آیمو؛ قطعنامه تسهیل کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از کشتی‌ها را منتشر کرد/ اعلام این قطعنامه به مراجع بندری، اپراتورهای بنادر و پایانه‌ها، مالکان کشتی‌ها، شرکت‌های کشتیرانی و سایر ذینفعان ایران تجارت آسیا و اروپا را به یکدیگر متصل کرد / معنا و مفهوم پیدا کردن تجارت بین کشورهای اسلامی اعلام تمایل 9 کشور برای سرمایه گذاری در بندر چابهار/ امکان سرمایه گذاری و فعالیت کشورهای مختلف در بندر چابهار؛ بدون هیچ محدودیتی/ پیوستن دیگر کشورها، یکی از قابلیت های موافقتنامه سه جانبه چابهار افزایش صادرات محصولات کشاورزی از بندر شیوء در غرب هرمزگان به قطر ورود ۴ کشتی حامل نهاده های دامی از ابتدای مهرماه امسال در بندر چابهار/ تخلیه و بارگیری کالای اساسی؛ مهم ترین اولویت بندر چابهار استفاده از ظرفیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای توسعه بندر چابهار/ هرچه سریعتر جاده و راه آهن به بندر چابهار متصل شود/ توسعه چابهار می تواند گره کور اقتصاد ایران را باز کند ۴ تیم راه یافته به مسابقات والیبال ساحلی بنادر کشور مشخص شدند وجود مزیت های سرمایه گذاری برای شرکت های بیمه ای در بندر چابهار لزوم تزریق نوآوری و فناوری در حوزه بندری و دریایی از طریق شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها/ از فعالیت شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های دریایی و‌بندری حمایت می کنیم آغاز طرح مطالعاتی اجرای سیستم سندبای پسینگ در بندرامیرآباد/ مطالعات رژیم رسوب گذاری دریای خزر تدقیق می شود
هیاتی دیپلماتیک متشکل از سفرا و رایزنهای بازرگانی کشورهای پاکستان، افغانستان، تاجیکستان، بنگلادش و قزاقستان از طرح توسعه بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار بازدید و نشستی با مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان برگزار شد.

این هیات با هدف توسعه روابط دریایی و بندری و همچنین بازدید از ظرفیت ها و توانمندیهای تنها بندر اقیانوسی کشور برای همکاری های تجاری و اقتصادی سفر داستند. در ابتدا بهروز آقایی مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان ضمن برشمردن اهمیت بندر چابهار برای کشورهای همسایه و منطقه گفت : بنادر چابهار پشتیبان گوادر خواهد بود. وی ادامه داد : بندر شهید بهشتی چابهار و بندر گوادر به عنوان جذب کننده کالا در دریای عمان و اقیانوس هند هستند و ما از دولت و ملت پاکستان خواستاریم با توجه به آماده بودن شرایط و زیرساختهای لازم در ترمینال مسافری دریایی بندر شهید کلانتری چابهار نسبت به راه اندازی خط مسافری بین گوادر، چابهار، کراچی هر چه سریعتر انجام شود زیرا این اقدام باعث استحکام روابط تجاری و اجتماعی دو کشور همسایه خواهد شد. ایشان افزود : سازمان بنادر و دریانوردی برای همه کشورهای همسایه و سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی در بندر چابهار بالاترین سبد تسهیلاتی و کم ترین تعرفه در نظر گرفته است و ما خواستار سرمایه گذاری همه کشورها CIS و افغانستان هستیم تا فعالیت اقتصادی به صورت عادلانه در این بندر صورت پذیرد.

مهندس بهروز آقایی مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت : بندر چابهار آمادگی کامل برای انعقاد قرارداد به صورت Bot، Mot و Rot با کشورهای منطقه و تجار دارد.

 انصار رایزن بازرگانی کشور افغانستان گفت : ما آماده هر نوع سرمایه گذاری در بندر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار هستیم و تقاضای ما از دولت ایران روان سازی پروسه سرمایه گذاری بخش خصوصی و تعیین تکلیف وضعیت بندر به لحاظ منطقه ویژه اقتصادی شدن جهت تسهیلات برای سرمایه گذاران شد. سپس محمد رفیع سرکنسولگری پاکستان در ایران گفت : کشور پاکستان با جدیت به دنبال ایجاد ارتباط جاده ای و ریلی میان بندر گوادر و چابهار است چون این دو بندر مکمل و با یکدیگر در تعاملند و ایجاد ارتباط این دو بندر اجتناب ناپذیر است. سفیر پاکستان تصریح کرد : بندر چابهار و گوادر پاکستان ظرفیت خوبی دارند و می توانند یکدیگر را پشتیبانی کنند.

در پایان برمیک سابیک بیکف سفیر قزاقستان در ایران ضمن ابراز خرسندی از توسعه بندر چابهار گفت : قزاقستان و چین با راه اندازی خط راه آهن در راستای مناسبات تجاری بین دو کشور پروژه مسیر ریلی را اجرا میکند.

وی اظهار داشت : ما برای بهره برداری از آبهای آزاد از طریق بندر چابهار یکسری مذاکراتی با کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران انجام داده ایم و تا حدودی مذاکرات پیشرفت داشته و ما امیدواریم هر چه زودتر این مذاکرات به سرانجام برسد.

۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ۱۶:۵۲
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۷,۹۲۱

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید