اقتصادی ایران در جهان آورده است :

اواخر دی ماه گذشته ، چهل و هفتمین اجلاس داووس (مجمع جهانی اقتصاد 2017 ) در سوئیس برگزار و مسائل سیاسی و اقتصادی جهان در این اجلاس مطرح شد که از ایران دکتر ظریف ، وزیر امور خارجه حضور داشتند. یکی از موضوعات این اجلاس منهای موضوعات سیاسی و اقتصادی، ارائه پیش بینی ها در سال جاری است. سال گذشته میلادی پیش بینی شده بود که دو اتفاق مهم در جهان خواهد افتاد؛ یکی انتخاب خانم هیلاری کلینتون به عنوان رئیس جمهوری آمریکا که نشد و دیگری خارج نشدن انگلستان از اتحادیه اروپا که خارج شد.

به همین دلیل در اجلاس 2017 داووس اغلب صاحب نظران از ارائه پیش بینی سر باز زدند، به جز جورج سوروس، بانی انقلاب های رنگین و مخملی، که پیش بینی کرد ترامپ دیکتاتور سقوط خواهد کرد و انگلستان مجدداً به اتحادیه اروپا برمی گردد.

نکته کلیدی در پیش بینی اول این است که تقریباً یک اجماع در داخل و خارج آمریکا علیه ترامپ شکل گرفته است که شأن دونالد ترامپ مناسب ریاست جمهوری آمریکا به عنوان اقتصاد بزرگ دنیا نیست. با این حال، سوال این است که در صورت وقوع این پیش بینی ، آیا بدون هزینه خواهد بود؟

به طور قطع بدون هزینه نخواهد بود. اینکه در دنیا کدام کشور مورد توجه رئیس جمهور جدید آمریکا قرار خواهد گرفت، خیلی مهم است: آیا به طرف کشور مکزیک خواهد رفت که دستور ساخت دیوار حائل بین آمریکا و مکزیک را صادر کرده است ؛ آیا به طرف کشور چین خواهد رفت و جنگ تجاری را راه خواهد انداخت؛ آیا به سراغ بعضی از کشورهای اروپایی، و به طور مشخص کشور فرانسه، خواهد رفت و یا اینکه به طرف دشمن دیرینه یعنی روسیه یا کشوری شبیه ایران خواهد رفت؟

در خصوص ایران آنچه مسلم است. به دلیل برخی سوء تدبیر ها در گذشته، یک اجماع جهانی علیه ایران شکل گرفت. اگر این اجماع جهانی مجدداً تشکیل شود، آسیب جدی دوباره متوجه کشور و مردم خواهد شد.

 چه کنیم که این مسئله دوباره تکرار نشود؟

به عنوان مثال و در پاسخ به این پرسش،همانطور که اطلاع دارید. بین دو کشور روسیه و ترکیه طی چند ماه گذشته، دو اتفاق مهم یکی، سرنگون شدن هواپیمای روسها توسط ترک ها و دومی ، ترور شدن سفیر روسیه در آنکارا حادث شد ، ولی روابط اقتصادی دو کشور پس از وقفه کوتاه مدت به روال عادی برگشت. چرا ؟ به خاطر اینکه دو کشور وابستگی شدید اقتصادی به یکدیگر دارند.

از این تجربه و ایجاد منافع مشترک با کشورهای تأثیرگذار بر اقتصاد جهانی ما نیز می توانیم در تأمین امنیت در کشور بهره ببریم. اقدام اخیر ایران در امضای قراردادهای همکاری با کشور فرانسه به عنوان یکی از اعضای شورای امنیت، در بخش های هواپیمایی، ساخت و تولید خودرو و همچنین نفت و گاز، در راستای ایجاد همان منافع مشترک اقتصادی است و طبیعی است که فرانسه در شورای امنیت به خاطر منافع خود می تواند با  شکل گیری اجماع جهانی علیه ایران مخالفت کند.

همچنین علاوه بر کشور چین که همکاری متقابل اقتصادی و تجاری بین تهران و پکن سالهاست تداوم داشته، با کشور روسیه در شمال دریای خزر نیز می توانیم علاوه بر داد و ستد کالاهای سنتی بین بنادر دو کشور، در حوزه ترانزیت و فعال کردن کریدور شمال جنوب و کریدور شرق به غرب، منافع مشترک ایجاد کنیم.

در این حوزه سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان بخشی از دولت جمهوری اسلامی ایران با همکاری بخش تجارت دریایی روسیه، چهار راه ترانزیت جهانی را شکل دهد. همچنان که همه اطلاع داریم با اجرای پروژه مشترک 150 و 85 میلیون دلاری بین دو کشور هند و ایران در بندر چابهار و ترانزیت کالاهای منطقه از این مسیر منافع مشترک ایران با کشورهای منطقه - ازجمله چین- کلید خواهد خورد.

بنابراین مهم ترین تضمین دفع تهدیدات بین المللی، ایجاد منافع های مشترک است و امیدوارم که ایجاد منافع مشترک در کشور گسترش یابد تا شرایط «پسا ترامپ» را مثل شرایط «پسابرجام» یا بهتر از آن استفاده کنیم.

۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ۱۵:۳۰
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۷,۹۰۲

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید