الحاق یک فروند اسکله فلزی تجسس و نجات دریایی در بندر شهید حقانی/ امکان انتقال ایمن تر افراد سانحه دیده و بیمار با بهره برداری از این اسکله بنادر تجاری مهمترین معیار فعال بودن اقتصاد یک کشور هستند/ 250 میلیون تن؛ ظرفیت سالانه بنادر کشور/ فعالیت بنادر در ایران حتی یک لحظه متوقف نمی شود بنادر ایران؛ توانایی جذب سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی را دارند/ ظرفیت های اقتصادی بسیار خوبی در بنادر ایران به وجود آمده است/ توسعه بنادر می تواند جهش اقتصادی کشور را رقم بزند انعقاد تفاهم نامه ترانزیتی بندر چابهار با بخش خصوصی کشور افغانستان/ تراتزیت 2664 TEU کالای افغانستان از طریق بندر چابهار آلودگی ناشی از مشتقات نفتی در اروند رود مهار شد آغاز پروژه ارتقاء شبکه اطفای حریق در بندر خرمشهر/ افزایش ایمنی محوطه های بندری و پیشگیری از سوانح و آسیب های جانی سازمان بنادر؛ آمادگی عملیاتی بالای برای مواجهه با هر نوع بحرانی را دارد/ مصون ماندن انسان و کالا از تهدید ویروس کرونا در بنادر کشور/ هیچ نوع اشاعه ویروس کرونا از طریق بنادر کشور نداشتیم پایان عملیات اطفای حریق لنج تجاری در اسکله بهمن قشم یک فروند لنج تجاری در اسکله بهمن جزیره قشم طعمه حریق شد/ عملیات اطفاء با حضور تیم های امدادی از خشکی و دریا درحال انجام است افزایش۱۶۲ درصدی صادرات کالاهای نفتی از بنادر مرکز و شرق هرمزگان/ رشد ۹۸ درصدی تخلیه و بارگیری کانتینر یخچالی
سعیدنژاد در نشست با اعضای کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد: امکان بهره مندی جمعیت 400 میلیونی منطقه از بندر شهید رجایی/ سازمان بنادر پیشرو در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به به جایگاه فرامنطقه ای و بین المللی بندر شهید رجایی گفت: این بندر از جمله ممتازترین بنادر منطقه است و شرایط مناسبی برای بهره مندی جمعیت 400 میلیون نفری کشورهای آسیای میانه را فراهم کرده است.

به گزارش واحد اطلاعات و اخبار روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، "محمد سعیدنژاد" در نشست مشترک مسؤولان سازمان بنادر و دریانوردی با نمایندگان عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی که به میزبانی بندر شهید رجایی برگزار شد، نقش بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری کشور در ترانزیت کشور را بی بدیل دانست و اظهار داشت: بندر شهید رجایی طی سال گذشته سهمی بیش از بیش از 60 درصدی در عملیات تجارت بین المللی کشور در بخش کالاهای غیرنفتی داشته است.

وی افزود: تنگه هرمز یکی از مهم ترین آبراهه های جهان است که 60 درصد نفت دنیا توسط کشتی ها از این آبراهه حمل و نقل می شود و بندر شهید رجایی در نزدیکی این تنگه به عنوان یکی از مهم ترین نقاط دریایی جهان واقع شده است.

به گفته سعیدنژاد، بندر شهید رجایی در حوزه صادرات و واردات جمعیت 80 میلیون نفری ایران را پشتیبانی می کند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به جایگاه فرامنطقه ای و بین المللی بندر شهید رجایی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: این بندر از جمله ممتازترین بنادر منطقه است و شرایط مناسبی برای بهره مندی جمعیت 400 میلیون نفری کشورهای آسیای میانه را فراهم کرده است.

وی به سرمایه گذاری های صورت گرفته در این بندر طی سال های اخیر نیز اشاره کرد و گفت: سازمان بنادر از جمله مجموعه های پیشرو در جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی است. سیاست راهبردی ما در حوزه بنادر بزرگ کشور سرمایه گذاری در مباحث حاکمیتی همچون آبراهه ها، ساخت اسکله و تامین تجهیزات استراتژیک است و بخش خصوصی در سایر بخش ها سرمایه گذاری کرده است.

این مقام مسؤول ظرفیت فعلی کانتینری بندر شهید رجایی را 5 میلیون و 700 هزار TEU اعلام کرد و افزود: فاز 2 توسعه بندر از نظر سازه و اسکله کامل شده و امیدواریم تا پایان امسال نیز نصب تجهیزات آن نیز به پایان برسد.

وی با اشاره به آخرین وضعیت ساخت ترمینال کانتینری شماره 3 بندر شهید رجایی گفت: بخشی از این ترمینال در مرحله فراخوان مناقصه برای سرمایه گذاری است و با تغییرات صورت گرفته، ظرفیت این ترمینال 3میلیون و 200 هزار TEU پیش بینی شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین به مسئولیت های سازمان بنادر در زمینه اعمال حاکمیت دریایی نیز اشاره کرد و افزود: ایران عضو 37 کنوانسیون بین المللی دریایی است و سازمان بنادر به نمایندگی از دولت  و نظام جمهوری اسلامی در چارچوب این قوانین بین المللی نقش حاکمیتی دارد.

وی اضافه کرد: این سازمان از زمان ساخت شناور تا زمان تردد آن روی دریا به ویژه در زمینه مباحث ایمنی و زیست محیطی نقش نظارت و اعمال حاکمیت دارد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پایان  از اقتدار ایران در زمینه حاکمیت دریایی در منطقه سخن به میان آورد و گفت: علیرغم تهدیداتی همچون دزدان دریایی، شناورها و کشتی های ایرانی با امنیت در آبراهه های بین المللی تردد می کنند.

"محمد علی حسن زاده" مدیرکل مرکز بررسی ها و مطالعات راهبردی سازمان بنادر ودریانوردی نیز با بیان اینکه بندر شهید رجایی در ارائه خدمات ترانزیتی به کالاهای کشورهای آسیای میانه موقعیتی ممتاز دارد، گفت: تنگه هرمز، دومین تنگه پرتردد جهان و فرصتی طلایی جهت ارائه خدمات دریایی به شناورهای عبوری است.

"اله مراد عفیفی پور" مدیرکل بنادر ودریانوردی هرمزگان نیز طی سخنانی پیوند با اقتصاد جهانی، ایجاد فضای رقابتی و تقویت رقابت پذیری، حمایت و توانمند سازی بخش غیر دولتی، درون زایی و برون گرایی اقتصاد و تقویت اقتصاد دانش بنیاد را در راستای عملیاتی سازی سیاست های اقتصاد مقاومتی در هرمزگان بر شمرد.

وی ظرفیت کنونی بندر شهید رجایی را100میلیون تن کالا و 5.7 میلیون TEU کانتینر اعلام کرد و افزود: با اتمام فاز سه بندر شهید رجایی ظرفیت بندر به 8میلیون TEUافزایش خواهد یافت.

 واحد اطلاعات و اخبار

۲۸ تیر ۱۳۹۶ ۱۳:۳۲
کد خبر : ۳۹,۱۶۲

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید