بنادر کوچک؛ فرصت و مزیتی بی نظیر برای اقتصاد ایران است / ضرورت ایجاد امکانات و زیرساخت برای توسعه بنادر کوچک جزئیات آزادسازی نفتکش ایرانی از بندر جده با پیگیری سازمان بنادر/ کار انگلیسی‌ها دزدی دریایی‌ است بنادر کوچک می توانند به یکی از مهم ترین منابع درآمدی کشور تبدیل شوند/ ریل و جاده را به بنادر کوچک برسانیم آغاز طرح مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی بوشهر/ دسترسی و بهره گیری همگانی از سواحل بوشهر اولین دفتر بخش خصوصی افغانستان در بندر چابهار افتتاح شد/ حضور تجار افغان در بندر چابهار جزییاتی از آخرین وضعیت نفتکش انگلیسی در لنگرگاه بندرعباس/ آغاز بررسی علل حادثه دریایی تانکر "استینا ایمپرو"/ملیت 23 نفر خدمه کشتی اعلام شد افزایش متقاضیان سرمایه گذاری در بندر چابهار/ انعقاد 11 قرارداد جدید سرمایه گذاری در بندر چابهار تسریع در ساخت و سازهای توسعه ای بندر چابهار/ بندر چابهار؛ نقش کلیدی در توسعه کشور دارد ارائه تسهیلات ویژه به سرمایه گذاران گردشگری دریایی چابهار/ سرمایه گذاران بخش خصوصی شریک تجاری سازمان بنادر هستند اصلاح ساختار اداری بنادر و ستاد، مطابق با مأموریت ها و وظایف جدید سازمان بنادر/ تشکیل کارگروهی برای استقرار نظام شایسته سالاری‌ در سازمان بنادر/ پیگیری مسائل رفاهی کارکنان در استان ها
ایجاد یک شهر بزرگ لجستیکی در شمال بندر شهید رجایی
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان خواستار رفع مشکل واگذاری دو هزار و ۷۰۰ هکتار از زمین‌های پسکرانه بندر شهید رجایی در شمال این بندر به منظور ایجاد یک شهر بزرگ لجستیکی با حمایت مدیریت ارشد استان شد.

به گزارش روابط عمومی ، "اله‌ مراد عفیفی‌پور" در حاشیه بازدید مدیران ارشد استان هرمزگان از بنادر شهید رجایی و شهید باهنر بندرعباس در جمع خبرنگاران اعلام کرد و اظهار داشت: توسعه پسکرانه از جمله عوامل بسیار اثرگذاری است که می تواند در توسعه فعالیت‌های منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی نقش مهمی ایفا کند.

وی ادامه داد: در این راستا از مسئولان استان درخواست داریم مشکل واگذاری دو هزار و ۷۰۰ هکتار از زمین‌های پسکرانه بندر شهید رجایی به این مجتمع را بخشی از آن دارای معارضاتی است، رفع شود.

عفیفی پور خاطرنشان کرد: با اضافه کردن این اراضی به پسکرانه بندر شهید رجایی می‌توانیم به درخواست‌های سرمایه‌گذاران بیشتری پاسخ دهیم و در مسیر توسعه بیشتر استان هرمزگان گام برداریم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با بیان اینکه افزایش پسکرانه های بندر شهید رجایی به میزان دو برابر مساحت کنونی مهمترین اقدام برای پیوستن به جمع بنادر نسل سوم جهان و تبدیل شدن به هاب منطقه است، گفت: با افزایش این اراضی، مساحت بندر شهید رجایی به بیش از پنج هزار هکتار افزایش می یابد.

عفیفی پور تصریح کرد: با الحاق این اراضی، امکان ایجاد شهر لجستیکی  به نام "خلیج فارس" در کرانه شمالی این بندر، برای تبدیل بخش مهمی از واردات کشور به کالاهایی دارای ارزش افزوده، فراهم شده و زمینه صادرات مجدد این کالاها مهیا می شود.

به گفته وی، تجار و صاحبان کالا می توانند با استفاده از خطوط تولید و مونتاژ ایجاد شده در این شهر لجستیکی، بدون پرداخت عوارض گمرکی و هزینه های سنگین حمل و نقل، در زمینه تولید محصولاتی با ارزش افزوده با قیمت قابل رقابت برای مصارف داخلی و صاردات مجدد فعالیت نمایند.

عفیفی پور شهر لجستیکی خلیج فارس را حلقه کلیدی ارسال کالا و نقطه اتصال میان حمل و نقل دریایی و زمینی در مرکز استان هرمزگان به عنوان پایتخت دریایی ایران توصیف کرد و افزود: این مجموعه می تواند صنایع و مراکز پراکنده ای که در اقصی نقاط کشور در بحث تبدیل و صادرات مجدد فعالیت می کنند، را درخود جای دهد.

وی اضافه کرد: ایجاد این شهر لجستیکی در جوار بندر شهید رجایی از یک سو برگ برنده این بندر، در رقابت با بنادر منطقه برای کانونی شدن بوده و از سوی دیگر با کاهش هزینه های تولید، بسته بندی، ذخیره سازی و حمل و نقل و توزیع ، می تواند بستر لازم را برای ایجاد یک  نظام واحد برای اتصال جریان صادرات و واردات فراهم سازد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با بیان اینکه ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در بندر شهید رجایی ۱۰۰ میلیون تن در سال است، افزود: بیش از ۸۱ درصد عملیات جابجایی کالاهای کانتینری و بالغ بر ۵۴ درصد تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی کشور از طریق بندر شهید رجایی به عنوان بندر کانونی کانتینری کشور انجام می‌شود.

عفیفی‌پور ضمن با بیان اینکه بندر شهید رجایی در حال حاضر با دوهزار و ۴۰۰ هکتار وسعت، دارای ۴۰ پست اسکله است، دسترسی به بنادر شمالی کشور از طریق ریل و جاده، داشتن ۵۳ کیلومتر خطوط ریلی، نزدیکی به تنگه هرمز و دسترسی به بازار مصرف ۴۰۰ میلیون نفری را از جمله ویژگی‌های بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری کشور برشمرد.

۲ آبان ۱۳۹۶ ۱۳:۰۱
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۴۰,۰۴۹

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید