عزم ایران برای حضور در جمع 10 کشور موثر در سازمان بین‌المللی دریانوردی
مدیرکل امور دریانوردان و سازمان های تخصصی بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی از برنامه ایران برای قرار گرفتن در بین 10 کشور مهم و پیشرو در سازمان بین المللی دریانوردی (ایمو) خبر داد.

«علی اکبر مرزبان» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: با ارائه اسناد پیشنهادی، جمهوری اسلامی ایران در یک دهه گذشته جزء 30 کشور نقش آفرین و تاثیرگذار در سازمان بین المللی دریانوردی (ایمو) بوده است.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران برای تامین امنیت دریانوردی و تسهیل تردد کشتی های تجاری در آب های آزاد جهان، تاکنون بیش از 130 سند به ایمو ارائه داده و در اصلاح مقررات بین المللی به خصوص در کنوانسیون مانیل 2010 (کنوانسیون استانداردهای آموزشی، نگهبانی و صدور گواهینامه های دریانوردان) نقش مهمی را ایفا کرده است.
مرزبان با بیان اینکه اکنون بیش از 173 کشور جهان در ایمو عضو هستند، گفت: اگر در گروه نخست کشورهای پیشرو در ایمو از جمله ژاپن، آمریکا، انگلیس، سوئد، آلمان، فرانسه و کره جنوبی در نظر بگیریم، ایران پس از این کشورها در گروه دوم قرار می گیرد؛ در گروه سوم نیز کشورهایی قرار دارند که به جز مجری قوانین و مقررات بین المللی ایمو هیچ نقشی در این سازمان جهانی ندارند.
مدیرکل امور دریانوردان و سازمان های تخصصی بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اهداف ایمو در عرصه دریانوردی جهان اظهار داشت: هدف اصلی ایمو در سطح بین المللی اجرای قواعد استاندارد و یکنواخت توسط کشورها برای تامین ایمنی و امنیت دریانوردان و حفظ محیط زیست دریایی است.
مرزبان با بیان اینکه تشکیل ایمو در سال 1948 توسط سازمان ملل متحد تصویب شد، گفت: این سازمان در عمل پس از 10 سال در سال 1958 کار خود را در لندن آغاز کرد و ایران جزء نخستین کشورها بود که به عضویت این سازمان بین المللی درآمد و با توجه به تعاملات گسترده ایران با ایمو از 14 سال پیش نماینده دائمی جمهوری اسلامی ایران در این سازمان در لندن مستقر شده است.
مرزبان گفت: به دعوت وزارت امور دریایی پاناما قرار است هیاتی به ریاست مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان یکی از اعضای میزگرد تخصصی مسایل مربوط به حوزه حمل و نقل دریایی و دریانوردی جهان به این کشور سفر کند.
این مقام مسئول در سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: تنها از 5 یا 6 کشور پیشرو جهان به عنوان اعضای این میزگرد تخصصی دعوت می شود و دعوت از مدیرعامل سازمان بنادر در این میزگرد نشان از جایگاه ارزشمند ایران در ایمو است. 
مدیرکل امور دریانوردان و سازمان های تخصصی بین المللی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: با توجه به تعاملات و همکاری های مشترک با ایمو، جایگاه جمهوری اسلامی ایران در این سازمان از اهمیت زیادی برخوردار بوده و ایران 4 سال نیز به عنوان رئیس کلوپ نمایندگان دائمی کشورهای عضو در ایمو نقش آفرینی کرده است.
مرزبان تاکید کرد: همه این رویدادهای مثبت در این عرصه ناشی از نتایج برجام است و باید تلاش کنیم طی 5 و 10 سال آینده جمهوری اسلامی ایران جزء 10 و یا 15 کشور مهم و پیشرو در سازمان بین المللی دریانوردی ایمو قرار گیرد.
هدف سازمان بین‌المللی دریانوردی (ایمو)، تسهیل همکاری و مبادلهٔ اطلاعات میان کشورهای عضو در زمینهٔ موضوعات فنی مربوط به کشتیرانی برای برقراری عالی‌ترین معیارهای ایمنی دریایی است.

منبع: ایرنا

۱۱ مهر ۱۳۹۶ ۰۹:۴۸
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۳۹,۸۵۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید