ورود سومین محموله گندم اهدایی هند به افغانستان از بندر شهید بهشتی چابهار/ انتقال سریع محموله ترانزیتی از بندر چابهار آغاز برگزاری آزمون های سراسری شایستگی دریانوردی به صورت آنلاین نخستین کشتی حامل کالا‌های اساسی در بندر بوشهر؛ پهلو گرفت مزیت‌های سرمایه‌گذاری در پسکرانه بنادر؛ ترغیب کننده فعالان اقتصادی/ حمل ‌و نقل دریایی هزینه‌های تجاری را کاهش می‌دهد/ سواحل کشور؛ بهترین جغرافیا برای ایجاد صنایع آ‌ب‌بر است/ بنگاه‌های صادراتی از مزیت‌ کاهش زمان و هزینه حمل و نقل در پسکرانه بنادر استفاده کنند رشد 150 درصدی صادرات محصولات یخچالی از بنادر شرق هرمزگان /امکان افزایش ظرفیت تا ۶۰ هزار TEU در بندر شهیدباهنر افزایش سرعت تخلیه کالا‌های اساسی در بندر بوشهر / الزام رعایت دستورالعمل‌ های بهداشتی در تخلیه و بارگیری کالا تردد به جزیره ابوموسی با رعایت دقیق الزامات بهداشتی / شناورها با ۵۰ درصد ظرفیت به ابوموسی سفر می کنند ارتقاء سطح ایمنی دریانوردی در آبراه های تحت حاکمیت ایران و ناوگان تحت پرچم/ ثبت الکترونیکی ورود و خروج شناورهای مسافری در سال ۹۹/ بهبود سطح پیشگیری و مقابله با آلودگی محیط زیست دریایی ناشی از شناورها و تاسیسات بندری فرآیند تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی از بنادر شرایط مطلوبی دارد/ شیوع ویروس کرونا تجارت جهانی را تحت تاثیر قرار داده است/ تشریح مشکلات اصلی واردکنندگان کالا به کشور نجات ۵ ماهیگیر توسط تیم جستجو و نجات دریایی بندر نوشهر
ضرورت جلوگیری از تخریب سواحل و برخورد با ساخت و سازهای غیر مجاز در تالاب انزلی
مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر و حسین چراغی، مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان و هئیت همراه در بازدید میدانی از سازه و تاسیسات آبی واقع در تالاب تالاب انزلی و روگاهای آن، حریم حاشیه تالاب را مورد بازدید قرار داده و مسائل و مشکلات ذیربط در این خصوص را بررسی کردند.

 به گزارش روابط عمومی ،مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر در حاشیه این بازدید اظهار کرد: ساخت و ساز در دریا و رودخانه های قابل در یانوردی  به سازمان بنادر و دریانوردی  واگذار شده که مجوزهای ساخت و بهره برداری و حق نظارت بر بهره برداران از این سازه ها است.

وی افزود: بنادر و دریانوردی در اوایل دهه ۸۰ طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور که تهیه نقشه جامعی برای کاربری های مختلف در سواحل کشور را با همکاری ۱۸ ارگان انجامید در سه فاز و برای سواحل کشور و کمیته های ساحلی مدیرت سواحل استان و با مدیریت استانداران هر استان و دبیری مدیرکل سازمان بنادر و دریانوردی استان ها شکل داد.

اللهیار کفت: این کار با هدف استفاده بهینه از دریا و تالابها در شمال و دسترسی به دریاهای خزر و همچنین در جنوب بوده است. هرگونه ساخت و سازی بدون دریافت مجور هرگونه خسارت بر محیط زیست و تخریب سواحل را در پی دارد و ایمنی و حتی در برخی از موارد مشکلات سلامت جامعه و مردم را به خطر می اندازد. باید هماهنگی بین دستگاه های اجرای مرتبط با حوزه سواحل و پشتیبانی و هماهنگی قوه قضاییه در راستای اینکه ساخت و سازهایی که در حوزه سواحل هست هم مستند برمطالعات علمی و براساس طرح مصوب و ابلاغ شده و هم اینکه همه جنبه های زیست محیطی و حقوقی مهندسی سواحل و سازه های دریایی را داشته باشد.

مدیرکل مهندسی سواحل و بنادر تصریح کرد: مردم حق دارند که از سازه ها و تاسیساتی استفاده کنند خصوصا در موارد تفریحی که نکات ایمنی و زیست محیطی در آن رعایت شده باشد. باید دستگاه های مرتبط با دریا و تالاب شاهد این باشیم که علاوه بر رفع مشکلات موجود که در درجه اول امنیت وسلامتی مردم و گزدشگران را تامین کند و باید با عزمی راسخ در این ارتباط اقدامات ویژه ای انجام شود.

وی بر ضرورت جلوگیری از تخریب سواحل و برخورد با ساخت و ساز های غیر مجاز در تالاب انزلی تاکید کرد و افزود: هرسازه ای که در دریا ساخته می شود نیازمند مطالعات پایه ای است که در این راستا سازمان برنامه و بودجه مهندسین مشاور را در سه رتبه، رتبه بندی کرده و مجموعه ساخت و سازهایی را که بخواهند انجام دهند نیازمند مراجعه به آنان است.

اللهیار در پایان گفت: با توجه به وظایف حاکمیتی و قانونی بنادر و دریانوردی هر طرحی که معرفی می شود باید از قانون تبعیت کند. همچنین تهیه نقشه ها و طرح های پایه به صورت رایگان در اختیار متقاضیان قرار داده می شود و پس از بررسی و رعایت موضوعات ایمنی و حفظ محیط زیست انجام خواهد شد.

tgg

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ ۰۹:۱۲
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۸,۵۶۲

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید