معاون سازمان بنادر: به رشد 5 برابری حمل ونقل دریایی نیاز داریم
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی می گوید، برای افزایش سهم دریا در تولید ناخالص ملی رشد 5 برابری حمل و نقل دریایی کشور ضروری است.

 به گزارش ایرنا، «علی حق شناس» روز سه شنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانورد درمحل سالن همایش های کتابخانه ملی افزود: در 69 سال گذشته همواره سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو) بر تصویب کنوانسیون‌ها و پروتکل‌های دریایی برای ارتقای ایمنی و امنیت تردد شناورها در دریاها و اقیانوس‌ها تاکید کرده است.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از 59 سال قبل به سازمان آیمو پیوسته و در سال‌های گذشته با پذیرش 28 کنوانسیون، پروتکل و آئین‌نامه‌های مصوب سازمان بین‌المللی دریانوردی یکی از سازمان‌های مؤثر در اجرای قوانین بین‌المللی دریانوردی برای افزایش ایمنی و امنیت تردد شناورها و پیشگیری از آلودگی دریایی در منطقه و جهان شناخته شده به طوری که هم اکنون ایران مجاز به صدور انواع گواهینامه های معتبر دریایی است.
حق شناس اظهار داشت: در چشم‌انداز 20 ساله و برنامه‌های پنج ساله همواره توجه به سواحل یا توسعه دریامحور مورد تاکید برنامه‌ریزان بوده است ، اما در تحقق سواحل آباد به ویژه سواحل مکران راه طولانی در پیش داریم .
وی با اشاره به شعار آیمو 'پیونددهنده کشتی‌ها بنادر و مردم' اظهارداشت: در واقع می‌توان گفت این شعار بیانگر تحقق اقتصاد دریا محور پایدار در تمام کشور های جهان است.
به گزارش ایرنا، در ادامه «علی اکبر مرزبان» مدیرکل امور دریانوردان و سازمان های تخصصی بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی پیام «کی تک لیم» دبیر کل سازمان بین المللی دریانوردی (آیمو) را به مناسبت روز جهانی دریانوردی قرائت کرد.
لیم در این پیام تاکید کرده است که کشتیرانی کارآمدتر با همکاری بخش بندری می تواند حرکت به سوی ثبات جهانی و توسعه پایدار را به سود تمامی ساکنین کره خاکی سرعت بخشد.
در قسمتی از این پیام آمده است: در جهانی پر از چالش های پیچیده تر و دشوارتر از روز قبل، سازمان ملل متحد 17 هدف توسعه پایدار را تصویب کرده است که می تواند این جهان را به مکانی بهتر برای همه مردم تبدیل کند.
«سازمان بین المللی دریانوردی ( آیمو) به عنوان یکی از زیرمجموعه های این سازمان تعهدی راسخ برای کمک به دستیابی این اهداف دارد، زیرا کشتیرانی و بنادر نقشی بارز در ایجاد شرایط لازم برای افزایش اشتغال، آبادانی و ثبات از طریق ارتقای تجارت دریایی ایفا می کنند. بخش های دریایی و بندری می توانند در دریا و خشکی درآمد زایی داشته باشند
«به منظور تاکید بر این قابلیت، شعار روز دریانوردی امسال آیمو: 'پیوند دهنده کشتی ها، بنادر و مردم' است ، این امر ما را قادر می سازد که همکاری موجود میان بنادر و کشتی ها را در کانون توجه قرار دهیم، همکاری که با هدف حفظ و ارتقای یک سیستم حمل و نقل دریایی ایمن، با امنیت و کارآمد صورت خواهد گرفت
«ما به کشورهای عضو آیمو کمک خواهیم کرد راهبردهای دریایی به منظور رسیدگی به دامنه ای گسترده از مسایل، از قبیل تسهیل حمل و نقل دریایی و ارتقای کارآیی، ایمنی دریانوردی، حفاظت از محیط زیست و امنیت دریایی را برای خود تدوین و اجرا کند
«در طول این سال، بر اهمیت توسعه دریایی' مشترک' درتمامی بخش ها و از منظر سیاست ها و دیدگاه های عملی و کاربردی تاکید خواهیم کرد. مزایای جریان آزاد و کارآمد کالا و تجارت بسیار فراگیرتر از کشتی ها و بنادر است و به همگان نشان خواهیم داد چگونه تعامل موثر میان آنها می تواند زندگی افراد را در سراسر جهان، خصوصا از مجرای اهداف توسعه پایدار بهبود بخشد
«نقش آیمو به عنوان یک قانون گذار جهانی در صنایع کشتیرانی می تواند کمک به این همگرایی باشد، چرا که مقررات همسو و یکدست می تواند جریان آزاد تجارت را تسهیل کند. اما فعالیت های انسان برای پایدار بودن، باید متوازن و سازگار با قابلیت اقیانوس ها حفظ سلامت و تنوع خود در بلند مدت باشند. ' اقتصاد دریا محور' به عنوان یک بخش بزرگ و درحال رشد صنعتی مطرح می شود، که در این فرایند رشد باید ایمنی، امنیت و سازگاری خود را با محیط زیست حفظ کند
به گزارش ایرنا در پایان این مراسم از 29 دریانوردان نمونه و برتر کشور با اهدای لوح تقدیر و از خانواده دریانورد شجاع موحوم امیر جنبد از طرف سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) به عنوان «دریانوردی شجاع» تقدیر شد.

۲۱ شهریور ۱۳۹۶ ۱۵:۴۹
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۹,۶۹۱

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید